Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 110
Total: 110

Proc. + Placa de Baza Server

Started by ~Empathy~, 28 November 2006, 19:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

~Empathy~

Am $500 (cu aproximatie). Trebuie sa cumpar:
- 1 procesor dual core / 2 procesoare single core
- 1 placa de baza server cu PCI-X
- eventual 2GB de ram daca placa de baza nu stie decat ram ECC. Ideal ar fi sa mearga cu ram normal.

Ce ma sfatuiti sa cumpar sub auspiciile raportului maxim calitate pret? Nu ma pricep la hardware. Este vorba doar de componente de server, adica Tyan & stuff. EXCLUS gigabyte si alte nimicuri. Lucruri precum SCSI RAID integrat sunt un plus. Ideal ar fi sa am niste alternative din care sa aleg, apoi pot si singur sa fac alegerea, dar eu nu ma pricep la hardware si nu cunosc piata.

Multumesc anticipat.
We dance, and the music dies...


~Empathy~

Ohoo... Thanks :).

O sa pun o intrebare. De ce as alege Xeon sau Opteron in loc de Core Duo?
We dance, and the music dies...

aciu

Pentru că pe tine te intereseză placa de bază. O placă de bază cu ce ai tu nevoie e cam greu de găsit pentru procesoare desktop. Din păcate, preţurile sunt cam mari, aşa că tot cu ceva second hand cred că o să te alegi. Dell Precision 650 de aici cred ca e exact ce iţi tebuie.

ozzy

Un pic off: Am vazut servere pe aici prin service si am inteles ca Precisioanele vin destul de rar    => a se intelege ca-s destul de "sanatoase"..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

~Empathy~

Am gasit placa de baza Tyan pentru procesoare Core Duo. Are tot ce-mi trebuie dar are un singur slot PCI...

http://tyan.com/products/html/core.html

We dance, and the music dies...

IceCub

Quote from: ~Empathy~ on 28 November 2006, 19:07
Am $500 (cu aproximatie). Trebuie sa cumpar:
- 1 procesor dual core / 2 procesoare single core
- 1 placa de baza server cu PCI-X
- eventual 2GB de ram daca placa de baza nu stie decat ram ECC. Ideal ar fi sa mearga cu ram normal.
Din punctul meu de vedere este imposibil sa cumperi ceea ce vrei tu cu $500.
Cel mai ieftin Core 2 Duo (E6300) costa ~ $300 cu TVA cu tot.
O placa de baza din categoria celor specificate de tine costa (fara SCSI si alte facilitati) > $300 cu TVA cu tot.
2 x 1GB DDR2 (fara ECC) costa > 100$ cu TVA cu tot.

aciu

Mai trebuie să ai în vedere şi sursa de alimentare (serioasă), carcasa. Gândeşte-te dacă ai nevoie de un server sau de un workstation puternic...

~Empathy~

Quote from: IceCubDin punctul meu de vedere este imposibil sa cumperi ceea ce vrei tu cu $500.
$500 e orientativ, poate fi si mai mult. Nu ma deranjeaza sa fie SH.

Quote from: IceCubCel mai ieftin Core 2 Duo (E6300) costa ~ $300 cu TVA cu tot.
Core Duo era doar un exemplu. Poate sa fie orice. Nu ma pricep la procesoare.

Quote from: IceCub2 x 1GB DDR2 (fara ECC) costa > 100$ cu TVA cu tot.
Ram am deja. Se pune problema daca sa cumpar ram ECC pentru ca cere placa de baza.

Eu vreau sa fac upgrade-ul la jaful pe care-l am acum. (1.7GHz Northwood). Am nevoie de o placa de baza + procesor. Eventual RAM. Restul (controllere scsi, placi, surse etc) am deja.
We dance, and the music dies...

ccc

Dar:

Quote
Compaq EVO w6000 -   Xeon dual 2 X 2000Mhz , 1024 Mb RDdram dual ECC, 18 Gb HDD SCSI , CD, FDD, SoundOnBoard,  USB Port, Retea,  etc.

Ti-am mai zis odata siteul unde gasesti goodies din astea :D

aciu

Şi Dell ul meu e de pe acelaşi site :fum:. Problema cu Compaq Evo 6000w este lipsa sloturilor PCI 64bit, necesare în cazul unor controllere SCSI serioase şi unor plăci Gigabit Ethernet(astea se găsesc şi pe PCI "obişnuit")

~Empathy~

Intr-adevar. Aia este o problema serioasa pentru ca eu detin placi PCI-X. Am mai gasit niste chestii interesante pe site-ul respectiv, quad xeon 8GB ram la un pret bun, dar din pacate nu am rack. Poate imi cumpar unul de pe ebay. Mai caut pe ebay placi Tyan, evident ca nu voi gasi pentru core duo -- sunt prea noi si oricum ar costa prea mult, dar gasesc pentru dual Xeon si pun 2 Xeone la 3Ghz. Credeti ca e o idee buna?

Oricum, cand o sa am niste produse concrete o sa postez.

Placa asta cum suna?
http://cgi.ebay.com/Supermicro-E7500-EATX-DUAL-MBD-Motherboard_W0QQitemZ260058569858QQihZ016QQcategoryZ1244QQrdZ1QQcmdZViewItem

Sau procesorul asta:
http://cgi.ebay.com/Intel-Xeon-2-8GHz-1MB-800MHz-Socket-SL84B-Processor-NR_W0QQitemZ170054313778QQihZ007QQcategoryZ3666QQrdZ1QQcmdZViewItem

Sau serverul asta:
http://cgi.ebay.com/IBM-eServer-xSeries-226-x226-Dual-Xeon-SCSI-RAID-Server_W0QQitemZ280055124612QQihZ018QQcategoryZ11215QQrdZ1QQcmdZViewItem

Sau procesoarele astea:
http://cgi.ebay.com/TWO-Matched-Dual-Core-Intel-Xeon-Processors-5050_W0QQitemZ190057240358QQihZ009QQcategoryZ51055QQrdZ1QQcmdZViewItem
Posted on: 30 November 2006, 13:23
Totusi Serverul ala arata ca un orgasm.

2 x Xeon 3GHz, 2MB cache
6 x 73GB Ultra320 SCSI
1GB Ram
IBM Next-Day Onsite Warranty till 6/27/2007

Sa vedem cu evolueaza licitatia -- la cat creste pretul.
We dance, and the music dies...

Josephine

NU iti lua Xeoanele de 2,8. Sunt obsolete, consuma mult si faci treaba mai buna cu Core. Tu ce vrei sa faci cu masina aia? La cit RAM vrei nu cred ca te doare de DB sau in directia asta. Vrei computing power? Ia-ti Xeon 5050 Dempsey si cind o sa ai buget faci upgrade pe aceeasi placa la Woodcrest/Clovertown (4 cores) si atunci chiar nu te mai intereseaza cit consuma in full usage (informativ, in full load o platforma Bensley consuma cit una Opteron in idle).
Daca nu vrei cine stie ce computing power pentru sec21, nu vrei upgrade in viitorul apropiat si vrei numai "sa mearga", ia Xeon Nocona (pre 5000 series) si cred ca iti mai ramin bani si de-o bere pe linga cpu+mobo+ram. Dar sfatul meu ar fi sa mergi pe Bensley, sa-ti lasi loc la upgrade. In 2007 se lanseaza linia urmatoare de Xeoane, asa ca preturile la Woodcrest si Clovertown o sa se duca in jos si o sa merite upgrade-ul.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

~Empathy~

QuoteDaca nu vrei cine stie ce computing power pentru sec21, nu vrei upgrade in viitorul apropiat si vrei numai "sa mearga", ia Xeon Nocona (pre 5000 series) si cred ca iti mai ramin bani si de-o bere pe linga cpu+mobo+ram.

Da, cam asa ceva vreau. E vorba despre workstationul meu principal de acasa. Nu ma intereseqaza cat consuma. O sa ma interesez de Nocona si de ce nu, de Bensley.

Posted on: 01 December 2006, 13:33
O intrebare as mai avea...

Cine mai vinde in RO componente de server noi sau sh?
We dance, and the music dies...

IceCub

Poti incerca la Elsaco.
Procesoare Xeon & Opteron
Placi de baza Tyan & Supermicro

SoNic

#15
Xeon (pe soclu 771) sunt de preferat in servere fata de Dual Core. Un minim 5030 (2.67GHz, 2x2M cache, HT, Virtualization, 64bit) costa numai 155$ iar cel 5050 de 3G costa 200$. Am fost tentat sa imi iau si eu unul dar m-am blocat la placa de baza si memoriile ECC sau "numai" FBDIMM. Cu o placa de baza cu 2 socluri vei avea posibil 8 procesoare in sistem (sigur 4 virtuale datorita HT). Dar HT-ul nu este chiar de lapadat, am simtit-o chiar si pe desktop.
Xeon 5030 155$
MoBo Tyan 320$, 2 socluri 771, max memory 16GB
Din pacate nu iti prea mai raman bani de memorii (presupun ca HDD-urile le ai deja).
Unsigned integer