Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 316
Total: 316

To scribe or not to light-scribe?

Started by ozzy, 31 October 2006, 18:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ozzy

Nu prea am priceput care e faza cu lightscribe, am inteles ca "printeaza" sau mai degraba "zgarie" cu laser pe spatele blankurilor mate, ceva mai groase, un fel de "eticheta". Mai mult nu stiu.. Cine are, foloseste si stie sa dea detalii despre unitati cu optiunea asta si despre bulkurile folosite, e rugat sa o faca..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

peizan

Din cate stiu eu nu pe spate, ci chiar pe fata discului. Adica pe fata unde sunt scrise si datele. Si apare ca un fel de holograma. Am vazut la TV  :D

Danyx

Quote from: ozzy on 31 October 2006, 18:18
pe spatele blankurilor mate, ceva mai groase, un fel de "eticheta".

O specificare ...nu pe orice blank-uri ...sunt 2 medii speciale ...Light Scribe si Label Flash .
Nu este cine stie ce ...adica sa nu te astepti la o "eticheta" dar este o optiune interesanta .
Sunt posesorul unui NEC care stie de LabelFlash si m-am jucat cu 2 blank-uri speciale luate de la Ultra Pro .Cd-urile sunt Fuji si am reusit sa fac o coperta frumoasa , care adaposteste pozele si filmuletele cu "piticii" mei

Danyx

Quote from: peizan on 31 October 2006, 18:51
Din cate stiu eu nu pe spate, ci chiar pe fata discului. Adica pe fata unde sunt scrise si datele. Si apare ca un fel de holograma. Am vazut la TV  :D
LabelFlash-ul stiu sigur ca poate si pe partea cu date...se numeste Tatoo si foloseste spatiul ramas de pe disc, Spatiul care in general poti "arde" o descriere a DVD-ului ( se vede foarte bine daca folosii doar text )

ozzy

Eu vreau light-scribe ca am inteles ca e pe spate.. daca "zgarie" cd/dvd inteleg ca nu se termina si nu necesita "incarcare" , nu :) ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

SoNic

Light Scribe scrie pe partea opusa celei cu date. Pe partea aia in loc de vopseaua/tipariturile uzuale este un mediu asemanator cu cel de pe partea scrisa dar mai nepretentios la calitate. Unitatile LightScribe vin cu un software care emuleaza o imprimanta alb-negru - poti "printa" cam orice vrei tu si care incape intr-un cerc :)
Calitatea este ok, dar sa nu va asteptati la minuni. Personal nu am dat banii inca pe discuri light-scribe, markeul imi este suficient. Este disponibil pentru CD-uri si DVD-uri.
LightScribe este patentat de HP si ca atare acesta primeste ceva banuti din afacerea asta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lightscribe
LabelFlash este un sistem aproape identic, doar ca a fost introdus de NEC (si suportat de driverele NEC si ceva Pioneer) - probabil pentru modive de licente. NERO il suporta NUMAI in versiunea Europeana, nu si in cea US... :blink:
http://en.wikipedia.org/wiki/LabelFlash
Dezavantajul la LightScribe ar fi ca nu sunt garantate sa dureze nelimitat in timp (9 luni garantat la stocare sub lumina de interior).
La LabelFlash, "vopseaua" este mai groasa si teoretic ar dura mai mult in timp. Practic... nu am vazut discuri pt asa ceva (sunt diferite).
Un model:
Unsigned integer

YESMAN

#6
M-ar interesa dacă financiar merită o astfel de achizitie. Cât costă unitatea şi cât mediile de stocare ?

Mod edit: EX "se merita".
Foxter
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ozzy

#7
Unitatea nu costa cu mult mai mult decat una clasica, nu asta e buba. In schimb blankurile speciale, sunt un leu in plus.

OFF: yesman, stiai ca verbul "a merita" suporta reflexiv doar in contexte de genul "se merita unul pe altul" si nu asa cum il folosesti tu si inca jumatate din Romania, nu :) ?



Mod edit:Now are you happy ozzy?
Foxter
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

YESMAN

 Off: Da, ştiam. Uite-te la ce ora am scris mesajul, chiar crezi că la ora aiamai conta.

On: Preţuri. Vreau nişte preţuri la mediile optice. Mersi
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

YESMAN

Pai, e rezonabil. Încă o dată mersi.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

clawd

Pentru ce atata munca.... cand e gata preparat? (sort of saying O:-) )
Alternativa spre care m-as indrepta eu.
Smee again....

ozzy

Am vazut LightScribe la lucru pe aici, e praf.. Interesant, insa Alb-negru + gri = lame.

clawd, ce zici tu acolo suna bine insa cele care fac o treaba buna, costa bine  :D
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

SoNic

Quote from: ozzy on 12 January 2007, 10:39
Am vazut LightScribe la lucru pe aici, e praf.. Interesant, insa Alb-negru + gri = lame.
Pai tu ce te asteptai? Nu ai vazut poza pe care am pus-o eu mai sus?
Unsigned integer