Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 165
Total: 165

Hotarare Judecatoreasca

Started by Danyx, 22 November 2006, 12:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danyx


Ca sa nu lungesc prea mult am sa scriu aceasta poveste d ela un punc anume .

Sotia ema a dat in judecata anagajatorul si s-au decis urmatoarele :

-Obliga intimata sa intocmeasca carnet de munca contestatoarei
-Anuleaza decizia .....emisa de intimata, de desfacere a contraactului de munca al contestatoarei.
-Dispune reintegrarea contestatoarei pe functia detinuta anterior desfacerii contractului de munca.
-Obliga intimata sa plateasca contestatoarei drepturile salariale cuvenite pentru perioada........si la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat contestatoarea incepand cu data incetarii contractului de munca si pana la reintegrare
-Obliga intimata sa vireze contributiile la bugetele speciale, in ceea ce o priveste pe contestatoare
-Obliga intimata sa plateasca suma de ......cheltuieli de judecata

Binenteles ca respectiva firma face recurs care este respins ca nefondat, iar hotararea devine definitiva si IREVOCABILA.

Buuuun ....acum avand in vedere ca intimata nu se supune hotararii judecatoresti de buna voie , se apeleaza la un executor judecatoresc, si la un expert contabil care sa calculeze cuantumul salariilor reactualizate si reindexate ....etc.

Se da raspunsul de la expertul contabil , si se asteapta rezolvarea de catre executori .....dar....SURPRIZA , executorii foarte linistiti ne spun ca e posibil sa nu se rezolve nimic pentru ca nu au pe ce sa puna sechestru . Iar in ce priveste hotararea judecatoreasca de a vira contributiile la bugetele speciale, ar trebui un alt proces .

Acum ...ce vreau sa intreb :
Sediul firmei este intr-un apartament care este si proprietate personala ( nu este inchiriat), executorii nu pot pune sechestru pe nimic ?
Este posibil sa fi pierdut aproape 3 ani de zile prin tribunal , timp in care sotia mea nu a putut sa se angajeze in alta parte ,si  sa nu castigam nimic , contrar hotararii judecatoresti ?
Se poate ca un executor dupa ce este paltit ...atat el cat si expertul contabil ( care binenteles este recomandarea lui ) sa spuna ca nu se poate  face nimic ?

Daca este cineva care ma poate ajuta in orice fel ....il rog sa o faca ....am ajuns intr-o faza in care ...chiar nu mai stiu ce sa fac .

SoNic

Firma aia daca functioneaza trebuie sa aiba niste cheltuieli/venituri prin sistemul bancar. Platile catre ceilati angajati cum se fac? Conturile bancare executorii le pot agata (daca nu exista mafie si in domeniul ala). Daca face afacerile numai cu cash, probabil intra la evaziune fiscala, poti sa ii ataci pe calea aia. Apartamentul ala nu este atacabil, daca firma este SRL. Ca de, asta insemna SRL.
In rest, PC-uri, masini chiar nu au nimic de valoare?
Uneori trebuie sa te gandesti inainte de a "ataca" daca merita efortul - asta este viata. Niste "recuperatori" din Moldova erau mai ieftin...
Unsigned integer

Danyx

Sincer ...chiar nu stiu daca firma mai are sau nu ceva ....sunt 3 ani distanta .....si nu stiu cum pot afla .
Iar despre executori .... :pfff: se poate sa fi luat o mica spaga sau sa fie pt ei deranjul prea mare , astfek incat sa ne bage pe gat o asemenea varianta ??

kquizak

daca e SRL intradevar asociatii nu raspund patrimonial, de ex daca nea' Ghita si-a deschis magazin la el la parter,in caz de faliment nu i se ia casa ca sa plateasca datoriile(e casa lui,el e proprietar nu SC Ghita SRL)
"obligatiile sociale sunt garantate cu patrimoniul social....asociatii raspund numai cu cota lor sociala..."

pe mine ma mira altceva:oare nu au ei un calculator in firma,bunuri mobile nu-s deloc(stocuri,masini.... ceva)?,nu au creante...nimic?
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

nicolin

Mai vorbeste inca o data cu expertul contabil: acea firma TREBUIE sa dispuna de cefa mijloace fixe cu o anumita valoare contabila. Insa, din cate stiu, in cazul in care s-ar pune sechestru pe acestea se va lua in calcul doar valoarea lor contabila. Aka, un PC, un 486, cumparat cu USD 1000,-, cu ace, si inregistrat ca atare, s-ar putea sa fie singura piesa de valoare din firma. Nu stiu acum cum se poare face o re-evaluare a.i. sa se obtina o valoare reala a acelui bun fix. Caz in care s-ar putea sa fie si mai rau ptr. voi...