Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 327
Total: 327

Alternative "acustice" la sistemele clasice pentru PC

Started by paull, 21 November 2006, 16:03

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

paull

Hellau din nou. In ultima vreme nu mai sunt multumit de sunetul pe care il fac mai multe componente din compul meu: mp3-urile+sunetul Realtek 7.1 al placii de baza+ Altec Lansing-urile 121 (boxe faine, dar fara pretentii), si ma gandeam ca la cati bani invart eu cu lopata in fiecare zi, am doar 2 alternative care sunt de fapt 3:
1. sa iau setul 5.1 de la Genius (desi nu suport sistemele 5.1) datorita raportului calitate/pret + la emag au palca de sunet Creative audigy 4 (ZS, LS, SE - nu scrie de care e) la doar 200 roni
2. sa iau Altec Lansing MX5021 + Creative audigy 4 la 200 roni  :crazy:
3. am acasa 2 incinte acustice Jazz HI-FI de la o combina electronica, de prin '92, fiecare incinta e pe 3 cai (bass, medii, inalte - evident  :P) fara bas reflex  :( si ma gandeam sa nu iau in calcul primele 2 solutii si sa merg pe asta: sa inlocuiesc difurile din incinte, unele nu mai merg (un woofer, un tweeter...etc.) si sa masor circumferita si sa iau separat 6 boxe (difuzoare) si sa le montez in cele 2 carcase negre, care by the way arata teribil de bine, si apoi dupa ce am facut efortul sa cumpar difurile, sa mai trag ceva ca sa iau un amplificator nou, si daca se poate de firma  :unsure:

Intrebarea mea e (pentru cunoscatori, evident): http://www.proaudiosystems.ro/    Ce ziceti de preturile practicate de firma asta, si mai ales daca se merita sa pun in aplicare planul meu sau nu ? (va rog sa argumentati )

Ok, atat deocamdata, revin maine cu mai multe detalii (acum plec de la munca  :crazy:)
Orice efort al nostru este o calatorie in necunoscut, hranita de speranta intermitenta de a gasi un loc unde sa te poti odihni... (Friedrich Nietzsche)

Diana.D

solutia 2 dar nu cu placa aia ci cu x-fi sau m-audio .
sau daca sti sa faci si ai nervi solutia 3 , da acolo trebuie sa recalculam tot , sa cautam difuzoare , si filtre .
statie iti pot zice de unde sa o iei ieftina si buna , noi is cam toate 5.1 acuma si nu-s bune de nimic . second poti lua uite cam cum am eu .

yamaha a-500 2x 100 / pioneer 3 cai 200 w / x-fi platinium . ( 4 mil statie , 10 mil boxe , vreo 6 placa )

SoNic

Daca oricum asculti numai mp3-uri, cresterea calitativa de la on-board la alta placa de sunet nu se va simti fantastic. Poti incerca un Audigy4 (ala simplu de 80$, presupun), sau un ExtremeMusic (de 130$) dar vei fi dezamagit de diferenta pe actualele boxe.
Sunetul 5.1 este superb dar pe niste boxe bune, nu jucarii PC gen Genius. Poti incerca sa refaci boxele jazz, sunt mult mai bune decat orice sistem PC de pe piata.
Solutia mea:
1 bucata receiver digital pe 5.1 canale (sa aiba si intrare analogica 5.1 daca este posibil - pentru jocuri PC)
2 bucati jazz pentru inceput
3 bucati boxe mai "micute" pentr canalul central si cele 2 surround - eventual mai traziu cand faci rost de bani. Orice boxa "veche" cu 2 cai este in principiu ok.
Daca sunetul on-board are iesire SPDIF (digital coaxial sau optic), conectezi asa PC-ul la receiver. Vei avea sunet stereo in jocuri, surround in filme, dar by-passezi orice probleme calitative datorate DAC-urilor placii de sunet on-board.
Un card Creative este util in jocuri, dar numai pe iesirile analogice 5.1.
Unsigned integer

paull

Ok, hai sa punem putin lucrurile in ordine, ieri am scris cam pe fuga.
Deci, Diana, tu spui sa iau placa Creative X-Fi, eu am gasit 2 tipuri:
1. http://emag.ro/placi_sunet/placa-de-sunet-creative-sound-blaster-x-fi-xtreme-audio--p70SB079002000
2. http://emag.ro/placi_sunet/placa-de-sunet-creative-sound-blaster-x-fi-xtreme-music--pMMSCXFIMUSIC

Prima mi se pare suspect de ieftina, iar a doua e prea scumpa (adica, decat sa dau 4,5 mil pe placa asta, mai bine iau un amplif 2x100W de firma, second)

Placa la care ma refeream eu ca mi-as permite-o ar fi asta:
3. http://emag.ro/placi_sunet/placa-de-sunet-creative-sound-blaster-audigy-4-bulk--pAUDIGY4bulk

Intrebare: Care solutie ar fi mai buna 1 sau 3 ?


Personal tot as opta pentru solutia cu receiver + incintele mele vechi refurbished.
Diana, SoNic, eu vreau sa pastrez carcasele boxelor mele Jazz si sa cumpar difuzoare care sa se potriveasca la fix, fara a fi nevoit sa modic carcasa din lemn. Am precizat: fiecare incinta are 3 cai, nu 2 cai si in fiecare incinta am "filtre de trecere pasive" (cam asa am citit eu in schema tehnica, pe care o mai am de la combina). Tousi, daca voi cumpara woofere, tweetere...etc. noi voi vrea sa fac si filtre noi (ma rog, nu eu, o sa apelez la un electronist).
In legatura cu un amplif ieftin, Diana, parca cosmin_c de pe xf poate sa ma rezolve cu asa ceva  :crazy:

SoNic, pai da, acum ascult mp3-uri (grrrrrrrrr) dar vreau sa vorbesc cu adilehanceanu (el nu stie inca  :devil:) sa-mi copiez de la el colectia lui de lossless  :">, adica vreau sa renunt la tot ce insemna mp3.
Da de ce zici sa iau receiver 5.1 daca eu o sa folosesc 2 boxe stand alone ? asta nu o pricep....
Sunetul onboard are SPDIF, iar eu vreau in principiu sunet de calitate nu pentru joace, ci pentru musica, adica la asta ma gandesc cand vreau sa "refac" boxele mele vechi.

Ok, mai am nevoie acum de un mic ajutor, mai sus am dat link-ul unei firme de la care pot cumpara woofere, tweetere...mai stie careva vreo firma de prin Bucuresti, Cluj cu difuri cu raport calitate/pret bun ? (bagati link aici)

Multumesc pentru sfaturi.
ps. deocamdata astept sa vina 1 ian 2007 sa vad daca mai scad preturile electrocasnicelor  :fum:
Orice efort al nostru este o calatorie in necunoscut, hranita de speranta intermitenta de a gasi un loc unde sa te poti odihni... (Friedrich Nietzsche)

Diana.D

Sa o iau si eu pe rand , la pretentiile tale genius iese din disctie din start .
Ramane asa : Altecu 2.1 dar ala fara o placa x-fi aia scumpa nu faci mare treaba , ai mai putea cu un m-audio care e la 3 mil si e echivalent cu x-fi aia de 4.5 , de fapt la muzica suna chiar mai bine .

Asta e solutie comoda cu altecu si placa , daca mai ai si format bun atunci o sa fi relativ multumit .

Daca mergi pe refacerea boxelor trebuie sa cautam difuzoare in mai multe magazine ca acela indicat de tine , in cluj stiu si eu da in bucuresti nu . Daca dai specificatiile la tot , diametru , detalii incinta si filtre o sa incerc sa caut modelele de difuzoare .

Eu nu recomand un amplificator multicanal , sunt inferioare pt muzica celor stereo de inalta fidelitate , cel putin cele la pret de asta de 1000  lei aprox , de modele de varf nu prea te poti atinge .
Daca mergem pe boxe recomand asa , in sfatuire cu cosmin c si inca cativa alegem si convenim asupra unor tipuri de difuzoare pt incintele tale , statia o poti lua de la mihai din bucuresti daca vrei iti dau legatura , si sa nici nu iti treaca prin cap sa iei placa de sunet . O sa mergem pe cd player si cabluri profesionale probabil proel .
Sunt ingrijorata de realizarea incintelor .... ne trebuie un om capabil pentru asta .
Pret estimat pt varianta asta 5 mil statia , 5 cd player , si difuzoare ... cred ca sar de 10 , cam 1 cabluri .

Ce alegi ? ( eu as merge pe 2.0 incinte cu amplif curat nu amplituner )
Ps: solutia asta e pt muzica , nu prea e pt jocuri .

paull

Quote from: Diana.D on 22 November 2006, 11:51


1.Asta e solutie comoda cu altecu si placa , daca mai ai si format bun atunci o sa fi relativ multumit .

2.Daca mergi pe refacerea boxelor trebuie sa cautam difuzoare in mai multe magazine ca acela indicat de tine , in cluj stiu si eu da in bucuresti nu . Daca dai specificatiile la tot , diametru , detalii incinta si filtre o sa incerc sa caut modelele de difuzoare .

3.Eu nu recomand un amplificator multicanal , sunt inferioare pt muzica celor stereo de inalta fidelitate , cel putin cele la pret de asta de 1000  lei aprox , de modele de varf nu prea te poti atinge .

4.O sa mergem pe cd player si cabluri profesionale probabil proel .

5.Sunt ingrijorata de realizarea incintelor .... ne trebuie un om capabil pentru asta .


6.Ce alegi ? ( eu as merge pe 2.0 incinte cu amplif curat nu amplituner )

1. da, ar fi varianta comoda placa de sunet+boxe pc 2.1 Altec
2. o sa revin cu specificatiile (diametru incinte, difuri) dar dupa revelion (incintele sunt acasa la Zalau, eu fiind acum in bucuresti  :P) Cu filtrele o sa mai vedem, trebuie sa fiu sfatuit aici, desi am ceva scheme de filtre de la electronica, dar sunt cam vechi, si nu prea am incredere in ele  :D
3. corect ! nici eu nu recomand un amplif multicanal, adica un home receiver, vreau un amplif curat, stereo si nu exagerat de puternic, daca are 2x100W e super suficient, si...normal, sa fie de firma (ma gandesc sa cumpar si un procesor de sunet  ;;), da asta mai incolo...intai sa ma vad cu boxele in caruta).
4. eviodent ca o sa vreau cabluri profi Proel sau Gemsound (sau ce oi mai gasi pe la noi - in fuctie si de ce bani dispun)
5. incintele sunt realizate, trebuie doar montare difuzoarele si mai apoi filtrele de trecere
6. amplif stereo 2 canale X 100W(sarcina normala nu de varf) + 2 incinte X 3 cai (bas-medii-inalte)/fiecare incinta + eventual procesor de sunet (sa vad ce gasesc - unul second - daca o sa mai am bani)

Cam asta am eu in vedere, cu banii o sa fie mai greu.... :D

ps. am o promisiune de la o prietena de la munca, ca-mi da gratis un amplificator adus din germania (nu stiu alte detalii - eu doar sper sa nu se insele, si chiar sa fie un amplif cum imi doresc eu, si mai ales sa fie functional  :crazy: :crazy:)
ps2. Diana, eu zic ca mai intai sa pun la punct incintele, si apoi sa cumpar ampliful, asa ca, pana nu masor diametrul difurilor in incinte, doar teoretizam, si facem calcule (preturi, alegem difuri, etc)

Deocamdata atat.
Orice efort al nostru este o calatorie in necunoscut, hranita de speranta intermitenta de a gasi un loc unde sa te poti odihni... (Friedrich Nietzsche)

Diana.D

poi clar ca intai facem incinte si apoi amplif . DAR iti spun inca odata , si pe mine m-a mancat sa mi fac incinte si filtre si am si facut 4 wofere ca si cele de la eltax , mutau casa din loc ... dar fidelitatea lasa de dorit , nici pana azi nu stiu unde s-a gresit ... si eu am copiat un model testat de fabrica . cred ca la filtre am gresit undeva  :crazy:  ....
le-am dat la un maniac de bass care e interesat mai putin de calitate .
Oricum fidelitatea o percepem toti diferit , la majoritatea un genuis li se pare clar si detaliat , mie mi se pare ca suna ca naiba , da ce sa fac il adora jumate romania asa ca nu mai comentez pe tema .
Nici altecu ala 2.1 nu mi place , satelitii lasa de dorit si fasaie , woferu e chiar bun .
Tu faci acuma incinte .... ok  ;;) ;;) , da daca facem o gresala cat de mica ne-am ras.
Ps: mergem pe difuri de 8 ohmi clar .

INCA CEVA , ma mai intreaba unu pe chip da acuma va trimit pe amandoi acolo , adica aici http://www.xf.ro/forum/showthread.php?s=&threadid=610 ( cititi si bagati la cap )

adilehanceanu

Quote from: paull on 22 November 2006, 09:30

SoNic, pai da, acum ascult mp3-uri (grrrrrrrrr) dar vreau sa vorbesc cu adilehanceanu (el nu stie inca  :devil:) sa-mi copiez de la el colectia lui de lossless  :">, adica vreau sa renunt la tot ce insemna mp3.
Da de ce zici sa iau receiver 5.1 daca eu o sa folosesc 2 boxe stand alone ? asta nu o pricep....
Sunetul onboard are SPDIF, iar eu vreau in principiu sunet de calitate nu pentru joace, ci pentru musica, adica la asta ma gandesc cand vreau sa "refac" boxele mele vechi.
Losless nu am chiar aşa multe (doar vreo 10 DVD-uri cu ape şi flac-uri) da' am multe mpc-uri :D. Dacă ai noroc, la Bucureşti există 2 Jazz-uri ca ale tale, cam cu aceleaşi probleme (un difuzor de înalte paradit într-una şi difuzorul de joase dus în cealalată); în caz că nu le revendică frate-miu (taică-miu oricum ascultă pe un jaf de combină Sony cu mp3) atunci ai putea să le refaci pe ale tale cu difuzoare originale.
Avînd SPDIF onboard, dacă găseşti un amplificator cu intrare digitală (orice ştift 5.1 are aşa ceva) atunci nu mai are rost să dai banii pe placa de sunet ;).
The soul of computer technology

SoNic

Un receiver digital 5.1 decent este realizat la o calitate peste ce poate sa iti dea orice sistem de boxe PC si chiar multor amplificatoare analogice vechi (care au condensatoarele obosite, rezistentele de putere innebunite de petreceri).
Eu ti-am sugerat 5.1 cu boxe stereo pentru a folosi intrarea digitala a acestuia (nu cred ca se fac receivere digitale stereo) si te scapa de cumparat placa de sunet.
In plus iti ofera o mare flexibilitate ulterioara - poti trece la un sistem 5.1 sau 4.0 (pe ultimul poti asculta stereo x2), poti renunta la PC si folosi iesirea digitala a unui DVD-player stand-alone...
Crede-ma, de cand am dat cu nasul de surround, nu mai ascult muzica stereo.
Unsigned integer

Diana.D

 ;;) muzica 5.1 si 7.1  ;;) .... interesanta perspectiva .... da macar de ar lua unul bun care sa merite nu o pocnitoare de prin domo sau ceva magazin de la colt .

Lestat7

QuoteNici altecu ala 2.1 nu mi place , satelitii lasa de dorit si fasaie , woferu e chiar bun .
DIana, cusurul satelitilor MX5021 este fasaitul, insa este cam punctul forte al sistemului, avand cate 2 difuri de medii, pt. ca au fost smecheri baietii. Au compensat putin din pierderile din cauza plasticului de 2 lei, folosind 2 difuri de medii. La capitolul basi e detaliuat, clar, dar slabut.

Eu cred ca este destul de greu sa refaceti boxele jazz... difuri probabil ca veti gasi chiar foarte bune, insa fara un calcul de potrivire a difurilor la incinta si mai ales fara cunostinte legate de calculul parametrilor pentru filtre, eu nu m-as avanta in asemenea cheltuieli.

Oricum versiunea stereo, cu bookshelf-uri pentru hi-fi, voce umana, melomani / standfloor-uri pentru maniaci de bass, raspuns rapid fara latente, este cea mai buna, iar la capitolul placa de sunet merge un x-fi, setat in modul audio creation, bifat bit-matched playback, 44.1 cu 16 biti pentru CD-uri s.a.m.d.

Cheers!

SoNic

Quote from: Diana.D on 23 November 2006, 08:27
;;) muzica 5.1 si 7.1  ;;) .... interesanta perspectiva ....
Nu exista muzica 7.1. Exista 4.0 - foste inregistrari quadrofonice readuse la viata in format digital sau 5.0/5.1 - noi inregistrari. Unele contin ceva semnal pe canalul LFE, altele nu contin deloc, basii redandu-se prin canalele normale (mai putin centralul care nu am auzit inca vreo piesa sa aiba altceva decat solistul/voce pentru prezenta).
Orice DTS (varianta CD este la 44.1kHz, cea DVD la 48 sau 96 kHz) este un inceput pentru muzica surround, dar dupa ce am ascultat cele 3 DVD-A pe care le detin, pot zice ca ultimele se aud cumva... fata de orice am auzit pana acum, inclusiv discurile de vinil.
Unsigned integer

paull

Revin:
1. Diana, am citit ce scrie in link-ul dat de tine, am si pe xf de ceva vreme cont (pacat ca intru pe acolo destul de rar  :">). Si eu ma gandesc la difuri de 8 ohmi, nu de 4 (oricum, amplifurile bune stiu 4/8 ohmi). Din ce retin Jazz-urile mele erau pe 4 ohmi, dar asta nu importa atata vreme cat voi monta filtre noi (tre sa gasesc un maniac care se pricepe sa mi le faca).
2. Adi, pai nu prea merge sa iau de la tine difurile bune din incintele tale, adica eu nu mai stiu ce am eu bun in ale mele, o sa le testez cum ajung acasa si vad, si mai vedem ce si cum. Oricum, vreau alea 10 dvd-uri si chiar si MPC-urile, suna mai bine oricum chiar si ca mp3 la 320kb.
3.SoNic am vazut ce Harman/Cardon ti-ai tras (pe xf ai pus poza), nu-s cum sa-ti zic, da un receiver din ala (nu's exact modelul) incepe aci in Bucuresti, la Media Galaxy de pe la 13 mil in sus. bani pe care nu prea ii am (toti intr-un singur loc si in acelasi timp  :wacko:)
Mda, receivere digitale stereo nici eu nu am vazut, ce-i drept...ok, am inteles ce zici tu legat de intrarea digitala...etc. Sincer, eu sunt mai de moda veche si prefer sunetul pur Stereo, nu Surround, am ascultat surround, si nu pot sa spun ca am fost teribil de incantat.
4.Lestat7 chair asteptam si un sfat de-al tau, dar vad ca acum ai fost cam zgarcit in exprimare  :P. Pai eu nu cred ca va fi teribil de greu cu refacerea, ok, greu va fi intr-adevar cu filtrele, trebuie construite/optimizate perfect pentru tipul de difuzoare pe care le voi monta, dar personal am mai ascultat pe boxe facute de unii care cu asta se ocupa si cincer, sunau chiar ff ok (depinde mult si ce difuzoare folosesti, cum construiesti incintele, calcularea diametrelor...etc.) asa ca ma gandesc ca as gasi pe cineva destul de priceput sa-mi faca acele filtre.

Pana la urma totul se rezuma la asta: am 2 incinte de lemn, construite bine, si cred ca ar costa mai putin si (poate) s-ar si auzi mai bine, decat 2 incinte de firma.
de ex. http://www.canton.de/de-produktdetail-ergo-ergo603.htm (o incinta ca asta pe 2 cai costa cam 5-6 mil la noi----> sa zicem 12 mil 2 incinte. Din calculele mele(sumare deocamdata) reiese ca as investi cam 8 milioane (poate mai putin) in cele 6 difuzoare care imi trebuie ca sa refac vechile incinte, gasesc pe cineva care sa-mi faca filtrele apoi cumpar cabluri profi, si apoi caut un amplificator bun. Asta e doar faza de proiect, poate nu o sa mearga, si atunci o sa ma orientez spre Altec MX5021 si poate un Creative X-Fi, dar parca m-am saturat de alaturarea termenilor: muzica-pe-PC
Orice efort al nostru este o calatorie in necunoscut, hranita de speranta intermitenta de a gasi un loc unde sa te poti odihni... (Friedrich Nietzsche)

SoNic

Pune linistit difuzoare cu membrana de cuciuc de aceeasi dimenisuni si impedante, poti lasa filtrele asa cum sunt... Nu cred ca daca le "calculeaza" altcineva vei obtine ceva mai bun.
Oricum, nu trebuie sa te uiti la HarmanKardoane pe forumuri aiurea, exista receivere digitale mult mai ieftine si relativ decente (comparativ cu boxele PC). Nu stiu daca si in Romania, unde comerciantii vor doar sa traga tunuri, dar uite un exemplu la 150$:
http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?skuId=7016463&type=product&productCategoryId=cat03031&id=1099394773266

Unsigned integer

FATHER

Quote from: SoNic on 24 November 2006, 00:56
exista receivere digitale mult mai ieftine si relativ decente (comparativ cu boxele PC).

Ai facut bine ca ai subliniat asta. Nu e greu de batut un sistem pentru PC, cu bani putini...

paull

SoNic, corect, am vazut ca la noi se merge mult pe tepuit clientii cu preturi nesimtite. Am vazut pe ebay la licitatii Harman Kardoane si la 100 euroi (refurbished normal)...sper ca dupa 1 ianuarie sa mai scada preturile... :(
ps. as vreau eu sa gasesc Insignia ala la noi la pretul asta, maine l-as cumpara.
Orice efort al nostru este o calatorie in necunoscut, hranita de speranta intermitenta de a gasi un loc unde sa te poti odihni... (Friedrich Nietzsche)

Diana.D

Quote from: paull on 24 November 2006, 10:33
SoNic, corect, am vazut ca la noi se merge mult pe tepuit clientii cu preturi nesimtite. Am vazut pe ebay la licitatii Harman Kardoane si la 100 euroi (refurbished normal)...sper ca dupa 1 ianuarie sa mai scada preturile... :(
ps. as vreau eu sa gasesc Insignia ala la noi la pretul asta, maine l-as cumpara.


daca vrei te ajut sa iei de pe ebay ca am cont ca vezi ca e mare vama la produse de astea la noi . o sa dai mai mult la final cu tot decat face unu in tara .

Lestat7

Paull, recunosc, ca am fost mai zgarcit la vorbe, in ceea ce priveste boxele hi-fi, pentru ca desi am ureche care cere asa ceva, inca n-am bani:) Ce sa-i faci, poate iau un credit sau ceva, ma gandeam la ceva standfloor-uri Jamo, dar tot ce vad prin cluj este marfa de duzina, finisaj `excremental`, u get my drift. Si din moment ce nu ascult fel de fel de difuzoare stereo, hi-fi in fiecare zi, neavand posibilitatea, nu ma exprim inca, Diana, Father si Sonic cu siguranta stiu mai bine cum suna multe boxe hi-fi standfloor. Eu ma gandeam la un set de Tannoy, for me, dar uitandu-ma in reviste, Klipsch-urile standfloor, Yamaha-urile si cateva boxe mi-au cam luat cheful, cu felul cum arata si cu punctajul primit la fidelitate.

Am ascultat si eu foarte multe boxe DIY, facute de oameni care s epricep chiar si la partea electronica, insa acestea intotdeauna lasa de dorit. Un calcul bun de multe ori aduce mai mult decat cel mai bun material + cele mai tari difuzoare + 1. bucatica a `blueprint`-ului, schemei de boxe care nu e clara. Am avut chiar si difuri 31,5 cm diametru, Goodmans originali, coaxiali, si n-am facut nimic cu ele, caci fara knowledge-ul Goodmans la incinte acustice nu faci nimic.

Deci in faza aceasta, cred ca m-as plimba prin magazinele hi-fi si as asculta niste Jamo/Yamaha/Pioneer si m-as documenta, in locul tau.

Cheers!