Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 555
Total: 555

Muzica de la noi

Started by peizan, 21 November 2006, 11:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peizan

Si ma refer doar la panarame. Va rog sa spuneti care este trupa(trupele, vedeta) cea mai penibila de pe scena muzicii din .ro . Daca puteti si argumenta e si mai ok.

Ideea mi-a venit de aici, mai ales incepand cu minutul 3 ;)

YESMAN

Deci mie nu mi se par panarame cei de la Paraziţii, deci nu înţeleg ce fel de panarame discutăm. Sincer.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

R3NZoR

Nu cred ca a vrut sa zica ca Parazitii sunt panarame.A spus doar de unde i-a venit ideea.
Cea mai penibila:Trident,Andreea Balan si multe altele.
Hop,am sărit groapa.

Vlad01

Fizz  :rotfl:. Penibilul e 0 pe langa el  ;;)

Praetor

SI Parazitii sint panarame. Daca unele sint curve si asa au succes, altii sint maidanezi si au succes prin vulgaritate. Tot circum est.

peizan

Parazitii vulgari???   :slap: Ai ascultat piese de-ale lor?

SoNic

Pai sa vedem citate... dau m**e, bag p**a, acu in vena, fumez Marihuana sa nu ma prinda mama, iti trag un 9mm in cap...
Black wannabe, au succes la pustani necopti si care cred ca este exotic, cool si cumva empowering sa vorbesti vulgar si despre lucruri pe care adultii le resping - cum ar fi drogurile si violenta.
Imi pare rau ca nu putei sa vedeti adevarata fata a "vedetelor" hip-hop din USA - cei care stau in projects si isi rateaza viata pentru un ban castigat repede si ars tot la fel de repede, sa vada cat de "cool" este violenta gratuita pe pielea lor sau eventual sa vorbeasca cu cativa care au pierdut ani din viata lor facand inchisoare pentru exact ce este "propavaduit" de aceste scursuri muzicale. Si care sunt fericiti ca au pierdut numai cativa ani si nu viata, omorati pentru un gram de coca ca fosti prieteni de-ai lor.
Unsigned integer

nicolin

SoNic si Praetor: va invit sa ascultati un pic mai mult Parazitii. Si sa NU scoateti din context cuvinte/fraze. Intr-adevar, Parazitii se exprima oarecum vulgar, insa asta o fac (parerea mea) tocmai in ideea de a 'pune pe tapet' mesajul. ;)

peizan

SoNic, eu i-am cunoscut personal pe Parazitii, ii stiu si in RL nu numai ca vedete. Ai fii surprins .....
Anyway, ai scos din context niste injuraturi, in cazul asta e ca si cum as incerca sa-i explic lu' mama mesajul lor. Banuiesc ca esti mai tanar oricum :D . Sunt de acord cu nigga wannabe dar nu in cazul lor. Sunt multe trupe de rap in .ro la care se aplica mai bine chestia aia. Parazitii nu incita la violenta, NICIODATA. PARAZITII INCITA LA CATERINCA. Si asta imi place la ei. Sincer, au si piese care nu-mi plac, cu mesaj social sau politic, dar si acolo au grija baietii sa strecoare cate o duma.
Mai grav e ca sunt trupe care, fara sa foloseasca cuvinte obscene, sunt extrem de vulgare. Sunt curios cine poate asculta un albun intreg al urmatorilor: Activ, Adriana, Akcent, Alb Negru, Alina, Alpha, Anda Adam, AndreEA, Andreea Balan, Andreea Banica, Animal X, Anna Lesko, Anne's, ASIA, . Si sunt doar cu A, mai sunt si alte litere :) . Si n-am ajuns la manele ca acolo e deja alt subiect. Cum spuneam, sa ridice mana ala care a ascultat un album de la cap la coada al unuia de mai sus......

Asta consider eu muzica vulgara  :bleah:

YESMAN

Asta e muzică proastă dar nu vulgară. Eu aş scoate Activ din listă pentru că îmi plac, şi nu mi se par vulgari. E adevărat nu le-am ascultat tot albumul dar pentru câteva melodii mişto (părere personală) eu îi scot din lista ta.
Introduc în listă celebrele fete de la Indigo.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ozzy

Aia cu melodia de la Radio 21, mai ales Rasta wannabe ala  :rotfl:Penibili..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

cRacanel

O melodie nu inseamna o intreaga discografie..

R3NZoR

Parazitii sunt cei mai tari,cea mai buna muzica din romania sunt fan din 1999 le-am ascultat toate albumele si inca le mai ascult.Daca stai sa asculti albumele o sa vezi ce mesaj exprima prin versurile alea vulgare.Oricum cred ca toti injuram si mie imi place exprimarea libera.Daca nu ma insel Parazitii au scos si "Instigare la cultura" si "Mari Romani" si multe altele,piese care nu sunt vulgare,si mai ales te fac sa intelegi ceva.
"E o tara in care nimic nu e ceea ce pare,te provoc sa recunosti adevarata valoare"
Hop,am sărit groapa.

tcalexander

Şi eu opinez că majoritatea ălora cu hip-hop sunt nişte jeguri de wiggers, dar Paraziţii au un mesaj mai subtil, nu seamănă decât la sunet.
Would you like to ride on your own ass?

Praetor

Am ascultat parazitii. F buni cand vrei sa faci caterinca si sa bei ca porcul. Dar si manelele intra in categoria asta.

Mesaj?
Subtil?
Ha!

Ia intrebati rapid pe niste fani ce inteleg ei din muzica lor. Ala e mesajul real. Cum r3nzor e la indemana, postul lui a dovedit ce-a inteles: "dormi linistit Parazitii gandeste in locul tau". Ma scuzi ca nu mi se pare o galeata de intelepciune versul citat. E gol. Oricine casca ochii in jur vede, n-are nevoie de Parazitii. Daca eu spun Romania sux ca e plina de rahat, multi ma vor trimite in diverse locuri. Daca vedeta X spune asta, e "wow, cata dreptate are".

Cum sint ei in timpul liber, nu stiu. Poate si vedetele curoase si blonde sint f ok in timpul liber. Noi discutam despre prestatia pe scena nu?

YESMAN

Poate gândesc ca tine, nu în locul tău. Pentru mine băieţii de la Paraziţii chiar nu mi se par a se da vedete. Au fani, toate formaţiile au, dar mi îmi par a nu se da mari cu asta. Poate nu sunt total de acord cu limbajul vulgar şi poate că ei nu arată decât realitatea care doare. Dar cum realitatea este complexa, vorba unei reclame, mai este si o parte a realităţii plăcută, pe care nu prea o cântă nimeni, că nu atrage.
În definitiv, de ce ne legăm numai de ei. Hai sa mai spunem si de alte formatii, care chiar sunt penibile.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

clawd

Deci sa recapitulam:
Parazitii sucks, Parazitii rullz, Parazitii sucks, Parazitii rullz, .... s.a.m.d.
Mie mi se par genul de baieti pe care-i duce capul. Faptul ca injura de-i ia mama Găii a facut sa aiba succesul pe care il au. Dar nu de aia injura. Injura pentru ca li se pare normal. In momentul in care un IT-ist isi baga P*&%$#)A cum e considerat? Dintr-o data e jeg vulgar... bla bla bla... si asa mai departe? Ma indoiesc.
Apoi... doresc sa subscriu la postul lui peizan(ala cu litera "A"). Si mai tin sa ma laud cu faptul ca eu am fost cel ce a aruncat cu cutia de bere in AKCENT la festivalul berii din Timisoara. Nu sunt mandru de ce am facut, dar tot ma laud. Si cutia era goala. DIN PACATE. (adica e bine ca am baut berea... ca nu era sa stric bunatate de bere pe ei. Dar puteam sa o umplu cu pietre). Mda... in fine. Nu am nimerit pe nimeni. (asta din cauza ca deja bausem berea din cutie...).
Revenind la recapitulare. De ce se numeste threadul "Muzica de la noi" daca se vorbeste DOAR de Parazitii?
Hai sa vede cui ii (mai) place Pghoenix, Cargo.....
Smee again....

Vlad01

Nu am nimic cu parazitii, mai ascult si eu piesele fara injuraturi, dar parerea mea este ca nu ei trebuiau sa faca instigarea la cultura. Adica ei care vorbesc vulgar si asa le spun altora sa citeasca carti, cine ii mai crede  ;;)?

cRacanel

Taranu de la Cucuietii din Deal(acolo se prinde doar TVR, ca nu au auzit de televiziune digitala) nu a ascultat albumul cu injuraturi a lu Cheloo si Co, deci "Instigare la CUltura" poate ii prinde bine..

..voi criticati faptul ca injura des, da' ce voi nu o faceti? ei doar o fac public..

ozzy

clawd, nu se discuta despre Phoenix sau Cargo pentru ca topicul este despre trupele penibile.. Ti se pare ca se incadreaza?
Parazitii ruleaza, indiferent de vocabular. Daca pe unii nu ii duce procu' sa inteleaga ce zice baietii aia acolo, sau nu sunt dispusi sa asculte, sau nu le place stilul, e problema lor  :slap:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

adi_bmf

Praetor, daca tin eu bine minte, tu mai asculti si manele (daca nu e asa, imi cer scuze). Te intreb eu pe tine, ce intelegi din muzica aia? Parazitii injura, aia fac dezacorduri gramaticale, Parazitii se vor niste nigga wannabe care canta despre conditia sociala, despre politica si politicieni; manelistii "canta" despre masinile lor, bani, "cenusarese", bani iar (sunt obsedati de asta), despre dusmanii lor.... aaa, era sa uit, si "pentru nasa, pentru nas, pentru ginere, pentru mireasa, pentru dusmani, pentru nevasta, pentru masina din garaj, pentru ceasu' rrolex", FARA NUMAR!.... Uite astia sunt penibili... :bleah:
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

peizan

Nici Parazitii nu are ce cauta in topicul asta. Discutia a fost deturnata de la ideea de baza. Remember litera A ? Spunea cineva ca aia nu e muzica vulgara, doar proasta. Pai cum sa nu fie vulgara cand modelul de cantareata (gurista) din ind muzicala .ro este Ana Leţco, care a fost o curva in Modova (si acum este in Romania) si trebuie sa suga cateva p**i inainte sa-si scoata un album  :pfff:

Praetor

Manele, parazitii , pt mine sint in aceeasi oala. Ascult ca sa ma distrez nu ca sa aflu perle de intelepciune sau de arta.

Parazitii (sau orice alta trupa la moda de hip hop) tot comerciali sint ca si blondele curoase. Numai ca daca blondele se bazeaza pe forme pentru succes, Parazitii se bazeaza pe vulgaritate pentru succes.

Ozzy, pe unii ii duce procul mai mult si deci ce spun Parazitii e obsolete. Dar cum unii isi iau concluziile despre viata din muzica (hip hop, metal, manele etc) ce sa zic... fiecare cu sursele preferate de informare.

Daca Parazitii ar inceta cu vulgaritatile sint curios cat timp ar mai fi la moda.

Cat despre faptul ca 'o spun pe bune', va recomand calduros Rudarel. Si el le spune pe bune.

clawd

ozzy, peizan, everybody... ma scuzati...
Chiar uitasem de primul post... ala al lui peizan. Mda... panarame?
Dati pe MTV... 80% din ce e acolo.
Mie personal imi place cam orice tip de muzica. IN AFAR' DE: MANELE, new age music (chestiile astea cu cururi faine care se batzaie in partea gresita a ecranului... (ptiu... ca n-ar putea sa fie in fata canapelei mele..)), spre disperarea lui ozzy si peizan (sper sa nu se supere), nu prea ma omor nici cu harcore rock (nici nu cunosc genurile de rock... asa ca...).
Acuma... nu stiu daca MANELELE pot fi incluse in genuri de "muzica de la noi". Noi (ma rog.. nu noi-noi, "NOI" aia care le canta... si le zic "NOI" doar datorita cetateniei afisata pe buletin) doar ne-am batut joc de ritmurile orientale. Ca in sine... ritmurile is faine. Mai ales cand sunt dansate de cate o indianca din aiaaaa.... de zabalesti 3 zile dupa ea...
N-am treaba cu aia care asculta manele... sunt si tipi/tipe OK... Aceeasi problema si cu "new age music" (so called "pop"). Imi place "pop"-ul... dar nu "de la noi".
===
In fine... DESPRE CE VORBEAM?
Smee again....

~Empathy~

Habar nu ai ce e aia new age. Nu ascult asa ceva dar totusi nu are nici o legatura cu "muzica" pop.

Totdeauna am observat ca cei care zic ca asculta "de toate" nu au nici cea mai vaga tangenta cu muzica rock... Hmm... oare de ce? Si asculta in general manele. (N-am zis nimic de clawd)

Totusi tin sa mentionez ca new age e cu totul altceva.

We dance, and the music dies...

clawd

Chiar nu stiam ca exista si ceva numit "new age". :"> (I'm covering myself with shame right now).
Intentia mea era sa fac referire la muzica asta care se tot lanseaza... recursiv... daca pot spune asa. Ca ciupercile.
APOI... nu am zis ca nu-mi place rock-ul. Am zis ca nu imi place TOT rock-ul. Asa cum imi place APROAPE tot ce tine de muzica_clasica (nu sunt fan ORGA. Asa ca Handel are de pierdut... :slap:).
De ex... de vreun an-doi ascult ca nebunul Blackmore's night. Pur si simplu am devenit dependent. Si nu am decat 4 albume.
===
CRAP. According to THIS, I love new age music. Mersi pentru stropul de lumina, ~Empathy~. Daca nu te luai de mine... nici nu stiam ce muzica ascult cea mai mare parte a zilei :blink:. Really.
Smee again....

Vlad01

La faza cu manelele ai perfecta dreptate Empathy. Cei care nu specifica un gen/mai multe genuri si spun ca asculta de toate sunt de obicei manelisti. :crazy:

Velkan

Nominalizaţii mei ar fi: Voltaj, pentru că din cinci membri sau câţi sunt, cel puţin trei fentează muzica, şi Hi-Q, deoarece au o contribuţie deosebită la reducerea duratei medii de viaţă din România (prin calitatea pieselor, evident).

Aa, eu am ascultat Paraziţii (inclusiv albumele solo), sunt la fel de filozofici ca Pavel Stratan. :blink:
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

BiThian

QuoteMuzica de la noi
Exista asa ceva?!  :blink:
"A man who would not die for something is not fit to live." - Martin Luther King

Velkan

Există, vezi aici şi aici, de exemplu. :fum:
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

CYCLER

#30
Vai, dar de dobrogenii mei de la 3rei Sud Est ati uitat ?   :slap:
Never take a laxative and a sleeping pill at the same time

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

CYCLER

Ultima piesa nici nu mai are nevoie de parodie  ;;)
Never take a laxative and a sleeping pill at the same time

LNT

Am dat recent de albumul lui Pavarotti din Carpaţi aka Costel Busuioc. Ce pot spune e că am rămas puţin dezamăgit, abia acum realizez ce înseamnă un tenor adevărat. Are voce, nimic de spus, dar vocea aia mai trebuie şcolită ca să capete valoare.
These are the days of our lives.