Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 138
Total: 138

DVD-Writere

Started by _Gabriel_, 30 October 2006, 21:23

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ce DVD-Writere detineti

LG
19 (36.5%)
Plextor
3 (5.8%)
Benq
0 (0%)
Teac
2 (3.8%)
Pioneer
5 (9.6%)
Nec
7 (13.5%)
Asus
12 (23.1%)
Altul
4 (7.7%)

Total Members Voted: 52

_Gabriel_

Propun acest poll pentru a discuta despre marcile noastre preferate de DVD-RW.
Personal detin un LG GSA 4167B DL13 care isi face treaba exemplar si este destul de silent.
Experience is one thing you can't get for nothing.

Chipicao

De mai bine de un an nu mai am unitate de inscripţionare. Am tot încercat sa-mi iau, dar renunţam mereu. Pur şi simplu nu am nevoie, cu un pendrive îmi fac treaba (şi lenea a jucat un factor important :D). Acum vreau să achiziţionez una, întrucât am un verişor căruia aş vrea să îi trimit cât mai multe jocuri şi filme.
Ce mi-aţi recomanda? Vreau în primul rând performanţă şi fiabilitate. Dar astea în limita unui preţ de bun simţ, să zicem 200RON. Ştiu ca într-un timp era un top cu Nec, Asus, Pioneer, LG, dar nu am reţinut modelele. Cum stă treaba acum?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

NightWish

#2
Am Asus DRW-1608P2.In topuri mereu pe locul 1 a fost (si probabil ramane) PLEXTOR.
XXX

nicolin

Am un Asus DRW-1608PS2 si unul DRW-1608P3S (parca asa ii spune).

adi_bmf

Posesor de Asus 1608P2. Il am cam de un an de zile... DVD-uri stricate: 2 din ~200, Cd-uri stricate: 1 din ~150.
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

Danyx

Posesor de 2 unitati :-NEC ND 2500A si ND 3551 A+ Label Flash....se comporta ....EXCELENT .
L-am recomandat la toti care mi-au cerut parerea si nimeni nu s-a plans pana acum .

daemon

Am de un an un NEC 3550A si nu mi-a facut nici o problema. Ce apreciez la el este calitatea scrierii, nu a facut absolut nici o figura la orice CD/DVD am bagat in el, de la DVD-uri de-alea "turn" de 100 de bucati pana la orice DVD-RW. Cu citirea nu sunt probleme in general, dar spre comparatie cred ca ASUS-ul 1608P (are fratele meu asa ceva) citeste mai rapid. Oricum nu ma preseaza timpul.

Nu imi pare rau ca am ales NEC, mi s-a parut mai "exotic" si l-am luat pentru ca stiam ca scrie bine pe orice mediu.

akenathon

am un lg si - momentan - sunt multumit de el.  :)

donatello

LG 4163B şi Asus 1608P de un an şi ceva, vreo 250 DVD/CD scrise de căciulă. O singură firmă de CD-uri mi-a făcut mai demult ceva probleme pe Asus, dar din păcate numele îmi scapă...:D. Recunosc că în loc de Asus mi-aş fi luat Nec dacă atunci ar fi fost la fel de disponibil în partea mea de ţară  :).
Frate... am văzut pe unul în biserică, desfăcea o cutie de bere! Nemaipomenit, să-mi cadă ţigara din gură, nu alta...

adilehanceanu

Un Asus 1604P... merge bine, deocamdată, mai ales că am şi un DVD-ROM Toshiba (care se pare că totuşi e pe moarte  :(( ) şi nu scriu decît pe Verbatim-uri şi TDK-uri. A, şi nu l-am cumpărat, l-am primit cadou, aşa că nu pot să comentez  :D (chestia aia cu calu' de dar şi dinţii :) ).
The soul of computer technology

YESMAN

Am un LG dar nu stiu ce model, l-am luat bulk si n-am stat să mă uit la model. Merge destul de bine. Uneori mă enervează la citirea DVD-urilor, când rulez direct de pe mediul de stocare. La scriere merge bine, dar scriu cu 8x numai dacă am medii bune de stocare, gen TDK, Vebatim, în rest cu 4x. Asta este o politică personală, nu are legătură cu ce poate el. Mi-aş fi luat Teac, pentru că am CD-RW Teac, dar am înţeles că nu mai sunt ce au fost şi atunci am preferat LG.
Apropo, dintre LG şi ASUS care vi se pare cel mai bun brand în materie de DVD-RW ?
Am pe cineva care mi-a spus că a vândut multe unităţi ASUS şi s-au întors clienţii cu ele la scurt timp. Eu cum nu am cum să probez vă întreb pe voi.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

NightWish

#11
YESMAN si Chipicao in mod normal as fi recomandat ASUS dar se pare ca modelele mai noi (1608P3S) dau ceva probleme...Cautati daca mai gasiti undeva prin stocuri 1608P2 e un model bun dar nu se mai fabrica.Il am de peste un an si merge impecabil.Pt. LG am retineri e kestie de noroc.Poti nimeri unul bun sau cu probleme.E firma care are cea mai mare rata de caderi dar si cea mai mare de vanzari din cauza pretului accesibil.Indicat ar mai fi si SAMSUNG are rata mica de cadere dar este cam ''puturos'' (lent) dar are avantajul ca e foarte silentios.Pt. cine are capital mare si are de gand sa-l ''forjeze'' la greu sugerez PLEXTOR am avut pe vremuri CD-RW dar din cate stiu de la prieteni si DVD-RW sunt la fel de bune.
XXX

sneferu

Si eu sunt de partea ASUS 1608Px. Eu unul detin 1608P si nu mi-a stricat nici un DVD/CD de cand il am ( un an jumate).
"Sa nu crezi ce-ti spun acum
Vorbele-mi sunt vant nebun
Sa nu crezi ce-ti spun acum
Chiar de eu iti spun..."

27LIVIU

Am un NEC ND 3551A, insa il am de doua luni si nu pot ca sa ma pronunt in legatura cu fiabilitatea, sunt foarte multumit de el, inainte am avut un Gigabyte, care subit nu a mai vrut sa scrie.

Vlad01

Quote from: _Gabriel_ on 30 October 2006, 21:23
Propun acest poll pentru a discuta despre marcile noastre preferate de DVD-RW.
Personal detin un LG GSA 4167B DL13 care isi face treaba exemplar si este destul de silent.

Asta il am si eu si sunt multumit, deocamdata :)

kquizak

teac dwg516 parca--nu a stricat nici un disc in 2 ani(s-a bulit---nu mai citeste cd-uri si era teac de dinainte de marea schisma...)
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

Marmota

eu am un amarat de Pio 108DX tuned..si saracu de el...de ceva vreme incoace tot functioneaza fara probleme (nu degeaba s-a facut Assus din el :P - modele mai vechi astea mai noi nu mai stiu ce e cu ele..... )



PS. pe la ce viteze s-au mai ajuns??  :unsure:

NightWish

CD-R 56X
CD-RW 12X
DVD-/+R 16X
DVD-/+R DL 2.4X
DVD-/+RW 2X
DVD-RAM 16X

-posibil sa fi ramas in urma cu vitezele la unele...

XXX

Marmota

Quote from: NightWish on 06 November 2006, 14:25
DVD-/+RW 2X

cu asta sigur ai ramas sau ai pus gresit...ca eu am 4x la amaraciunea mea de acu cativa ani...stiu ca se ajunsese la vreo 6x

NightWish

Quote from: Marmota on 06 November 2006, 14:34
Quote from: NightWish on 06 November 2006, 14:25
DVD-/+RW 2X

cu asta sigur ai ramas sau ai pus gresit...ca eu am 4x la amaraciunea mea de acu cativa ani...stiu ca se ajunsese la vreo 6x
DA plus ca am uitat sa precizez ca din cate stiu eu la discurile mici (de 8 CM) vitezele sunt la jumate din cele date de mine pt. 12 CM.
XXX

fiXXXer


Foxter

Cum se descurca LG GSA-H20LRB, ai avut ceva probleme cu anumite marci de blankuri sau esti multumit de el ?  Explica si tu, suspansul ne omoara ! :)
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

fiXXXer

A tras perfect orice de la oglinzi pana la blank-uri de calitate. Din peste 200 de dvd-uri trase nu cred ca picat vreo unul.

clawd

LG GSA 4167B.
S-a comportat exemplar.
Mi s-a parut la un moment dat ca am ceva probleme cu el (cand nu-mi scria niste dvd-uri), dar de fapt era de la Nero. Era ceva problema cu de DVD-uri dupa o imagine data pe TDK. Pot afirma treaba asta pentru ca am incercat la aceeasi viteza (4x) si pe un ReWritable Traxdata.
Oricum... cu urmatorul build de Nero nu a mai facut figuri.
Pana acum a scris ~400 de DVD-uri si ~150 de CD-uri. (foarte aproximativ la CD-uri)
Smee again....

laf

       Deci ca idee, daca saptamana viitoare m-as duce sa imi iau si eu un Dvd RW, ce sa aleg Asus PS3, sau LG GSA-H20LRB ?
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

MLADEN

LG GSA-4163B

Deocamdată n-am avut probleme cu el

NightWish

Quote from: MLADEN on 12 November 2006, 14:52
LG GSA-4163B

Deocamdată n-am avut probleme cu el
Modelul asta nu se mai fabrica doar daca il mai gasesti undeva nevandut prin stocuri...mai bine ar alege LG ultimul parca are si LightScribe.
XXX

kquizak

#27
azi ma duc la cei de la dc sa  ii iau pe sus.De pe 17.10 am dvd-rw-ul la ei si pauza....nimic.Eu ...,ce draqu l-au trimis in taiwan la reparat?


ME: Să încercăm să pastrăm un limbaj civilizat
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

Marmota

#28
Quote from: kquizak on 13 November 2006, 11:19
azi ma duc la cei de la dc sa  ii iau pe sus.De pe 17.10 am dvd-rw-ul la ei si pauza....nimic.Eu ...,ce draqu l-au trimis in taiwan la reparat?


pai....da....sa il repare cu letconu (dar asta nu se practica la noi) ci doar "unit replacement"..... :crazy:

NightWish

#29
Quote from: kquizak on 13 November 2006, 11:19
azi ma duc la cei de la dc sa  ii iau pe sus.De pe 17.10 am dvd-rw-ul la ei si pauza....nimic.Eu...,ce draqu l-au trimis in taiwan la reparat?
Eventual insista sa il schimbe cu unul nou.Ai dreptul asta daca nu il pot repara sau intarzie prea mult.
XXX

MLADEN

Quote from: NightWish on 13 November 2006, 08:14
Quote from: MLADEN on 12 November 2006, 14:52
LG GSA-4163B

Deocamdată n-am avut probleme cu el
Modelul asta nu se mai fabrica doar daca il mai gasesti undeva nevandut prin stocuri...mai bine ar alege LG ultimul parca are si LightScribe.

Postul meu nu era intenţionat ca răspuns la întrebarea lui laf, doar am scris ce DVD-RW am...

cRacanel

LG SH-S182 Negru, Bulk, Selgros: 1.000.000

Velkan

ASUS DRW-1608P3S. L-am luat de vreo două zile, deci tot ce pot să vă spun despre el e că e negru. :D Am ales ASUS datorită review-ului ăstuia.
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

tcalexander

Mda, am şi eu unul, şi mai am unul în plan, deci mi-a plăcut.
Would you like to ride on your own ass?

paull

Eu am NEC 3520 (peste vreo 3 luni implineste 2 ani), i-am tras vreo 3 firmware update si acum e practic un 3540, stie tot in afara de DVD-RAM, in rest scrie si citeste cu viteza maxima orice disc, inclusiv pocnitori.
ps. e negru si silentios  :crazy:
ps2. sper ca NEC sa scoata un inscriptor compatibil BluRay, ca eu pe astea le prefer in dauna HD DVD (si, dupa cum se stie, NEC e de fapt promotorul HD DVD  :( )
ps3. a aparut la Caro primul inscriptor BluRay, costa doar vreo 3000 RON  :unsure:
Orice efort al nostru este o calatorie in necunoscut, hranita de speranta intermitenta de a gasi un loc unde sa te poti odihni... (Friedrich Nietzsche)

alecs1

Unităţi optice pe alt fel de cablu decât IDE există, unde le găsesc? Am văzut un Samsung pe care scria USB pe emag, dar nu am verificat la momentul acela. Tare mă tem totuşi că au amestecat specificaţiile cu ale unui DVD-RW extern (preţul era de vreo 130 de lei, destul de normal după mine).

IceCub

Quote from: alecs1 on 09 January 2007, 15:40
Unităţi optice pe alt fel de cablu decât IDE există, unde le găsesc?

Exista unitati optice si pe interfete SATA, USB, FireWire.
Exemplu: PLEXTOR DVD±RW Drive PX-755 - totusi, vezi si tu care e pretul...  :slap: Din care stiu, mai are Samsung un DVDRW pe SATA.

laf

vad ca s-a cam abatut topicul....  ce parere aveti despre http://www.emag.ro/dvd_writer/dvd-writer-benq-lightscribe-dl-8x-4x-16x-16x-8x-6x-dw1655-bulk--p9J.B7F15.0B1
alte variante, din ce este pe la emag?
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

Chipicao

Mi-am luat un ASUS DRW-1814BLT. Deocamdată sunt mulţumit. Am reuşit să citesc cu el nişte DVDuri foarte slabe (VDSPMSAB 002 - Clasa 4  :bleah:) scrise acum 2 ani cu o unitate aproape defectă. Nici măcar unitatea respectivă nu reuşea să le citească.
Un alt avantaj este interfaţa SATA - atenţie alecs1 ;). Am renunţat astfel la toate cablurile IDE. :yahoo:
Preţul de ~150 RON mi se pare OK.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

laf

cred ca de asta o sa imi cumpar si eu... tot taraganez cumparearea unui dvd rw din diferite motive... chipicao, de unde l ai luat? PC Garage?
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!