Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 302
Total: 302

Working hard vs Working smart

Started by Praetor, 14 November 2006, 10:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Praetor

Fiind o persoana lenesa prefer sa fiu cat se poate de eficient (efort minim, rezultat maxim). Ma uit in jur si vad totusi ca munca din greu e o mare virtute. Nu o intentionez ca pe o insulta, insa munca din greu dupa mine e o mare prostie. Am vazut prea des oameni care se apuca sa munceasca si robotesc la greu, in loc mai intai sa gandeasca si apoi sa se apuce de treaba.

Eu sint adeptul muncii inteligente care se exprima prin eficienta si calitate si nu prin numarul de ore lucrate sau resurse consumate.
In multe cazuri o munca din greu consuma enorm si are rezultate slabe, dar e apreciata pt ca deh... e munca din greu. Daca cineva munceste inteligent si realizeaza ceva cu un efort mult mai mic, se presupune ori ca e lenes pt ca nu e vazut tragand la jug, ori ca e numai bun sa mai primeasca inca 300 de sarcini daca a terminat atat de rapid.

Nu consider tipul de munca strict legat de lucrator, ci in tandem cu managerul. Cel putin, in opinia mea, managementul trebuie sa adopte acest stil de munca si sa invete si pe lucratori.

Insa, pe moment eu observ strict mentalitatea de robotizare, munca multa fiind asa o virtute cat se poate de nobila si o conditie sigura ca sa ajungi departe. Dar daca ma uit la oamenii din jur care muncesc din greu, nu-i vad deloc ajunsi departe. Ii  vad cu rate la banca , stressati de nn-ating si fara pic de timp. Foarte ineficient si pentru om si pentru firma.

Parerea voastra?

~Empathy~

Eu lucrez cat se poate de gib0nic. Am un proiect urias la care lucrez si care ar fi trebuit sa fie gata de la inceputul la septembrie dar nu ma prea deranjeaza faptul ca sunt cu 70-80% behind schedule. Cand o sa mi se termine banii o sa-l termin in 10 zile lucrand foarte eficient. In loc sa muncesc la proiectul la care sunt platit am vreo 10 proiecte personale care le fac din hobby sau imi ocupa timpul dormind sau facand activitati artistice ce nu au vreo legatura cu domeniul meu de activitate.

Consider ca micile placeri ale vietii trebuie sa primeze intotdeauna in fata altor activitati, si e perfect atata timp cat eu sunt un uber-eficient worker care nu are probleme in a termina ceva in timp record.

Acuma mi s-a facut chef in a lucra la uber-proiectul meu in asm pentru care niste nebuni ma platesc :). Parctic detin un fel de monopol asupra lor. Eu sunt fizician. Faptul ca stiu sa programez si stiu UNIX este doar un bonus, eu de fapt sunt fizician. Sunt singurul capabil atat sa intelega modelul lor fizic (foarte complicat) cat si sa programez efectiv. Se mai gasesc destui care sa poata face o singura parte din astea 2 dar eu deoarece le pot face pe ambele imi permit sa lucrez cand si cat vreau si sa cer cati bani vreau :).

Nu mai am chef sa lucrez la proiect, ma apuc de lucrat la teoria mea fizica -- o interpretare variationala a teoriei haosului.
We dance, and the music dies...

viking

Cu ocazia asta am primit o palmoaca peste ceafa...
Dar sint de acord cu voi. Aveti dreptate si imi pare rau sa recunosc ca nu sint capabil de asa ceva...
Ca exemplu, mi-o amintesc pe bunica mea (traiesc amindoua). Toata ziua "nu are timp" de nimic, dar nimic, maninca in fuga, sta in fuga, tot timpul cu gindul la "munca". Nu e proasta... Dar e indobitocita de volumul de munca pe care doreste sa il realizeze. Parintii mei la fel. Eu vad ca apuc pe aceeasi cale, si daca nu schimb macazul, o sa povesteasca nepotii vostri de unu' batrin si prost, care nu are timp sa stea.

Oricum, felicitari pentru topicul asta. In ritmul meu nu mi-as fi pus problema prea repede. Poate de anul nou :)

peizan

As vrea sa incep prin a spune ca MUNCA NU E O RUSINE. Rusinos e sa muncesti degeaba, fie pentru tine, fie pentru altii.

Eu sunt lenes. Aceasta "proprietate" a mea m-a facut sa dezvolt tactici duse la perfectiune de a ocoli munca in general si munca fara rost in particular. Nu m-am dat insa la o parte cand a fost vorba de profit. Niciodata.

Exemplul cu bunica dat de viking vroiam sa-l dau si eu. As spune ca este unul clasic si se potriveste manusa persoanelor simple de la tara. Acestea muncesc, muncesc si daca mai ramane timp si gandesc.

Praetor spunea ca e adeptul unei gandiri temeinice a problemei apoi rezolvarea prin munca efectiva a ei. Asta poate cadea in alta panta (caz real); Te apuci sa faci zeci de planuri pana depasesti termenul limita  :slap:

In orice caz, munca e pentru tractoare, negrii si calculatoare.

ozzy

Eu stau pe mess si pe forum cand sunt la job pana ma plictisesc. Intr-o pauza de forum mai fac 2-3 echipamente repede si bine. Daca apare vre-o urgenta o rezolva pe loc si apoi o las iar moale. Nu ma grabesc decat daca mi se impune asta. Prefer sa frec manganu' online sau sa citesc varii porcarii cand nu am cine stie ce treaba, iar cand e de munca fac totul cat se poate de repede, aleg calea cea mai scurta de a rezolva o problema si termin in timpul minim necesar. So, am timp en-gross de facut diverse :D

~Empathy~ / Aramdune  - "Nu mai am chef sa lucrez la proiect, ma apuc de lucrat la teoria mea fizica -- o interpretare variationala a teoriei haosului." vrei sa detaliezi un pic? Daca ai timp si chef deschide un thread nou pe tema asta unde sa apara initial teoria originala a haosului si apoi adaugarile facute de tine, eventual ceva povesti despre cum ai tras respectivele concluzii ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Nu ştiu dacă sunt chiar leneş. În general îmi place să lenevesc, dar atunci când trebuie, sunt foarte activ şi serios. La muncă 70% din timp stau degeaba şi mă plictisesc uneori, noroc cu internetul sau colegele cu care mă mai întreţin. Din fericire, plata se face pe tot timpul petrecut la job. :fum:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Praetor

OK, hai sa subliniez un fapt: intentia mea a fost sa discutam un pic despre working hard vs working smart. Momentan lumea spune doar cat leneveste si ca e platita pt asta. Eu am folosit lenea ca o cauza pentru care prefer optiunea smart.

Deci nu e vorba de 'hai sa spunem care freaca menta mai mult si e platit pt asta'  ca gib0n o sa ne ia cu asalt dupa aia, ci de ce intelege fiecare prin working smart sau hard, cu care dintre ele e de acord, care din ele se pot aplica si in ce context, in ce masura etc.

YESMAN

Eu nu pot trece de la un ritm lent la unul rapid, din păcate. Însă îmi place să îmi planific eficient sarcinile.
De aceea sunt de acord cu mai puţină muncă dar mai eficientă, mai inteligentă dacă vreţi.
O vreme am halăduit şi eu pe net aiurea când nu aveam nimic de făcut la serviciu, dar de la o vreme mi-am propus să studiez dacă tot pierd vreme măcar să investesc în mine.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Chipicao

Sunt unele cazuri în care munca din greu, "robotizată", e singura opţiune. Cum altfel ar putea munci un mecanic auto, spre exemplu? Întradevăr, departe nu va ajunge, probabil va avea rate la banca, etc., dar ăsta e el, atât ştie să facă, atât primeşte de la viaţă.

P.S. La asta te-ai referit prin "working hard"?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

YESMAN

Nu. Cred că s-a referit la munca făcută fără cap, negândită.
Mama mea are o vorbă :"Şi la sapă dacă lucrezi trebuie să te ducă capul."
Şi câtă dreptate are. Dacă nu faci lucrurile cu cap şi eficient, cu spor,  chiar este o muncă hard degeaba.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ozzy

Eu cred in working smart.. Stau, ma mai plimb, mai vorbesc cu colegii, dar intre timp ma si gandesc care sunt solutiile cele mai simple la problemele care se nasc. Uneori stau o zi intreaga citind documentatii ca atunci cand o noua problema apare, sa fiu macar un pic pregatit.

In principiu eu prin working smart inteleg sa ma documentez, sa gandesc ceva si apoi, cand trec la actiune sa rezolv totul in 5 minute. Restul timpului il folosesc in asa fel incat sa fiu cat mai relaxat la job, ca deh, stresul dauneaza :D. Working smart este optiunea preferata de mine pentru ca asa mi se pare normal, asta apreciez eu la munca. Prefer oamenii care fac totul repede si bine in locul celor care mesteresc toata ziua la o problema, incet, incet si uneori prost.. Mai am colegi care se invart non-stop ca roboteii insa rezolva putine probleme pe cand cei ce-i consider mai inteligenti, o freaca toata ziua iar cand e de munca, rezolva totul in minimul de timp posibil (bine, asta cere sa ai si cunostintele + inteligenta necesara gasirii celor mai optime solutii)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

YESMAN

Sincer mă bucur pentru tine. Însă faptul că nu rezolvi problema întodeauna în 5 min nu înseamnă că nu eşti inteligent. Mai sunt şi alţi factori care intervin. Şi eu sunt de principiul smart work, dar nu mă strez dacă nu reuşesc întotdeauna în timp scurt. Oricum şi documentare cere timp, şi se pare că timpul ala nu-l pui la socoteală. Eu îl pun.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ozzy

Documentarea imi face placere si nu o fac pentru firma, o fac ca sa-mi imbunatatesc eu cunostintele in domeniu, caci in IT am de gand sa raman toata viata (daca nu ma apuc de jefuit banci :D) Daca nu merge facut in 5 minute inseamna ca a aparut ceva neprevazut insa modul de a rezolva tine si de inteligenta, zic eu. Sunt probleme la care unii stau zile intregi. Eu am rezolvat in 10 minute adresand in gura mare o intrebare intregului birou.. Nu mi-e rusine ca nu am stiut, macar nu am muncit ca prostu' inca 2 zile sa ma prind ce si cum.

Am colegi care au venit aici cu luni de zile inaintea mea si inca indeplinesc saricini banale cum ar fi inlocuirea de MB sau de LCD la laptoape in dublul sau triplul timpului in care o fac eu. Pentru ca-s niste adormiti, nu stiu sa-si optimizeze procedurile in asa fel incat sa rezolve mai repede. Pana si modul in care desfac suruburile e incet si stupid. Asta e.. Eu prefer sa experimentez pana gasesc cel mai rapid mod de a o face. Si nici apoi nu il bat in cuie, mai e loc mereu de mai bine ;) In fine, sa nu mai zic de cat timp pierd unii prinzandu-se de cum se scot anumite componente sau cum se desfac unele compuri. E hilar.. Iar unii nici nu intreaba fie din mandrie ori prostie. Prefera sa o lalaie asa. I call those lamers :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

ccc

La Working smart intra si lucratul atunci cand ai chef?

Se pare ca actualul meu sef s-a prins de faza, ca sunt mult mai productiv cand lucru din proprie initiativa si nu ma bate la cap cand ajung la 3 la munca si plec la 6. Eu incerc sa nu sar calul, dar dimineatza, cand simt ca nu am chef de lucru, ma intorc pe partea cealalta si adorm la loc. Mi s-a intamplat si sa ma trezesc noaptea si in drum spre baie sa-mi vina cine stie ce idee. In diminetzile alea sefu stie sigur ca nu ma vede pana la 3-4 :D Dar mai stie si ca partea de program pentru care am lucrat atunci e lipsita de probleme.

Praetor

Daca lucratul cand ai chef are ca rezultat o realizare mai eficienta a sarcinilor e cat se poate de working smart.
Oricine lucreaza are ca rol practic sa rezolve o problema. Daca tu o rezolvi la 11 noaptea in 5 minute, in loc sa in 4 ore de la 9 a.m, bafta ta.

Problema actuala e ca foarte mult se pune accent pe un program static, cu eventuale tone de ore de lucru, ca si cum daca ai baga mai multe ore in activitate ai avea rezultate mai multe sau mai bune.

Vlad01

Mai trebuie si working hard cateodata. Cand lasi un proiect pe ultima suta de metri. De exemplu: tatal meu este contabil si pe sfarsit de luna cand se aduna toate declaratiile de depus, nu mai exista varianta de working smart, si trebuie sa stea aproape pana dimineata. Are si destul de mult de lucru ce e  drept...

nicolin

Sunt de acord cu conceptul de working smart. nsa, din pacate, mai exista si firme care CRED ca daca angajatul nu sta cele 8 ore la scarbiciu atunci ceva este in neregula. Exista insa si cazuri in care working smart chiar NU se poate aplica.

ozzy

Cum e la noi.. Tre' sa stam aici ca boii, degeaba, chiar daca intr-un sfert din timp imi rezolv toate joburile. In rest tre' sa fac in asa fel incat sa look busy  :slap:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

YESMAN

E legat de sistemul de plată al salariilor care se face în general pe numar de ore lucrate în majoritatea cazurilor.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

viking

Ozzy, ia-o ca pe o oportunitate de a invata. Daca unul din sefii tai isi da seama de situatie o sa spuna ca e ineficient/mult prea costisitor sa aiba atitia angajati, cind poate sa reduca numarul celor de la IT in mod serios, ca acum toti... (stii tu ce ai spus).

Master of the Darkside

Cele mai mari şanse să munceşti eficient le ai dacă gândeşti logic şi ştii să-ţi dozezi efortul, indiferent de sarcina de îndeplinit. Mai intervin desigur şi înclinaţii specifice cum ar fi dexteritatea, viteza, etc.. În domeniul IT probabil (cred) că se face cel mai bine distincţia între "working hard" şi "working smart", dar, asta nu înseamnă că "brainstorming"-ul este întotdeauna cea mai bună abordare.
În fine ce-ar fi dacă în loc de working smart sau working smart ar fi working hard and smart?

YESMAN

Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ccc

Working smart are ca SCOP evitarea working hard.

YESMAN

Quote from: ccc on 16 November 2006, 23:13
Working smart are ca SCOP evitarea working hard.

Nu întotdeauna.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ccc

La un "worker" inteligent, intotdeauna are scopul asta.

Munceste pentru a trai, nu trai pentru a munci.