Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 575
Total: 575

Utilitare Pentru Testarea Hardurilor

Started by Foxter, 30 October 2006, 18:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Foxter

Marea majoritate a producatorilor de hardiscuri ofera pe siturile lor utilitare ce pot ajuta la diagnosticarea (si uneori repararea) hardurilor lor.

Pentru hardiscurile Maxtor exista PowerMax (acum integrat in SeaTools for DOS/SeaTools for Windows). 

Pentru hardurile IBM/Hitachi exista Drive Fitness Test. Poate fi gasit aici .
Nota: Acest program poate fi folosit si pentru  testarea unora din hardurile Toshiba.


Pentru hardurile Western Digital exista Data Lifeguard Diagnostic (trebuie selectata clasa modelului inainte de a gasi linkul de download).

Pentru hardurile Seagate exista SeaTools ce vine in 2 variante. Poate fi gasit  ca program de testare in Windows adica SeaTools for Windows si ca program ce face o Disketa sau un CD bootabil adica SeaTools for DOS. Mai exista si SeaTools Enterprise dar se foloseste pentru harduri SCSI sau Fibre Channel.

Pentru hardurile  Samsung exista mai multe utilitare ce se folosesc la diagnosticarea hardurilor lor.

Pentru hardurile Fujitsu exista utilitare pentru harduri Fujitsu ATA precum si pentru harduri SCSI/FC si SAS.

Pentru testarea indiferent de marca exista si HDTach . Acesta poate efectua si un benchmark al hardiscurilor.

Pentru testarea hardiscurilor se mai pot folosii utilitarele de pe Hiren's Boot CD.

Se mai poate folosi de asemenea si HdTune.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

peizan

Si bineinteles, pentru toate modelele de mai sus dar si pentru altele sa poate folosi HdTach. Un utilitar cu ajutorul caruia se pot realiza si diferite benchmarkuri.

ozzy

Eu folosesc doar utilitarele de pe Hiren's boot cd sau de pe Mini Pe .. C'est suffi. .   :wink:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Marmota

eu nu prea folosesc utilitare pt hdd..si merg ok si fara :D

donatello

Eh, tu foloseşti Milka cu lapte şi ne păcăleşti că vacile sînt mov, dar noi nu te credem... ;;) Cînd mi-e lene să bootez cu Hirens-ul, mai folosesc si hdtune, acum la versiunea 2.52.
Frate... am văzut pe unul în biserică, desfăcea o cutie de bere! Nemaipomenit, să-mi cadă ţigara din gură, nu alta...

YESMAN

Nici eu nu am folosit până acum astfel de programe, dar cred că am să încerc, pentru că WD meu face figuri, deşi nu e luat de mult (are mai puţin de un an).
Poate cineva să posteze nişte printscreen-uri edificatoare pentru WD-JB 80 GB ?
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ozzy

Mai, utilitarele de genul asta nu le folosesti zilnic din lipsa de ocupatie .. De obicei le rulezi cand ai o banuiala ca ceva nu ar merge bine, legat de HDD. Pe Hiren's sunt softuri mai pentru orice tip de hard, sunt si unele universale si mai e unul care "vede" ce parere are SMART-ul despre starea HDD-ului. Deja daca smartu' o zis ceva rau, de obicei, e de aruncat..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

YESMAN

Păi cine a zis că le folosesc zilnic. Oricum mersi pentru răspuns.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ozzy

OFF: ziceam in sensul ca e oarecum normal sa nu le fi folosit pana acum daca nu ai avut probleme :D. Sper sa nu <mai> ai nevoie nici de acum incolo !
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Marmota

Quote from: ozzy on 02 November 2006, 09:24
mai e unul care "vede" ce parere are SMART-ul despre starea HDD-ului. Deja daca smartu' o zis ceva rau, de obicei, e de aruncat..

sincer smart-ul ala e cam ciudatzel.....sau prgul de il citeste...ca daca ai 2 hdduri identice se incurca intre ele...si smartu nu mai citeste corect.

SoNic

Eu am 2 identice in RAID si nu se incurca deloc. Au fost baieti destepti aia cu HDD-urile, le-au pus serial numbere  :slap:
Unsigned integer

Tracid

Daca stie cineva vreun program cu care se poate citi SMART-ul si se poate verifica temperatura la HDD-uri in mod RAID/AHCI mi-ar fi de mare ajutor... :huh: am incercat cateva zeci de program incepand de la HD Tune,SMART Mon, SMART Viewer, utilitarele HDD implicite, etc. etc. dar no chance... In modul IDE se vad toate informatiile, dar in RAID sau AHCI nimic. :confused:

adilehanceanu

Aş zice că în RAID e oarecum normal, pentru că sistemul de sistemul de operare nu cred că accesează hard-urile independent ci vede ceva virtual, transmis de driver-ul RAID; încearcă şi cu SpeedFan deşi mie nu-mi vede datele SMART pentru hdd-ul pus pe controller-ul Promise în mod IDE...
The soul of computer technology

Tracid

Nu vede nici SpeedFan-ul, dar am gasit un program care le-ar citi (cel putin asa se zice) e ceva cross-platform, se numeste Smartmontools dar inca nu am reusit sa verific, pt. ca merge dar mod DOS nativ + ca e ceva in neregula si cu *.img -ul pt. ca nu booteaza cum trebuie...dar oricum mersi pt. post :)