Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 384
Total: 384

Utilitare de testare a memoriei si date tehnice despre memorii

Started by Foxter, 30 October 2006, 19:28

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Foxter

Despre memorii in general:
RAM Guide: Part I DRAM and SRAM Basics.
RAM Guide Part II: Asynchronous and Synchronous DRAM.
RAM Guide Part III: DDR DRAM and RAMBUS.

Pentru testarea memoriei exista cateva utilitare mai folosite:

Pentru testarea memoriei fara sa intrarea in sistemul de operare:

Memtest86   care poate fi folosit sub forma de disketa bootabila sau ca CD bootabil. Installerul pentru disketa si CD are versiuni ce se pot folosi si in Windows cat si in Linux.

MemTest86+   este o versiune imbunatatita a MemTest86 facuta pentru a testa memorii plasate in sisteme mai moderne.
Installerul ce are versiuni pentru Windows si Linux poate face o disketa bootabila de testare, un CD bootabil de testare sau chiar si un USB Key.

Pentru testarea memoriei in Windows exista Windows MemTest
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

IceCub

In cazul lui Windows Vista, acest utilitar este integrat deja si accesibil din meniul bootloaderului.
De asemenea, unele distributii de Linux (Live CD) mai au integrat acest utilitar.

ozzy

Noi pe langa ce avem special pt Dell si Hp folosim de pe Hiren's boot cd si MemTest86+ si de cele mai mult ori ne ajuta sa stabilim un diagnostic corect asupra memoriilor. Il recomand cu incredere, inca nu a dat gres ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Rabbit

Şi unele BIOS-uri de plăci de bază (precum unele DFI) au inclus Memtest86+.

Foxter

#4
Aici gasiti un explicatii detaliate despre caracteristicile memoriilor  DDR 1 precum si un test.
Un link despre memorii in general aici .
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

borky

Am si eu o intrebare,cum pot sa aflu exact ce modul de memorie am?Am incercat si cu everest si cu sandra dar m-ar interesa daca exista vreun program care sa-mi zica exact modelul.Mai exact mi-am luat acum vreun an si ceva cand mi-am luat calculatorul un modul de 512 de la corsair cu niste latente destul de bunicele,dar nu mai stiu exact care erau si acum mai vreau sa mai imi iau inca unul sa fac un giga dar nu mai stiu exact modelul si daca imi iau ceva cu timpi de acces mai mari o sa il incetineasca pe asta,iar pe factura nu apare nimic deosebit ca m-am uitat.DIn cante mi-aduc eu aminte parca era corsair xms 3200LLpt dar acum nu prea mai gasesc nimic asemantor de cumparat.Si nici sa-l vand pe asta si sa-mi iau 2*512 nu prea ma incanta ptr ca cam pierd la vanzare din pret.

bro

latentele le poti vedea din bios, din cpuz, cpuid, everest si multe alte utilitare, nu asta e problema. si nu ai nevoie de tipul exact al memoriei, latentele si frecventa sunt importante. ai grija doar la latente. multi ambulanti vand memorii "CL2.5" in conditiile in care pe ele nu e specificata latenta si tu ii crezi pe cuvant pe vanzatori cand defapt memoriile alea is CL3 toata ziua. in afara de aspectul asta nu ar trebui sa ai probleme cu altceva.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Foxter

Incearca sa folosesti CPUZ ca sa identifici pe baza codurilor afisate la rubrica SPD. Dupa poti sa incerci sa cauti pe net dupa codul in cauza ca sa identifici cipurile. Daca asta nu merge te poti uita pe chipuri direct si bazat pe notatii verifici cu lista asta . Cu putin noroc gasesti modelul tau aici dar tot verificarea vizuala a notatilor de pe chipuri are cele mai mari sanse de identificare.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

borky

Oky merci.dupa sapaturi si mai adanci la arhive am gasit cutia de la memorii. Corsair XMS 3200XLPT,2-2-2-5 latentele.Acum sa vedem daca mai gasesc ceva asemanator prin magazine.Problema e ca nu apar exact latentele unde am mai gasit eu,scrie doar timinguri agresive.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

adilehanceanu

The soul of computer technology