Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 458
Total: 458

cumpar apart 2 camere la cluj

Started by Diana.D, 12 November 2006, 13:33

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Diana.D

asa cum zice si titlu . cumpar un apartament de 2 camere la cluj , in zona cat mai centrala .
ofer pana in 55.000 euro cash .
nu lurez cu agenti sau agentii imobiliare si nu platesc comisioane.

cei interesati pot sa ma contacteze telefonic la 0742 169 681 sau pe iubi la 0744 205 653 ( doar pt apartamente nu pt baliverne )

ccc

Nu plati la ajentu 'mobiliar 1k euro, te duci tu sa-ti rezolvi toate actele and stuff. A, si du-te si viziteaza o gramada de gauri pana o sa te convingi ca agentul ala iti face si o parte din treaba.

55k euro gasesti in Manastur sau pe la Piata Marasti. Si mai pune la socoteala si taxele de notar si ce se mai plateste. Pe mine m-a costat 1500 toate taxele + comision. Si am pierdut doar o jumatate de zi umbland cu fostul proprietar pe la electrica and stuff sa schimbam contractele de pe numele lui, pe numele meu.

Diana.D

1500 euro e un concediu de o sapt pt mine si iubi in egipt , o sa stau iarna asta la plaja ...  :yahoo: , asa ca ... perfer sa plimb tot cluju .

IceCub

Iei o prietena (sau prieten) de manuta, mergeti la o agentie imobiliara. Odata ajunsi acolo, ea va deveni persoana interesata de achizitionarea unui apartament. Hartia care se incheie cu agentia imobiliara inaintea vizitarii (precum ca nu vei cumpara apartamentul fara sa le platesti lor comision) va fi intocmita pe numele prietenei tale. Dupa ce ati incheiat vizitele si daca ti-a placut vreunul din apartamente, te intorci la locul faptei si discuti direct cu proprietarul - cred ca si lui i-ar prinde bine cateva sute de Euro in buzunar (scapa si el de comision).

ccc

Ashe-i romanul, se scumpeste la taratze...

Donshoara Diana, in aia 1500 au intrat toate taxele ce trebuie platite, eu zic sa-ti iei niste pastile de inima cand o sa platesti taxele la notar, + toata alergatura dupa acte and stuff. Sa nu mai spun ca in contractul pe care l-am semnat cu agentia imobiliara, inainte sa-mi iau apartamentul, era specificat ca Agentia raspunde in cazul unor complicatii cu apartamentul (dreptul de proprietate nu e clar stabilit and stuff).

Cand m-am referit la alergatura, nu m-am referit la alergatul dupa apartament, ca pana la urma nu e greu sa faci ce face un om normal in situatia asta ( * ), ci la alergatul dupa acte si asigurari ca nu iei tzeapa.


* daca nu stii inca ce face un om normal in cautare de apartament (si mai esti si din Cluj), uita-te pe alalalt forum, pe topicul despre pretul imobiliarelor.


peizan

Quote from: IceCub on 13 November 2006, 10:18
Iei o prietena (sau prieten) de manuta, mergeti la o agentie imobiliara. Odata ajunsi acolo, ea va deveni persoana interesata de achizitionarea unui apartament. Hartia care se incheie cu agentia imobiliara inaintea vizitarii (precum ca nu vei cumpara apartamentul fara sa le platesti lor comision) va fi intocmita pe numele prietenei tale. Dupa ce ati incheiat vizitele si daca ti-a placut vreunul din apartamente, te intorci la locul faptei si discuti direct cu proprietarul - cred ca si lui i-ar prinde bine cateva sute de Euro in buzunar (scapa si el de comision).

Asa am facut si eu si este perfect legal.

Din pacate si ccc are dreptate.

viking

#6
Quote from: ccc on 13 November 2006, 10:42
Ashe-i romanul, se scumpeste la taratze...

Donshoara Diana, in aia 1500 au intrat toate taxele ce trebuie platite, eu zic sa-ti iei niste pastile de inima cand o sa platesti taxele la notar, + toata alergatura dupa acte and stuff. Sa nu mai spun ca in contractul pe care l-am semnat cu agentia imobiliara, inainte sa-mi iau apartamentul, era specificat ca Agentia raspunde in cazul unor complicatii cu apartamentul (dreptul de proprietate nu e clar stabilit and stuff).

Cand m-am referit la alergatura, nu m-am referit la alergatul dupa apartament, ca pana la urma nu e greu sa faci ce face un om normal in situatia asta ( * ), ci la alergatul dupa acte si asigurari ca nu iei tzeapa.


* daca nu stii inca ce face un om normal in cautare de apartament (si mai esti si din Cluj), uita-te pe alalalt forum, pe topicul despre pretul imobiliarelor.



Numai ca nu e asa. Taxa la firma imobiliara e de minim (MINIM) 3% din valoarea apartamentului, deci, cu un calcul simplu se obtine 3% din 30.000 Euro + taxa notar de minim 1000 de Euro = mult mai mult decit cei 1500 Euro mentionati de ccc. As spune aproape dublu.
Cititi cu multa atentie minunea aia de contract cu firma imobiliara. Cereti modificarea lui astfel incit sa va convina contractul. Ei au papagalul antrenat, iti spun orice vrei sa auzi, nu iti vor spune totul (asta e clar, nu aveti de-a face cu cei mai onesti oameni pe care ii veti intilni in viata), vor ascunde multe lucruri. Nu vreti sa va placa apartamentul si firma imobiliara sa va ceara 10% taxa. Cititi cu atentie contractul cu firma imobiliara, repet. O sa vedeti multe acolo...

Cind aveti de-a face cu agentiile imobiliare, verificati cu atentie suprafata imobilului, ca altfel o sa patiti ca mine, fraierul (suprafata mai mica cu vreo 6 mp decit ce mi s-a spus de agentie si proprietar). Asta se verifica la primarie, la cadastru (daca mai tin bine minte).
Ca sa schimbati diverse abonamente (pe la Electrica, de exemplu): se plateste totul la zi (nu te intreaba nimeni cine esti atunci cind te duci sa platesti factura), dupa care cu copie dupa actul de vinzare-cumparare stampilat de notariat te duci sa schimbi proprietarul/tipul de abonament. In afara de timpul pierdut, nu mai costa mare lucru. Te costa mai mult taxi-ul (eventualul taxi) + timpul pierdut. Vechiul proprietar poate nici sa nu mai vina, nu e nevoie de el.

[LE]
P.S.: nu cumparati nimic in primele 2 luni de cautari. Oferta vietii voastre sa apara si refuzati-o. Fiti siguri ca stiti pe ce dati banii, fiti siguri ca stiti ce cautati. Fiti siguri ca e bine ce faceti. Vedeti care e oferta.
Cum as face eu: se ia una bucata prieten. Care e in concediu sau are mai mult timp liber. I se promit 300-400 de euro, numai sa umble si sa vada apartamentele prezentate de diferite firme. I se expun clar conditiile, ce sa vada, ce sa intrebe. I se spune sa ia numarul de telefon al proprietarului, sau macar sa stie sa ajunga din nou la apartament. Cam dupa 2 saptamini, o luna de prieten umblat (si platit)  - asta dupa cele 2 luni in care va veti pune la punct cu stirile din domeniu, citit prin ziare si ascultat povesti de la prieteni - aveti grija ce clauze au contractele pe care le semnati! - dupa ce prietenul vostru va face o lista cu ce apartamente a vizitat si se potrivesc descrierii voastre, va duceti la proprietar direct. Va intelegeti cu un notar (va va explica notarul mult mai multe decit agentia imobiliara) si vedeti ce si cum. "Suntati" agentia imobiliara, daca vreti sa nu va lipseasca 1000 de Euro din buzunar mai degeaba.
Daca aveti un prieten care lucreaza intr-o agentie imobiliara sper ca stiti cam ce trebuie sa faceti. Mare atentie! Prietenul care lucreaza in agentia imobiliara s-ar putea sa aiba un alt prieten, mai bun decit voi (prieten mai bun pentru el), care vrea sa faca o afacere. Vedeti mai multe apartamente si alegeti-l pe cel care va place voua, nu il lasati pe el sa va convinga.
Numai daca veti cauta ceva mai deosebit merita sa va complicati cu agentia imobiliara; deci daca veti cauta mai mult de o luna - doua in mod oficial; eu as cauta sa vad ce e in ziare, as merge la diverse adrese vreo 2-3 luni, m-as pune la punct. Ati vazut biletelele cu "cumpar urgent apartament in acest bloc"? In acest caz merita facutul biletelelor si umblatul din bloc in bloc. Vedeti un batrin pe linga bloc si pare sa fie de acolo?  Intrebati-l daca nu stie un apartament de vinzare in zona. Ati fi uimiti de cite pot sti. Copiii iarasi stiu enorm de multe. Adolescentii, maturii tineri au alte povesti in cap, nu prea sint multe de aflat de la ei. Dar na, te pui cu norocul fiecaruia? :)
Nu este actiune pe care sa o faceti in fiecare an, alegeti cu rabdare. Nu e loc de actiuni impulsive (e loc, dar se termina cu "am fost un fraier").
Apropo, am fost un fraier.
[/LE]

Diana.D

agentia ia 2%+ tva . daca faci faza cu prietenu te trezesti la usa cu 2 de aia mari si prosti si iei in botic niste pumni pana ce platesti .
asa ca hai sa nu mai vb degeaba ca nu are rost . apartament am gasit deja si fara agentie , da pana la sf lunii mai astept oferte . pana scoate ala Cf si restu de acte .

viking

Quote from: Diana.D on 14 November 2006, 18:11
agentia ia 2%+ tva . daca faci faza cu prietenu te trezesti la usa cu 2 de aia mari si prosti si iei in botic niste pumni pana ce platesti .
asa ca hai sa nu mai vb degeaba ca nu are rost . apartament am gasit deja si fara agentie , da pana la sf lunii mai astept oferte . pana scoate ala Cf si restu de acte .

Nu inteleg partea cu "prietenul", cu 2 de aia mari si prosti. Adica o sa se duca proprietarul sa le spuna la aia de la agentie ca a venit un strain sa cumpere apartamentul?  :blink:
Daca agentia ia numai 2% + TVA, sint impresionat: adica, apartamentul de 50.000 de euro inseamna taxa de agentie de 1200 de euro; se mai adauga taxa la notar, de peste 1000 de euro, in functie de zona, de pretul declarat pentru vinzarea apartamentului apartamentului. Eu ma gindesc ca va ajunge (taxa la notar) aproape de 1500 de euro, daca nu cumva spre 2000 de euro.
In Iasi, acum vre-un an si ceva, taxa de agentie era minim 3% (+TVA) si urca.

Daca ai gasit deja... Felicitari :)

Diana.D

e prea complicat de explicat , eu am lucrat juma de an in agentie si ti-as putea povesti multe . " prietenii cu muschi " exista si aia si rezolva probleme cu cei care nu platesc comision . uite caz concret : am dat un ap in chirie la studenti , aia nu or platit , s-or mutat acolo , contractu de vizionare era pe numele altuia . legal nu aveam ce le face . in 2 zile mi-am primit comisionu pt ca a trimis sefu baietii acolo sa rezolve problema .... cred ca intelegi ... baietii au fost foarte convingatori cu respectivii ... au platit pe loc .
( tu crezi ca nu se verifica o vanzare ? get real ... e vb de 1200 euro comision de luat )
daca mai vrei consultanta ofer contra cost :P , plata se face in inghetata , prajituri si alte produse gustoase .