Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 207
Total: 207

CHEVROLET AVEO

Started by 27LIVIU, 11 November 2006, 21:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

27LIVIU

Am depus actele pentru aprobarea leasingului pentru Chevrolet Aveo http://www.chevrolet.ro/models/aveo_4d/t0_index_0.htm. Ce parere aveti de ea ? Nu-i asa ca arata bine ? Astept recomandari/sfaturi de la posesori de Aveo sau Kalos.  =D>

cRacanel

Cat dai pe ea?

Masina ieftina, de oras, fara optiuni fistichii, si fara securitate..un fel de Golan.

27LIVIU

Ar vrea Loganul sa arate ca Aveo ! Not a chance ! Ia uita-te mai atent la Golan, arata ca un frigider pe roti iar calitatea materialelor, ca pentru .ro

cRacanel

Am mers cu un Kalos, Loganul e lux pe langa el..

Ce astepti tu de la masina aia? Vrei sa cari cartofi cu ea? Vrei sa o faci taxiu? Vrei sa mergi la pescuit cu ea?

Explica-mi si mie cum poate o masina fara airbag-uri frontale/laterale, fara ABS, cu un bord prea "gol" poate sa fie mai bun decat un Logan. Macar la Logan ai 100 de variante, combinatii, optiuni..in functie de cati bani ai.

27LIVIU

No man, astept o masina cuminte de familie, de oras, daca vrei tu si de iesit cand si cand in concediu la munte sau la mare si un pic de confort, care iti garantez eu, la banii astia e greu de gasit.

cRacanel

Cu masina aia nu cred ca poti sa mergi la munte..

Loganul este mult mai bun pt ce vrei tu, plus ca daca ai familie ar trebui sa te gandesti si la siguranta, ca nu cred ca vrei sa iti iasa copilu cu capu prin parbriz, sau tu sa iti faci toracele praf, cand ai un accident mai serios. Auzi..masina in 2006 fara airbag-uri..

27LIVIU

Versiunea standard are airbag numai pentru sofer daca vrei mai mult platesti mai mult, OK ? Te rog nu incepe cu testele EURONCAP unde a scos o stea si jumatate, bthw. Dacia cite stele scoate ?

Chipicao

Ce variantă e? 1,2? 1,4?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

cRacanel

Esti incapatanat..

..si nu o sa stea nimeni sa te convinga ca mai bine luai Logan. Asta e, ai facut cerere, roaga-te sa nu fie aprobata..

Sa o stapanesti fericit !

27LIVIU


Chipicao

Cred că ai făcut o alegere bună. http://www.autoexpert.ro/el/arhiva/nr+61/ambtestbat/supertest+clasa+mica++aveo+logan+albea+accent+rio+clio+cordoba/

cRacanel, Aveo este cea care excelează la capitoluol "interior" (faţă de Logan).
μή μου τούς κύκλους τάραττε

27LIVIU


cRacanel

Degeaba e frumoasa, oricum nu e din piele, daca nu e sigura..fiecare cu prioritatile lui.

torvalds

Pana la urma totul se rezuma la necesitati, la bani si la orgoliul fiecaruia. Daca masina va fi folosita preponderent in oras motorul de 1.2 este bun, dar sa nu te astepti ca afara dupa ce ai bagat tot familionu , plus o jumatate de porc in portbagaj sa fie la fel de sprintena  :fum:. Pretul este corect,  Aveo se numara printre singurele masini care pot concura oarecum cu loganul. La banii astia gaseai si ceva SH bun, dar probabil orgoliul tau ti-a dictat sa iti iei o masina noua  ;).
Pana la urma este important sa iti placa tie, noi, ceilalti, doar ne dam cu parerea !

Marmota

acu sincer...topicul era despre AVEO....nu despre Logan...asa ca lasati LOGANul in pace (Ca oricum e prost ..)..si sincer si eu mi-as lua aveo in loc de logan...
aveo este masina care la pretul e baza e mi ...daca vrei extra platesti....la logan nu am optiunea asta...asa ca...

Sa o stapanesti sanatos...drive safely (ai grija cu casco ca usuca)...si sa nu ai parte de nici o problema la ea :fum:

Vlad01

Nu contest designul dar la securitate am auzit ca e mai praf ca logan-ul...era un topic pe chip.ro, ceva de genul: Chevrolet Aveo: sicriu pe 4 roti :blink:

ozzy

Da, intr-adevar, daca ai facut accident e de rau.. Dar unii poate se gandesc ca lor nu li se va intampla niciodata. Doar nu iti cumperi masina gandindu-te ca faci accident cu ea, tu o cumperi bazandu-te pe calitatile ei cand e intreaga : putere, consum, pret, confort, spatiu, toate cele.

Ca si consum e ok, pretul e potrivit.. Insa la capitolul putere nu exceleaza iar la confort si spatiu lasa de dorit. Insa unii se simt bine si intr-o Dacie pe cand altii nu considera confort decat de la piele in sus, BMW etc, etc. Momentan DOS-ul meu se deplaseaza cu un Matiz de care sunt mandru. Are bubele lui insa in lipsa de bani de BMW, merge si asta :)

So, cu alte cuvinte si fara a o mai lungi aiurea: soferul trebuie sa se simta bine, ca doar el merge cu ea! Pana la urma Chevrolet nu e Dacia si poti sa te simti foarte bine in el! M-am uitat si eu pe cateva situri si nu arata deloc rau! E chiar misto! Sa-l stapanesti sanatos si sa revii cu niste pareri dupa ce l-ai achizitionat si l-ai supus unui test-drive!  :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Testul Euro NCAP: o stea şi jumătate.
Procedura de test. Aveo pierde prin faptul că la testul frontal e sub barem, şi nu s-a calificat.

Quote from: http://www.euroncap.com/content/media/press_releases/phase_17b.htmlAlthough the Aveo scored enough points overall to qualify for three stars, Euro NCAP insists on a minimum level of performance in each of the frontal and side impacts. While the Aveo's performance in side impact was good, it did not score enough points in the frontal test to be given a three-star rating.
Poze: 1 2 3 4 5

Testul NHTSA (SUA): 5 stele la impactul frontal.
Procedura de test. Poate vă obosiţi voi să vă uitaţi prin toate documentele alea. Impactul frontal. Diferenţa la testul frontal este ca impactul se face la 56 Km/h, faţă de 64, şi maşina este izbită cu toată partea din faţă, nu doar 40%.

Astea sunt doar cifre. Probabil ştim cu toţii că în condiţiile de zi cu zi nu prea sunt valabile. Dacă o singură variabilă difera cât de puţin, numerele se schimbă.

Colac peste pupăză, :D, nici o maşină nu îţi asigură siguranţa 100%, oricâte stele ar avea.
Aşa cum spune ozzy, şoferul trebuie să fie mulţumit de ea. Vorba aia, "cât dai, atât face".
S-o stăpâneşti sănătos, Liviu, şi să n-ai nevoie de airbag. ;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

27LIVIU

Multumesc pentru incurajari baieti, revin cu impresii dupa ce o sa o ridic de la dealer. ;)
Posted on: 14 November 2006, 15:44
eri am ridicat masina de la dealer si am facut primii 120 de km. merge super, are demaraj, motor extrem de silentios, interior confortabil, sunt convins ca am facut o alegere excelenta, faceti si voi un drive test ca sa vedeti ca nu sunt vorbe, oricum la pretul ei e foarte reusita. Ca minusuri pot sa va spun ca e lenesa la pante, deh motorul de 1.2 ! In rest  :fk: Logan ! Sa auzim de bine !  

cRacanel

Daca esti dragut si o vei uda..o sa testam si noi :yahoo:

Sa o conduci fericit!

Josephine

Cit costa frigiderul asta de aveo? ca atita o dati cu clasa de pret in sus si in jos...
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

27LIVIU

"Frigiderul" asa cum dragalas il alinti tu  are un pret care depinde de optiuni si de modul de achizitie, cash, leasing sau in rate. Eu l-am luat in leasing cu avans de 50% si ajunge la 12.500 euro, despre celelate variante nu stiu. :D

torvalds

tot in gama asta de pret s-ar fi incadrat si un pejo 206 berlina ... care e pe vine
dar cred ca e un pic mai mica ...

Marmota

Quote from: torvalds on 18 November 2006, 22:15
tot in gama asta de pret s-ar fi incadrat si un pejo 206 berlina ... care e pe vine
dar cred ca e un pic mai mica ...

dar tu ai vazut cum arata?? ca mie nu imi place deloc....dar o sa il vad indata mai de aproape si vedem....;)

Josephine

Quote from: 27LIVIU on 18 November 2006, 20:45
"Frigiderul" asa cum dragalas il alinti tu  are un pret care depinde de optiuni si de modul de achizitie, cash, leasing sau in rate. Eu l-am luat in leasing cu avans de 50% si ajunge la 12.500 euro, despre celelate variante nu stiu. :D
Chill, frigider numesc si masina lui Mi, opelurile corsa si vw fox, polo, fordurile fiesta si in general frigidere ce tind sa fie conduse de femei care bat 100kg. imho e mult 12500 (e made in ro?); la mai putini bani (cca 8-9k, tot in leasing, cu avans mai mic) si enorm mai mult spatiu, klima, airbags, abs si scapat si de frustrarea cu stelele (i)NCAP era Fiat Albea, care macar are design de Giugiaro.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

adilehanceanu

Nu e Made in Ro, cred că nici în UE nu e făcut că d-aia costă aşa mult, are taxe vamale.
The soul of computer technology

27LIVIU

#26
E made in Korea de General Motors Daewoo si apropo nu poate fi chiar asa de rea ca masina din moment ce a fost lansata si in state http://www.chevrolet.com/cars/, e drept cu un motor mai puternic iar la crash testele din USA a obtinut 5 stele.Voua nu vi se pare un pic boicot pentru masinile produse in afara UE.Dar si integrarea are un pret, nu ? Daca General Motors va cumpara Daewoo Craiova, atunci Chevy Aveo se va produce aici si va avea preturi mult mai mici si va deveni curand masina nationala vs Logan. Sa nu spuneti ca Daewoo nu produce masini bune uitativa cat de fiabile au fost si sunt in exploatare Cielo.Cat despre Fiat Albea, sa stii ca m-am gandit si eu la un moment dat, dar e mai mica si e facuta de macaronarii de la Fiat care nu sunt cine stie ce marca iar calitatea materialelor e slaba. Si nu te mai lua dupa reclame Fiat Albea e cam 10.000 euro singurul avantaj e ca la ea nu se mai platesc taxele de 30% ca pentru masinile produse in afara UE.   

Josephine

Ermm, masinile americane nu au excelat, decit in dimensiuni si consum. Iar faza cu boicotul, sa nu o dam iar in teoria conspiratiei cu EU. Toyota (care chiar nu e produsa in EU) iese de citiva ani pe primul loc in EU la fiabilitate si performante/pret si e foarte apreciata de nemti. Albea e 7-8k cu optiuni si nu o spun din auzite; calitatea materialelor e pentru pretul care-l platesti (ahem, aveo poate n-o fi plin de plastic), dar dupa 20k km prin Europa si cu portbagajul plin as avea incredere in ea (ca masina de oras, ofcors).

Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu Aveo, in afara de faptul ca sunt optiuni mai bune la banii aia, inclusiv nisan micra, dar sa acceptam niste limite, indiferent daca e masina proprie sau nu. Si eu am (si) audi si m-ai auzit vreodata ridicind in slavi cartonul huruitor german?
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

27LIVIU

Josephine, nu am ridicat nimic in slavi, pur si simplu e alegerea mea si eu sunt relativ multumit  :yahoo:.Nu spun ca nu exista alternative, but now is late, so, fiecare alege dupa buzunar si dupa gusturi.Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, end of topic.

adilehanceanu

Quote from: 27LIVIU on 20 November 2006, 06:28
... Daca General Motors va cumpara Daewoo Craiova, atunci Chevy Aveo se va produce aici si va avea preturi mult mai mici si va deveni curand masina nationala vs Logan...
Păi dacă aveau de gînd asta, păstrau fabrica atunci cînd au preluat Daewoo, nu? ;)
The soul of computer technology

Chipicao

Nu chiar. Pentru că statul român deţinea atunci o bună parte din acţiunile fabricii (49%), iar GM mi se apre că a refuzat să preia şi fabrica din RO.
De curând statul a cumpărat şi celelalte procente de la Daewoo Motor Co. Ltd Coreea, iar acum urmează să privatizeze fabrica. Printre cei interesaţi se numără Ford Motors, General Motors, Renault-Nissan si Chery Automobile China.
μή μου τούς κύκλους τάραττε