Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 252
Total: 252

Imi iau...

Started by clawd, 10 November 2006, 18:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

clawd

...un NOKIA 6131.
Maine dimineata.
Pur si simplu mi se parea prea goala zona asta.
Smee again....

Chipicao

N-am avut ocazia să văd modelul, dar pare interesant. Ecran 240x320 cu 16 mil culori. :wacko: Dar preţul?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Cobra90

... un k800i pes te 2 saptamani  :fum:

R3NZoR

Nokia 6131 e ~10mil.Pare misto dar are clapa :|
Hop,am sărit groapa.

lucas21

Un k800i imi face si mie cu ochiul. Din pacate e mult prea scump pt buzunarul meu.

cRacanel

O pereche de ghete noi, piele de cangur ?

R3NZoR

Tu comunici prin ghete?
Hop,am sărit groapa.

clawd

Se poate comunica prin ghete. Dar se pot transmite doar sentimente de repulsie, ura, revolta.... (see Bundy)
---
BTW. 6131 rulz  :yahoo:. Inca nu i-am facut o verificare temeinica... Dar ecranul e beton. Si la ce aveam eu nevoie... (eu voiam TELEFON (nu Smartphone) cu dantura albastra, clapita (inainte nu le suportam, dar mi-a venit asa... o pofta de un clamshell pe parcurs) si ecran fain. Si asta le are pe toate. Initial pusesem ochii pe un Motorola E1070 (numit V1075 in Vodafone), dar ala avea ecranul cam mic (dimensiunea in sine, nu rezolutia) si un minus HUGE. Era super scump din cauza 3G-ului.
Smee again....

Marmota

(as vrea) N95.....nu imi iau nimic e scumpe (astept oferte de craciun)

PS. 3310 merge si acum  :yahoo: (inca  :unsure:)

YESMAN

Quote from: Marmota on 13 November 2006, 11:13
(as vrea) N95.....nu imi iau nimic e scumpe (astept oferte de craciun)

PS. 3310 merge si acum  :yahoo: (inca  :unsure:)

Incă te mai ţine bateria ?
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Marmota

Quote from: YESMAN on 13 November 2006, 12:58
Incă te mai ţine bateria ?

bateria a fost schimbata dupa 2 ani si cu una de Litiu-Ion....acu are probleme cu ecranu...e pe moarte deja... :(

clawd

Mda... Un K800 m-ar fi mancat si pe mine... Dar din pacate la puncte ThankYou era (scuze, ESTE) 329 de dolari... (fara TVA si fara sa scot punctele mele). Si ma cam doare la hertz sa dau atata amar de bani pentru o camera foto cu care poti sa vorbesti. Mai bine imi iau un Sony DSC-H7 de banii astia... (plus inca ceva.... si inca ceva... si... (stai sa vad si pe celalalt card...) da... si inca ceva)
Smee again....

Chipicao

Dar de LG KE800 Chocolate Platinum ce zici? Camera 2MB cu focalizare automată, card microSD, ecran 240x320, flight mode... şi e de ciocolată! :yahoo:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

R3NZoR

Cel mai iubit telefon de mine este si acum Nokia 6310.
Hop,am sărit groapa.

Marmota

Quote from: Chipicao on 14 November 2006, 19:09
.. şi e de ciocolată! :yahoo:


nu ma supar daca il primesc cadou.... :">

clawd

Chipicao congrats... Sa-l "papi" sanatos. E superb telefonul ala. Singurul lucru care nu-mi place la el ca e "slider". D-aia nu-mi place nici 6280.....
Smee again....

lucas21

Si eu am tot un 3310 asa ca nu esti singur Marmota. Eu vreau sa-mi iau un k750i da' sa vad cum fac cu banii.

ozzy

Lucas21, la ce bani ai gasit cel mai ieftin k750i?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

ccc

750 - 1000 RON.

Cel mai convenabil, 810, la eurogms, vizavi de Sora.

Chipicao

789 RON la Futureshop - asta dacă vrei un magazin cunoscut.

Se găseşte şi puţin mai ieftin. La PcFun.ro spre exemplu e doar 720RON, dar nu ştiu dacă poţi avea încredere.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Scump.. De "la baieti" in tzipla, etc (stiu sa vad daca un mobil e nou, oduir etc ;)) 5 mil
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

lucas21

ozzy din ce m-am uitat pe forumul computergames am vazut cam pe la 189 euro nou, cel putin asa zic ei. Acuma problema e ca nu stiu cata incredere pot sa am si mai trebuie sa gasesc si pe cineva in Bucuresti ca sa se intalneasca cu respectivul ca sa nu mi-l trimita prin posta si sa-mi iau teapa.

paull

Bai eu mi-am luat un Sony Ericsson J220i( vreo 470 mii la abonament), si am donat familiei vechiul meu telefon Nokia 3100 (are peste 2 ani si bateria tine si acum in standby cam 7 zile). Asta J220i imi place: are baterie, suna si vibreaza, pot vorbi la el, ma scoala dimineata, e mic, am si incercator chiar....intr-un cuvant(mai lung  ;;)): imi fac treaba cu el.
ps. recunosc ca desi 3100 e aparut prin Q1 2004, iar J220i prin Q1 2006, 3100-le e mult mai destept si bateria tine mult mai mult, insa are un minus mare: e Nokia, ori eu nu suport Nokia   :rock:
Orice efort al nostru este o calatorie in necunoscut, hranita de speranta intermitenta de a gasi un loc unde sa te poti odihni... (Friedrich Nietzsche)

ozzy

Paull, am J220i de la Orange, la abonament si e de 100 de ori mai tare decat 3100, din orice punct de vedere vrei tu! Plus ca si eu urasc Noika. Sunt chiar fan S.E.

LE: 1 explica-mi cum ti se pare mai destept 3100!!?!?!?
2 bateria aia de raXXt ni-mh sau li-ion se pune cu litiu-polimer de 900 mAh?? Daca tu sustia asta, habar n-ai nici de mobile, nici de electronica :P
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

MLADEN


KxY

Quote from: lucas21 on 15 November 2006, 11:46
Eu vreau sa-mi iau un k750i da' sa vad cum fac cu banii.
Nu il recomand. Fratele meu si-a luat un k750i (nou, magazin, garantie) si s-a lovit de urmatoarele probleme:
- ramanea fara semnal acolo unde e acoperire 100%;
- uneori, desi arata semnal full, nu-l puteam apela (esti in reteaua...bla bla bla)
- transfer bluetooth cu probleme: cand incercam sa trimit ceva de pe telefonul lui pe alt telefon de cele mai multe ori se reseta;
- se reseta in timpul convorbirilor;
- uneori nu suna alarma dimineata.

Recent si un coleg de-al meu si-a luat acelasi model(desi i-am zis sa se reorienteze) si are acelasi probleme.

adi_bmf

Nu poti generaliza din cauza unui telefon sau a doua. Eu am un K500i de vreo 2 ani si singura problema pe care am avut-o, si inca o am cu el, este ca nu are "dinte-albastru". :(
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

clawd

Cei de la SE au in general mici bube la soft. Eu am spart ecranul de la un K500i pentru datorita soft-ului. (In fine... ma enervez repede  :fum: ). Oricum... sa se mai uite pe link-ul asta si sa-si mai faca vreun update de firmware... garantat o sa cam scape de belele. SE-urile in sine sunt super telefoane, dotari bune la preturi adaptate la blugii stramti (a se citi buzunare mici :D).
Smee again....

Chipicao

KxY, cu siguranşă sunt probleme de soft. Sper ca au fost luate dintr-un magazin... "bun". Am auzit de cazuri în care s-au vândut telefoane (chiar K750) folosite, ca noi (în magazin cu garanţie).

Eu nu am avut niciodată probleme cu K750, şi am şi eu un prieten care a renunţat la Nokia în favoarea lui K750 datorită semnalului, deşi Nokia cică-s mai bune la recepţie (în laboratoarele de test) :huh:.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

paull

Quote from: ozzy on 17 November 2006, 10:26


LE: 1 explica-mi cum ti se pare mai destept 3100!!?!?!?
2 bateria aia de raXXt ni-mh sau li-ion se pune cu litiu-polimer de 900 mAh?? Daca tu sustia asta, habar n-ai nici de mobile, nici de electronica :P

Pai, Nokia 3100 are baterie de 820mAh Li-Ion(Made in Hungary, iar telefonul Made in Germany), baterii Ni/Mh, nu cred ca mai vezi la nici un telefon aparut dupa 2004, si in standby tine cam 7 zile, daca zona in care se afla telefonul e bine acoperita (adica are full semnal).
Singurul aspect la care Nokia sta mai prost decat SJ 220i e ecranul, dar aici se vede vechimea modelului nokia in fata SJ-ului.
In rest, calendarul SJ e groaznic si greu de utiulizat fata de cel al nokia, meniul SJ e cam tampit conceput, alarma dimineata mai mult vibreaza decat suna (am pus-o pe melodie+vibratie), melodiile sunt groaznice, din cele 10 (?!) presetate, cu greu am gasit 2 care sa-mi placa cat de cat.
Bateria la Nokia o incarc cam la 5 zile(bateria are deja 2 ani) de vorbit normal (aprox 50 minute in 5 zile) iar SJ 220i il incarc la 3,5-4 zile(bateria are cam 1 luna) tot aprox cu 50 minute vorbite.
Deci, per ansamblu, Nokia mi se pare mai bine conceput decat acest model de SJ(tel+baterie facute in china), dar are un mic bug, e Nokia  :rotfl:
ps. in agenda, la JS poti introduce numele (maxim vreo 12 ?!caractere, la nokia maxim 22 caractere) si nr. de telefon, la nokia, poti introduce numele, nr de tel cu iconita (home, job, fax, mail), si mai ai 4 fielduri in care sa completezi adresa de mail, fax, alt numar de telefon
Ozzy, telefonul meu preferat este si va ramane in vecii vecilor Ericsson R320s (il mai am acasa, stricat  :(( si nu-l mai pot repara) http://www.moblo.info/wp-images/mob_img/ericsson-r320s.jpg
Orice efort al nostru este o calatorie in necunoscut, hranita de speranta intermitenta de a gasi un loc unde sa te poti odihni... (Friedrich Nietzsche)

ozzy

Dude, in afara de baterie, unde te sfatuiesc sa faci comparatie pe modelele reale, nu pe ce scrie pe situri (o sa vezi ca SE tine mai bine ;) - daca ai incercat pe pielea ta, ia alt j220i, poate al tau are probleme) nu mi-ai zis decat detalii pe care nu dau 2 bani. Nu-mi pasa cum arata calendarul sau meniul, chiar nu dau 2 bani pe detaliile astea.. (De fapt scuza-ma SE j220i ARE un meniu pe cand Noika ala are o insiruire de cuvinte, departe de meniul cu iconuri made by SE)
- litiu-polimer de 900 mAh bate cand vrei tu 820mAh Li-Ion deci iar ai dat cu bata-n balta :P
In standby tine mai mult de o saptamana SE so, n-ai ce zice de baterie.
-ecran color are, ai recunoscut si tu, 65k culori, e ceva, ma impusc daca mai vad ceva monocrom ever
- alarma suna infernat si chiar dureros de tare, invata sa o setezi, nu ma crezi, hai si-ti faq un demo
-melodii poti sa iei ca deh, SE are wap, gprs, suport polifonice etc..
Noica are ciuciu, desigur..
-nu o mai vraji cu bateria aia ca nu te crede absolut nimeni ca SE tine mai putin decat noika la talk-time. asta daca stii sa-l setezi, desigur
-daca unii sunt maniaci si scriu 10000 de chestii in agenda e problema lor, in mobilele pt oameni normali numele si prenumele sunt suficiente; restu = fitze :P

Last but not the least. Noika ala valoreaza 3-5 sute de mii acum pe cand SE e mult mai recent si cel mai ieftin e 1,7 mil (1 mil SH) Cine ar arunca mai mult de 50 ron pe o antichitate depasita pe absolut TOATE planurile de j220i :D ? Man, te contrazici total aiurea, noika ala nu va bate in viata lui j220i iar j220i e cel mai ieftin SE pe cand Noika ala a fost ceva banuti la viata lui :) (daca stii cum sa faci comparatia, desigur ;))

uite si tu diferentele enorme (adica plusurile SE - da, astea la are j220i si noika ala nu are) :

Mesaje:
  MMS
Conectivitate:
  WAP: 1.2.1.
  GPRS: clasa 8

  Autonomie in convorbire: pana la 6h 
  Autonomie in stand by time: pana la 300h

  Ecran principal - culori: 65.536 
  Ecran principal - tehnologie: CSTN 

  Personalizare: sunete, wallpaper, screensaver

  Handsfree incorporat
  Dictionar intuitiv: T9
 
Si mai presus de orice NU E NOKIA!!!

LE: scuze de flame, da' nu suport ca un junk de noika de acum x-shpe ani sa fie comparat cu un SE care nu are nici un an de cand a aparut la noi si beneficiaza de cea mai noua tehnologie..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

adilehanceanu

Quote from: ozzy on 20 November 2006, 13:19

Mesaje:
  MMS
Conectivitate:
  WAP: 1.2.1.
  GPRS: clasa 8

  Autonomie in convorbire: pana la 6h 
  Autonomie in stand by time: pana la 300h

  Ecran principal - culori: 65.536 
  Ecran principal - tehnologie: CSTN 

  Personalizare: sunete, wallpaper, screensaver

  Handsfree incorporat
  Dictionar intuitiv: T9
MMS, T9, handsfree, ceva WAP şi ecran CSTN are şi Sagem-ul meu (myX2-2m), aşa că nu-ţi mai lăuda SE ăla  :P.
The soul of computer technology

cRacanel

#32
Vai ce urat este..e mai frumos si SiemensCF62 al meu..



La vremea lui Nokia 3100 era frumusel, J220i asta, e vremea lui..dar este jalnic..

ozzy

Railor  :( Nu va mai dati rotunzi ca incep si eu cu celalalt telefon al meu  :fum:

LE: e pe bleu, nu culoarea aia naspa prezentata acolo. Stiu, arata cam gay  :">
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

paull

Ozzy, tu cred ca incurci nokia ala
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone2=1362&idPhone1=453  (telefonu lmeu era gri, nu roz  :P)
Eu nu vreau acum sa fac lobby nokia, am si spus-o, nu suport nokia, insa...tre sa recunosc ca j220i e mai naspa.
ps. tu zici ca nu te intere ce am zis eu mai sus, ca nu pui accentul pe calendar...etc, ei bine, eu tocmai pe astea pun accentul, si de asta zic ca j220i e mai slab ca nokia, iar bateria o fi ea la j220i mai performanta, dar eu te asigur ca tine mai mult la nokia decat la modelul asta, si nu vb doar de telefonul meu, mai am un prieten pe care il tine exact cat ma tine pe mine, adica cam 4-5 zile fara sa vorbesc defel, pe cand nokia asta, daca esti pe cartela, cum eram eu, si nu vorbesti, pai uiti frate sa-l mai incarci  :rotfl:
Gata, nu intru in polemica.
ps. by the way, cand imi iau o componenta la comp, citesc tot ce gasesc despre compoenta aia, eh, telefoanele nu intra in categoria asta...adica nu ma intere sa am un tel cu care sa ma laud.(da aci e chestie de gust)
Orice efort al nostru este o calatorie in necunoscut, hranita de speranta intermitenta de a gasi un loc unde sa te poti odihni... (Friedrich Nietzsche)

ozzy

LOL, am confundat telefonul  :rotfl: Eram total pe langa  ;;) U're right, u're soo right  :D

Still, Nokia sux a lot, da' asta stii si tu.. Mie-mi place J220i al meu, sunt chiar mandru de el. Isi face treaba foarte bine pentru cel mai ieftin telefon de la SE din Orange Shop..

PS: O sapt tine daca vb 10-15 minute la el zilnic. Eu zic ca are ceva al tau sau e de la setari (dah, eu tin contrast mic, etc, vreau doar sa vb la el nu sa consum bateria pe detalii)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Propun un split către "Nokia vs. world" unde să vorbim despre cum făcea Nokia telefoane bune acum câţiva ani, iar acum îşi bate joc de clienţi.
Da, şi eu îi cam urăsc, şi voi veni cu o listă de argumente.:fum:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Diana.D

 :(( samsung sgh-z500 . toate bune si frumoasa , aproape nou ( avea 2 sapt ) , am dat 3 mil pe el . Da e enervant ca isi sterge automat numaru de mesaje scrise si se conecteaza greoi la pc .

viking

Quote from paull:
Ozzy, telefonul meu preferat este si va ramane in vecii vecilor Ericsson R320s (il mai am acasa, stricat  :(( )


Ehehei, taica, sa vezi tu ultimul model de Ericsson, R520m :) Agenda telefonica cit China (cu multe inregistrari pentru fiecare - mai multe numere de telefon, date de contact), ecran baban (monocrom Ozzy), citesti ce scrie pe el si ziua cind e soarele cel mai stralucitor si noaptea pe intunericul cel mai des, un calendar cu appointments si alte 50.000 de evenimente. Taste bengoase, rezistent. Singura lui problema, acum, dupa vreo 2 ani si ceva de utilizare e ca a inceput sa scada perioada cit sta bateria incarcata. Si nu sint sigur ca voi gasi una originala proaspata... :(( Trebuie neaparat sa gasesc! Telefonul imi place foarte mult, nu as vrea sa il schimb numai pentru ca nu mai tine bateria 7 zile ci numai 4-5...

Mai are niste minuni in el, dinti albastri, motion sensor, infrared port... Dar numai ma laud cu ele, ca nu imi trebuie.

NightWish

#39
ozzy Samsung ala pink/blue eu mai degraba l-as incadra la tel. de dama, la gay se incadreaza Nokia seria L'Amour (parerea mea).
Ericsson 1018 si Nokia 5110 au fost cele mai bune tel. fabricate vreodata, chiar daca acum sunt total depasite.La fel as putea spune si de R320, pt. cine isi aduce aminte la vremea aia se gasea de cumparat separat acumulator dublu la capacitate dar si la grosime, aceasta din urma fiind singurul dezavantaj pt. ca tel. era destul de subtire pt. acele timpuri.
XXX