Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 507
Total: 507

Reclame româneşti

Started by bro, 30 October 2006, 16:35

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

sunt reclamele romanesti bune de ceva sau nu?

da, categoric!!!
9 (27.3%)
mda, merg, is de bun simt...
5 (15.2%)
sunt indiferent.
6 (18.2%)
sunt slabute, mai avem de invatat la cap. asta...
7 (21.2%)
NU! is jalnice!!!
6 (18.2%)

Total Members Voted: 33

bro

avem spatii de reclama mai generoase ca cele de emisie. atunci ceea ce vedem intre o telenovela si un meci de fotbal starneste interes? avem in romania reclame de calitate? ne putem compara cu nemtii de exemplu, la capitolul reclame?


una din cele mai bune reclame romanesti pe care le-am vazut era parca la Altex, aia cu "ciudata maimuta turbata la gratii"  :yahoo: . preferata mea. parerea mea ca din multimea de reclame mediocre avem si cateva chiar misto facute si pe care voiam sa le tot revad.

alte reclame faine: cele la Germanos cu catelul  =D>
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Chipicao

Avem multe reclame excelente. Imi vin în minte acum cele de la Connex, dar sunt şi altele. Poate fac o listă :P
μή μου τούς κύκλους τάραττε

akenathon

exista reclame idioate, dar si reclame facute cu mult bun gust...
apropo, ati obs ca reclamele la detergenti, de exemplu, sunt cretine peste tot? si la nemti si la italieni si la francezi...
nu m-ar mira ca cea mai tare reclama romaneasca si cea mai slabuta sa fie facute de aceeasi firma dar pt clienti diferit...  :blink:

Chipicao

Ultimele reclame la OMO sunt chiar interesante (cretin este însă sloganul "Murdarirea este bună"). Probabil sunt singurele excepţii, după părerea mea.
Dacă te referi la reclamele Bonux... nici nu am cuvinte. De departe cele mai idioare reclame!
μή μου τούς κύκλους τάραττε

chitza

Reclamele la detergenti sunt in general cretine, din cate-mi aduc aminte imi povestea cineva ca se studiaza exemplul asta pe la facultate...

bro

la facultatea de psihologie poate  :rotfl:
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

icsfails

Dar de reclama la Avicola nu stiu care: "Zboara, puiule..." ce ziceti?  :rotfl:
The two basic principles of Windows system administration:

* For minor problems, reboot
* For major problems, reinstall

bro

e cruda rau  :D
oricum, inocenta de pe fata pustiului e de nota 11

dar mai tare ca asta e reclama la pui, aia cu "puiu nu-ti face rau". am vazut si varianta, cea in care babele ii dau in cap cu puiul bucatarului.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Chipicao

Eu n-am vazut-o!  :unsure: Ai un link, ceva?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

bro

care? originalul sau varianta? ca varianta e o dubla de la filmari, nu e oficiala si nu o vezi pe tv. eu am prins-o la emisiunea aia despre reclame de pe protv...
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

bonzo_catalin

Dar aia la ciocalata aia , cand merg aia in patru labe , ce ziceti ?   :D

O mare mizerie , zic eu  :devil:

akenathon

Quote from: icsfails on 30 October 2006, 18:08
Dar de reclama la Avicola nu stiu care: "Zboara, puiule..." ce ziceti?  :rotfl:
http://youtube.com/watch?v=pCI-bGOeTj0
aceeasi reclama in viziunea lui mircea badea: http://youtube.com/watch?v=BNJPVDolxHc

bro

Quote from: bonzo_catalin on 30 October 2006, 18:50
Dar aia la ciocalata aia , cand merg aia in patru labe , ce ziceti ?   :D

share the woman
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Chipicao

Varianta, desigur! N-am prins emisiunea, pe net nu a apărut?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

Cred ca cele mai mitocanesti reclame sunt acelea la rachiul (sau ce o fi) Unirea. Acele reclame in care singurul care face ceva bun o pateste si ceilalti rad ca niste maimutoi abrutizati.
Sunt o dovada de un prost gust remarcabil. Intamplator am discutat cu cineva de la firma care a facut reclama. Cand am intrebat cum au putut sa faca o asa o reclama mizerabila, mi s-a raspuns: Vi se pare ca e proasta reclama pentru ca nu sunteti in targetul ei.

Ironia sta in faptul ca reclama care mi-a placut cel mai mult era la berea Carlsberg si eu sunt un antialcoolic convins.:D
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

ozzy

Ce raspuns tare ti-ai incasat Foxter :D. Pe cat de amuzant mi se pare, pe atat de valabil il consider.
Sunt unele reclame atat de stupide uneori incat iti raman in minte prin... tampenie.
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

R3NZoR

Mie imi place reclama cu musculita de la Vodafone,si ador doua reclame de la teletech,aia cu popa(betmen,betmen :ninja:),si aia cu (si ala micu apasa pe lanterna,laser frate! ciudata maimuta turbata la gratii)Prea tari.
Hop,am sărit groapa.

Chipicao

Betmen, betmen mi se pare o reclamă stupidă. Deşi bancul în găsesc amuzant, la reclamă nu am râs deloc.
Probabil ca nu sunt în target-ul ei. :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Pai asa-i .. Multe din reclamele ce noi le gasim "stupide" sunt cu adevarat gustate de cei cu un iq inferior sau superior.. Mai conteaza si din ce mediu provii, unele sunt mai pentru cei "de la tara"  :unsure:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Marmota

voi chiar aveti timp de reclame....devoratorilor  :unsure:

ozzy

neah, eu nici nu ma uit la tv da' din greseala imi mai pica ochii pe ecran prin vre-un local, sau pe la vre-un meci..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

sneferu

Am sa trec peste discuti off-topic. Reclamele de la mezelurile Pr*nc*p*l mi se par sadice, in schimb imi place reclama campaniei "Nu da spaga". Era difuzata anul trecut.
"Sa nu crezi ce-ti spun acum
Vorbele-mi sunt vant nebun
Sa nu crezi ce-ti spun acum
Chiar de eu iti spun..."

LNT

Avem reclame foarte bune in proportie de 10-15%, iar restul sunt penalitati (unele tragico-comice).

In clasa aXII-a la bac unul din subiectele la engleza oral a fost sa spun ceva despre o reclama. Atunci am <povestit> reclama orange din acea perioada (...the future's bright, the future's orange...). Cred ca este una din cele mai reusite facute vreodata. Reclama de acum mi se pare foarte proasta.

Din categoria <penalitati> face parte reclama la scandic (vodca), in care tipa ii arunca de la geam sticla de plastic.

Din aceeasi categorie dar la sectiunea tragico-comice mi se pare ca face parte reclama la polar, cei 4 (3-4-5 nu stiu exact) care stau in frigoterma si "inchid cercul polar". In schimb imi place motto-ul: "Centrala termica, distilata din cereale, pentru casa sufletului.
These are the days of our lives.

bro

haidi bre nea titi, bre, ca matale nu esti om, bre :D
reclama aia are replici faine. averall e o reclama mediocra dar se distinge totusi prin replici si idee.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

LNT

Ideea mi se pare cretina. E adevarat replicile sunt faine.
These are the days of our lives.

xerxes

In general, sunt slabe. Atat de slabe incat e nevoie ca cineva sa explice mesajul. S-au poate publicul tinta chiar are nevoie de explicatii suplimentare. A, si aproape toate se termina cu un slogan, spus sau cantat.

Chipicao

Maşina de spălat trăieşte maai muuult cu Calgooon!

Ce reclame bune sau cretine au mai apărut pe la noi? Eu nu prea am timp de TV.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Reclama de la batoanele de ciocolata Lion, era simpatica. La fel si Smash, acum cu varianta turnului din Pisa.

PS: cred ca polul mai bine dadea procente la cat de bune sunt reclamele romanesti pentru ca overall vad ca toata lumea e de acord ca se impart (cam) in 3 categorii: foarte bune, simpatice si foarte proaste.
These are the days of our lives.

adilehanceanu

Alea de la Smash sînt bestiale, da' nu-s româneşti :). Haioase mi se par aia de la Altex, cu halatu' şi Unirea, aia cu tîrnăcopu' ;)
The soul of computer technology

nicolin

Cele mai kashto reclame romanesti:
1. Reclama la Teletech, cu Raboiul Stelelor
2. Tot la Teletech, cand sotul si sotia de uita la TV si au in fata un cronometru gen sah.
3. Tot la Teletech, cu Batman
4. Reclama la Zaraza
5. Reclama la Unirea, cea cu "Gogule, probleme ma?"
6. Cea mai noua reclama la Cosmote, care este pe fondul sonor al Corulului Vanatorilor

Daca cineva are link unde pot gasi cele de la 4 .. 6 ii raman recunoscator.

BiThian

"A man who would not die for something is not fit to live." - Martin Luther King

LNT

Quote from: nicolin on 06 March 2007, 22:38
3. Tot la Teletech, cu Batman.
"Vezi ma, ti-am spus ca e popa, da tu nu, Batman, Batman...."  ;;)

Quote from: nicolin on 06 March 2007, 22:38
4. Reclama la Zaraza.
E gandita reclama, e misto. Nu-i asa ca te gadila?  :P Isi atinge scopul pentru ca in ea se regasesc macar 60% din romani.

Quote from: nicolin on 06 March 2007, 22:38
6. Cea mai noua reclama la Cosmote, care este pe fondul sonor al Corulului Vanatorilor.
Stiti unde pot gasi Corul Vanatorilor (mp3)?
These are the days of our lives.


kquizak

Quote from: bro on 30 October 2006, 16:35
una din cele mai bune reclame romanesti pe care le-am vazut era parca la Altex, aia cu "ciudata maimuta turbata la gratii" 
da'  si am dat bani la greu pt ea...dar a prins ,nu e om care sa nu stie 'laser frate'....
reclama de la zaraza e fooooarte subtila...asa ca are targetul cam restrans...pt ceilalti merge "dorele! ne miscam mai cu talent..."
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

LNT

Cea de la Zaraza cu excursii,carti...?
Daca de asta zici sa stii ca nu e subtila...adica e subtila dar target-ul e majoritar. Cati au bani de vila,bmw-eu si bluetooth? Restul merg la munte(mare), cumpara carti (de joc  ;;) ) si beau Zaraza (sau nu).  :fum:
These are the days of our lives.

Chipicao

Quote from: kquizak on 19 March 2007, 19:34
Quote from: bro on 30 October 2006, 16:35
una din cele mai bune reclame romanesti pe care le-am vazut era parca la Altex, aia cu "ciudata maimuta turbata la gratii" 
da'  si am dat bani la greu pt ea...

Cum adică tu ai dat? :fum:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Cum vad cine si ce a votat in sondaj?
These are the days of our lives.

bro

nu poti ca am fo io atat de imbecil cand am facut pollu incat nu am checkuit optiunea aia :D
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

LNT

Reclame ce mi se par total aiurea sunt de la pasta de dinti. Nici o astfel de reclama nu m-a convins sa le cumpar produsul, sau macar sa-l incerc.
These are the days of our lives.

tcalexander

Vrei adresa unui dentist bun? ;;)
Would you like to ride on your own ass?