Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 301
Total: 301

Alternativa pt AutoCad

Started by akenathon, 07 November 2006, 12:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

akenathon

sper ca am postat la categoria potrivita.

am nevoie la firma de autocad... cum licenta se apropie de 4000 $ as vrea sa va intreb daca nu cumva exista ceva asemanator, dar free.  :pray:
multam anticipat!

kman

Eu stiu de programul asta (QCad). Nu e tocmai free, dar la mai putin de $50 cred ca o firma si-l poate permite.

akenathon

aha! si recunoaste extensiile autocad? ai idee?  :D

peizan


kman

Quote from: akenathon on 07 November 2006, 19:44
aha! si recunoaste extensiile autocad? ai idee?  :D
Stie sa incarce DXF-uri (parca asta e formatul nativ in AutoCAD), mai multe detalii nu stiu.

adilehanceanu

Dar vă trebuie varianta full de AutoCAD? Dacă nu faceţi 3D-uri şi alte minunăţii poţi să mergi şi pe varianta LT, care costă mult mai puţin (la vremea cu 2000 şi 2000LT, diferenţa de preţ era de la 4500 la 700 :) ).
The soul of computer technology

akenathon

multumesc pt promtitudine!!! o sa expun sfaturile voastre patronului, sa vedem ce iese...  :fum:

CYCLER

Quote from: kman on 07 November 2006, 20:17Stie sa incarce DXF-uri (parca asta e formatul nativ in AutoCAD), mai multe detalii nu stiu.
DXF era pe vremea cand bunica mea juca sotron in curtea scolii, acu' e .DWG si al dreacu' difera de la versiune la versiune.  :wacko:
Never take a laxative and a sleeping pill at the same time

adilehanceanu

DXF înseamnă Drawing eXchange Format şi e folosit ca format universal pentru schimbul fişierelor între programele de gen (ba chiar şi unele care n-au legătură cu domeniul AutoCAD-ului, cum ar fi un program de la Moeller pentru calculul reţelelor electrice, ştiu să exporte în format DXF). ;)
The soul of computer technology