Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 220
Total: 220

LCD sau CRT ??

Started by Rezul, 06 November 2006, 10:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Rezul

Ce fac? raman la old my beloved crt sau cumpar un LCD ?
ce parere aveti fiecare ?
sa-mi protejez ochii? merita? cu ce?
care este domne' mai bun ?


PS: nu vreau sa fac un flaming cu asta ci vreau numai sa aflu daca tot stau toata ziua cu ochiii in monitor iar grafica deosebita nu lucrez pe el... cam la cati bani sa ma arunc la un lcd ?? sau crt-ul inca face legea??
daca nu vi se pare destul de clar va rog sa puneti intrebari la care sa pot raspunde.

cRacanel

Sanatatea e cea mai importanta, daca lucrezi ore bune la calculator si ai posibilitatea sa iti iei un LCD, nu vad de ce ai ramane la CRT..

Daca ai timp, arunca un ochi peste testul asta(mai vechi dar folositor) http://www.behardware.com/articles/511-1/screen-comparative-test-crt-vs-lcd.html

kman

Fiind proaspatul posesor al unui LCD de 20" cu o rezolutie aproape nesimtita (1680x1050) trebuie sa-ti spun ca merita toti banii investiti in el (1251 RON).
Chiar si la 60 Hz rata de refresh, experienta de lucru cu el este absolut superba; imaginea mi se pare foarte clara si fonturile apar mult mai frumos, deci daca ai banii de dat pe un LCD merita sa-i dai.

Lestat7

kman, niste detalli? 20 inch, rezolutie superba, pret nesimtit de mic :yahoo:

cRacanel


Rezul

intradevar arata bine.
10x pt. ajutor, m-ati convins repede :)

Vlad01

Am trecut de la LCD la CRT, fiind nevoit pana cand vine laptopul celalalt. Simt o diferenta enorma. Ma dor ochii, capul ma simt ametit. La LCD nu aveam aceste simptome. Mergeti cu incredere pe LCD-uri, dupa cum spunea cineva sanatatea este mai importanta.

CQ

Quote from: kman on 06 November 2006, 11:19
Fiind proaspatul posesor al unui LCD de 20" cu o rezolutie aproape nesimtita (1680x1050) trebuie sa-ti spun ca merita toti banii investiti in el (1251 RON).
Chiar si la 60 Hz rata de refresh, experienta de lucru cu el este absolut superba; imaginea mi se pare foarte clara si fonturile apar mult mai frumos, deci daca ai banii de dat pe un LCD merita sa-i dai.

Refresh-ul nu mai are a face, nu se mai trage cu tunul la viteza aia. Fiecare pixel stă aprins până i se schimbă starea, iar refresh-ul de 60 Hz e de fapt viteza cu care se pot face schimbările. Ia filmează/pozează tu un CRT la 60 Hz şi apoi un LCD la 60 Hz, să înţelegi mai bine despre ce e vorba.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

kman

Quote from: Lestat7 on 06 November 2006, 11:36
kman, niste detalli? 20 inch, rezolutie superba, pret nesimtit de mic :yahoo:

E cel indicat de cRacanel, in rest ar mai fi de mentionat timpul de raspuns de 8 ms.
Un review excelent gasesti la http://www.trustedreviews.com/article.aspx?art=2036.

CQ: Problema mea cu refresh-ul e ca la CRT-uri 60Hz e perceptibil pentru ochiul uman, datorita remanentei (parca asa se cheama, cine stie mai bine e rugat sa ma corecteze) mai mari la LCD-uri aceast efect nu mai e perceptibil. In cazul meu particular la 60Hz, pe CRT, dupa 10 minute, incepe sa ma doara capul ingrozitor, pe LCD n-am nici o treaba.

Nu suporta HDTV, ii lipsesc 30 de pixeli pe inaltime :(

CQ

Nu, nu îi lipsesc pixelii, îi lipseşte intrarea dedicată. :P

Cât despre refresh, e exact ce am zis mai sus.  ;)
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

Rezul

sa inteleg ca asta a ramas alegerea optima pt. lcd ???

kman

Quote from: CQ on 06 November 2006, 13:42
Nu, nu îi lipsesc pixelii, îi lipseşte intrarea dedicată. :P

Cât despre refresh, e exact ce am zis mai sus.  ;)


Si aia, dar exista si filme codate x264 care sunt la rezolutie de HDTV deci nici acolo nu e "the best choice", dar raportat la pret, l-am considerat eu cea mai buna alegere.

Pentru Rezul, nu e alegerea optima, e ceea ce am considerat eu ca mi se potriveste si ce as recomanda si altora. Exista multe optiuni dar orice optiune de LCD e net superioara calitativ unui CRT.

Rezul


viking

Dar sa stii ca nu o sa iti fie deloc rusine nici cu un monitor de 19", tot LCD. Eu ma bucur acasa de un Samsung 913N  :pray: Praise the Gods! :)
Iar diferenta intre cel de 19" si cel de 17" e in primul rind pretul, iar apoi dimensiunea. Sa zicem ca unul de 19" are mai mult spatiu pentru acelasi lucru - e aceeasi rezolutie pentru monitoarele de 19" si de 17": 1280x1024. Dar pe cel de 19" e mai fain ca e un picut mai mare.
Depinde de citi bani doresti sa "investesti" in monitor...

~Empathy~

Refreshul la LCD este frecventa cu care se reimprospateaza informatia din pixelii monitorului, pixeli care de altfel stau aprinsi tot timpul. nu are treaba cu remanante si alte alea.
Refreshul la CRT este frecventa cu care se reimprospateaza informatia din pixelii monitorului, pixeli care se aprind o singura data (1ms) / refresh. Remanenta e aia de 1ms.

Pe LCD daca ai mai mult de 30Hz e destul. Pe crt nu e niciodata destul :).
We dance, and the music dies...

nicolin

Personal nu am probleme cu CRT-ul meu Iiyama LS902UT. In comparatie cu LCD-ul de la laptopul Acer Aspire 3203WLMi, Iiyama are (parca) culori mai bune, mai calde, mai naurale. Am monitorul de cca. 3 ani si nu cred ca il voi schimba in viitorul (prea) aropiat.

CQ

Quote from: ~Empathy~ on 06 November 2006, 17:28
Refreshul la LCD este frecventa cu care se reimprospateaza informatia din pixelii monitorului, pixeli care de altfel stau aprinsi tot timpul. nu are treaba cu remanante si alte alea.
Refreshul la CRT este frecventa cu care se reimprospateaza informatia din pixelii monitorului, pixeli care se aprind o singura data (1ms) / refresh. Remanenta e aia de 1ms.

Pe LCD daca ai mai mult de 30Hz e destul. Pe crt nu e niciodata destul :).

;)

Mult şi... mai puţin bun, decât puţin şi bine. :) Nu văd să merite alegerea unui monitor de 19, la aceeaşi bani cu unul de 17, mai bun. Pentru că: 1. E monitor PC, nu TV; 2. Ai aceeaşi suprafaţă de lucru; 3. La aceiaşi bani iei ceva mai high-end, să zicem; şi puncte puncte.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

daniele

Quote from: nicolin on 06 November 2006, 17:29
Personal nu am probleme cu CRT-ul meu Iiyama LS902UT. In comparatie cu LCD-ul de la laptopul Acer Aspire 3203WLMi, Iiyama are (parca) culori mai bune, mai calde, mai naurale. Am monitorul de cca. 3 ani si nu cred ca il voi schimba in viitorul (prea) aropiat.

Scuze pentru offtopic, dar nu ma pot abtine...

Quote from: nicolin care vroia sa zica...
Personal ma simt foarte bine in Rolls-Royce-ul meu...
...Il am de trei ani si nu cred ca-l voi schimba pe o Solenza...


ozzy

Din varii motive dubioase gamerii inraiti zic ca deh, CRT ruleaza insa de cand am LCD/TFT durerile mele (grave) de cap au scazut la sub 50% ca nr / intensitate a manifestarilor. Pot sa zic ca imi analizez destul de bine fizicul si simt cand o durere de cap e indusa intr-un fel prin intermediul ochilor care-s obositi de blestematul de CRT (cu un refresh de ma omoara, da' nu cred ca e cazul tau) LCD-ul meu e dat pe contrast si luminozitate redus/a suficient cat sa pot citi fara dificultati si mi se pare muuult mai odihnitor sa-l privesc (ore-n sir) decat sa ma joc o ora pe CRT-ul meu vechi. Pe langa faptul ca "lumina" / imaginea sunt diferite, CRT-ul te si "ajuta" cu niscaiva radiatii de care poate nu esti <fizic> constient, insa raul tot exista.. :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

~Empathy~

Singurul dezavantaj care-l vad la LCD-urile curente este calitatea foarte slaba a culorilor, dezavantaj care se rezolva partial prin cumpararea unui monitor pva (mai scump) sau se va rezolva in viitor prin OLED.
We dance, and the music dies...

ozzy

Apropos de OLED, am asa ceva la mobil - nu-ti poti imagina ce culori vii, super luminoase si misto are! Nu mai zic de consumul relativ inexistent! In curand OLED o sa fie cel mai tare display ;)

ON: nu mi se pare ca ar fi asa varza calitatea culorilor, desi la mine LCD-ul e ceva ieeeftin :P
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Păi e greu să-ţi dai seama aşa uşor, poate un ochi "profesionist" observă. Dar dacă pui LCD lângă CRT apar imediat diferenţele. Plus că din nou e ceva subiectiv, dacă vrei sau nu o redare cât mai bună a culorilor.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

@daniele: :)
Sincer, modelul pe care il am pot spune ca este (un pic) entry level, cel putin d.p.d.v. al gamei Iiyama. Insa este super OK si, cel putin pentru moment, nu am motive sa-l schimb.