Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 575
Total: 575

Sfaturi achizitionare laptop

Started by alexanyo, 15 February 2010, 09:23

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexanyo

Salut,

Doresc sa cumpar un laptop pentru prietena mea si as dori daca se poate, va rog, sa ma ajutati cu cateva informatii. Am raspuns si intrebarilor din sticky.

1) Care este bugetul alocat? [atat buget preferat cat si limita maxima]
1500-1800, max 2000 roni

2) Care este dimensiunea dorita?
c. Mainstream; display 15" - 16"

3) Specificati daca doriti achizitionarea laptopului din tara [RO] sau din strainatate.
Romania.

4) Specificati brand-urile favorite cat si cele care va displac.
Din ce am citit pe forum aici bune sunt Dell, Lenovo, bunicele Hp, Msi, Asus, categoric nu Acer (tot din ce am citit , au probleme). Bineinteles ca orice produs se poate defecta in cele din urma.

5) In ce mediu de lucru veti utiliza laptopul?
Va fi folosit acasa de catre prietena mea mai mult pentru Internet Explorer, mess, muzica eventual jocuri mai vechi pentru mine gen Warcraft 3, oricum este sistem secundar, am deja sistem desktop cat de cat actual.

6) De cate ore de autonomie aveti nevoie?
Nu este chiar un punct forte autonomia, dar macar sa fie baterie de 6 celule.

7) Doriti cumpararea online sau de la reprezentanta magazinelor?
Online, toate produsele le-am cumparat pana acum de la garaj si as dori sa coninui in viitor tot cu ei.

Ce sistem de operare urmeaza sa rulati pe laptop?
Xp, eventual Win 7, 32 de biti.

Specificatii display:

9) Preferati display in format standard sau widescreen?
Standard, wide.

10) Preferati display cu aspect glossy sau mat?
mai degraba glossy.

Design si performanta:

11) Design-ul este un factor important?
Oarecum.

12) Care este media de viata dorita a laptopului?
Cat mai mult, este primul laptop si sincer nu dispun de atatia bani incat sa le schimb in pas cu moda atat timp cat ma pot folosi de el in continuare.

Componente:

13) Specificati cantitatea de HDD dorit.

Nu este foarte important , din ce am vazut in ofertele comerciale majoritatea au 250-320GB. Mai mult sau mai putin, oricum sunt destui.

Specificati de asemenea orice informatie sau nevoie ce nu se incadreaza in intrebarile de mai sus.

Aici ma intereseaza foarte mult daca instalarea windows-ului se face ca si pe desktop, pentru ca am citit ca unele laptopuri necesita unitate floppy externa pentru instalarea driverului sata sau comutarii din bios pe ide. Bugetul alocat poate varia intre 1500-2000 roni, insa m-ar interesa un laptop fara win original, nu am de ce sa folosesc un win original atat timp cat va fi folosit acasa. Am ales produse cu garantie pe 2 ani. Ma gandeam sa profit de suma necesara licentei win-ului pentru achizitionarea macar a unui dual core Amd sau de ce nu Intel si a unui ruter ce va fi folosit pentru rds firberlink(ppoe , dhcp).As dori sa fie silentios cat de cat. Va rog sa ma scuzati daca sunt cam pretentios, insa doresc un laptop bunicel , nu este necesar sa fie neaparat dual core atat timp cat pot economisi bani, aplicatiile pe care le-am enumerat eu functioneaza si pe un sistem mai ieftin.Imi plac foarte mult dell-urile dar nu au tastatura numerica. Imi puteti mentiona si un ruter bunicel care sa nu limiteze viteza?Multumesc anticipat.

- http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/msi/cr610x-005eu-sempron-m100-2ghz/
- http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/msi/cr610-001nl-sempron-m100-2ghz-7-home-premium/ (nu inteleg de ce la emag este mai ieftin cu 200 roni, ma tem sa nu fie unul dintre cele folosite zilnic in showroom)
- http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/msi/cx600x-0w1eu-pentium-dual-core-t4300-21ghz/
- http://www.emag.ro/notebook_laptop/notebook-lenovo-value-line-g550l-3-cu-procesor-intel-174-pentium-174-dual-core-t4300-21ghz-3gb-320gb-freedos--p59-026351
- http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asus/k51ac-sx037d-athlon-x2-ql-65-21ghz/
- http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asus/k50ij-sx036l-celeron-t3000-18ghz/

SoNic

Ia-ti inca un desktop. Stiu ca acum toti sunteti innebuniti de cat de "cool" arata laptopurile, dar au o rata de defectare de cel putin 10 ori mai mare decat desktopurile. Temperaturile interne sunt mai mari, socuri mecanice inerente...
Am doi colegi cu experiente in acest sens - in doi ani au schimbat trei motherboarduri (trimise la firma si schimbat pentru 400$ bucata), 4 HDD-uri schimbate si... tot nu au computer.
PS: La firmele serioase poti adauga Toshiba.
Unsigned integer

Chipicao

In principiu SoNic are dreptate, dar daca v-ati hotarat deja sa luati laptop probabil nu veti da inapoi. E si o chestie de gust, sotia mea are tot notebook, si desi pana acum l-a folosit doar acasa pot spune ca arata mult mai bine decat un desktop, atat datorita deimensiunii cat si lipsei firelor. In plus nimic nu se compara cu browsing-ul din pat sau fotoliu, si e bine sa stii ca la nevoie ai un sistem portabil.

Nu te obosi cu XP, majoritatea producatorilor nu mai ofera drivere/asistenta si au si de ce avand in vedere ca este un SO vechi de 9 ani. Eu unul consider ca Vista si 7 sunt net superioare, Cei care s-au plans de Vista au uitat ca si XP avea aceleasi probleme la inceput, si nu au tinut cont de faptul ca se raporteaza la niste PC-uri vechi, cu 1 GB RAM. La ora actuala un notebook de 2000 lei se va descurca perfect cu Windows 7.

Eu cred ca faci o greseala sa adaugi jocurile la internet si multimedia, mai ales ca sunt doar pentru tine. Daca ar fi sa le dai la o parte, poti alege fara griji un laptop de 15-16 mil, stiind ca un procesor single core cu placa video integrata vor faca fata chiar si interfetei Aero din Vista/7.
Altfel ai nevoie de o placa video dedicata si un procesor destul de puternic, iar pentru asta 2000 de lei e limita inferioara si MSI CX600X devine singura solutie.
Pe de alta parte eu as pune Dell, Lenovo si Toshiba peste MSI daca vorbim de calitate si fiabilitate, si atunci preturile cresc.

Nu cred ca gresesc daca spun ca te vei juca din joi in pasti din moment ce ai un desktop al tau, asa ca vor fi bani irositi. Mai degraba investesti intr-un mouse wireless (recomand unul Bluetooth ca sa nu tina adaptorul infipt) si o pereche de casti. Asa ca gandeste-te bine la asta inainte de a cauta un model. In legatura cu design-ul si tastatura numerica, intreab-o mai bine pe prietena ta, eu nu cred ca-i va duce lipsa.


Ai nevoie de un floppy cu drivere, atat la laptop-uri cat si la desktop-uri, doar daca nu este recunoscut hard disk-ul la instalare (controllerul mai precis). Cu platformele intel si chiar nvidia nu ar trebui sa ai probleme pe Windows 7, dar nu stiu ca sa-ti spun de AMD/ATi. In orice caz, poti integra foarte usor acele drivere in CD-ul de instalare asa incat sa nu ai nevoie de floppy extern.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Quote9) Preferati display in format standard sau widescreen?
Standard, wide.
Păi standard şi wide sunt diferite, standard e "pătrat" iar wide e...wide. Nu cred că mai găseşti decât display-uri wide. Dar eu aş renunţa la ultra-wide pentru keypad, nu-mi plac display-urile foarte turtite. Mai precis acel 16:9 Aspect Ratio pe care-l găseşti dacă intri pe site-ul producătorului. Cam cea mai bună alegere e 16:10. Cred că mai bine ţi-ai da seama dacă te uiţi într-un showroom, aşa îţi poţi face o părere despre diferenţe.


Quote10) Preferati display cu aspect glossy sau mat?
mai degraba glossy.
Dacă ai vedea diferenţa între ele fizic cred că ai alege mat, cel puţin asta aş alege eu. La glossy se reflectă toată lumina din ecran şi e deranjant mai ales în zilele însorite când lumina e puternică. Dar nu cred că ar trebui să fie un factor prea important în alegere, doar să ştii despre ce e vorba.

Quote12) Care este media de viata dorita a laptopului?
Cat mai mult, este primul laptop si sincer nu dispun de atatia bani incat sa le schimb in pas cu moda atat timp cat ma pot folosi de el in continuare.
Media e în funcţie de firmă şi de noroc. Totuşi dacă ai grijă de el te ţine destul de mult încât să expire dpdv moral.

QuoteSpecificati de asemenea orice informatie sau nevoie ce nu se incadreaza in intrebarile de mai sus.

Din câte ştiu nu mai e necesară integrarea manuală a driverelor sata în kit-ul de windows, dar totuşi dacă e cazul nu e  chestie dificilă de făcut. Deci nu-ţi fă probleme în privinţa asta.
Referitor la procesor, cam toate laptopurile actuale ar trebui să fie minim dual core. Evoluţia tehnologiei. Dacă nu e destinat jocurilor e de ajuns, altfel c2d e soluţia. Şi aş merge pe Intel, AMD-ul era ceva mai slab la căldura degajată (sau cel puţin aşa ştiam).

Iar despre router discutăm la topicul dedicat. Spor la cumpărături!  :winkgrin:
These are the days of our lives.

alexanyo

#4
Mersi pentru raspunsuri. Chipicao, da stiu ca e de ajuns un single core pentru ce are prietena mea nevoie. M-am gandit sa fie o mica rezerva acolo , in caz de ceva. Am fost ieri cu prietena in showroom si i-au placut foarte mult modelele Dell , cum ma si asteptam de altfel, iar din punctul meu de vedere Dell-ul reprezinta un produs destul de bun. M-am orientat foarte mult la produse cu garantie de 2 ani. Lnt, scuze pentru exprimarea mea un pic confuza:), m-am referit la faptul ca nu ma deranjeaza foarte mult daca e wide sau standard. La o reevaluare a bugetului chiar m-am gandit ca un laptop pe la 1600-1800 ar fi de ajuns, insa nu stiu ce model.

Acesta l-a vazut ieri si il savura parca din priviri, cel putin modelul albastru si rosu si surpriza cand am intrebat-o de tastatura numerica , a zis ca nu e neaparat necesara:

http://www.emag.ro/notebook_laptop/notebook-dell-inspiron-1545-cu-procesor-intel-174-pentium-174-dual-core-t4200-20ghz-4gb-250gb-ubuntu-albastru--p271670455  . Ma gandesc sa il cumpar si sa instalez sp3 sau 7 pe el.

Chipicao

#5
Intradevar e bine sa ai o rezerva, dar poti renunta daca nu te tine bugetul. Garantie 2 ani obligatoriu, nici sa nu te uiti la cele cu numai 1 an. Am vrut sa iti spun si eu de ecran, teoretic ai avea nevoie de unul cat mai putin wide pentru internet, dar din pacate nu are rost discutia pentru ca majoritatea laptopurilor de pe piata sunt wide.

Dell sunt foarte elegante si totodata preferatele mele :D Faptul ca poti alege cateva culori pentru capac e din nou un plus, asa cum banuiam prietena ta e mai mult interesata de still si eleganta.
Nu sunt foarte multe modele sub 2000 de lei, dar din fericire Inspiron 1545 are o configuratie foarte buna. Procesorul desi poarta numele de Pentium are nucleu Penryn cu arhitectura Core, la fel ca fratii sai mai mari C2D T6x00 si P8x00, singura diferenta fiind memoria cache care nu afecteaza performanta atat de mult. Problema e memoria, 4GB e prea mult intrucat un SO pe 32 de biti nu va putea folosi mai mult de ~3GB si atunci platesti in plus degeaba.
Cu 3GB nu am gasit nimic, dar 2GB ar fi suficient pentru internet/multimedia si poti face usor un upgrade mai tarziu (are 1x2048). Eu am avut Vista pe 2GB si nu m-a durut deloc. Astfel castigi 120 lei si un an in plus de garantie la pcfun: http://www.pcfun.ro/sisteme/notebook/notebook-dell-inspiron-1545-ic-dell
Din cate vad difera si culoarea, cel de la eMAG e Pacific Blue, la pcfun e Ice Blue. Din nou, presimt ca prietena ta va prefera albastrul mai deschis :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alexanyo

#6
Presimti bine intrucat culoarea ei preferata este bleu deschis.... :worship: , ai mai lucrat cu pcfun,au fost seriosi atat in privinta comenzilor cat si al garantiilor?Am fost placut impresionat de catre garaj, insa, vad ca au lipsuri in ceea ce priveste laptopurile ceea ce ma punea in situatia de a cumpara de la emag (lucrez in semanatoarea) .Pc fun-ul are sediul pe aceeasi strada cu garajul  :yahoo:,iar garantia pe 3 ani chiar reprezinta un plus. Fiind fan Dell, ai avut vreo problema cu produsele acestei marci?Am auzit ca ar fi probleme cu bateriile, insa, nu il pot crede pe cuvant pe autorul acestei afirmatii intrucat este fan HP. Da si mie imi place mai mult ecranul standard mai patratos, dar au inceput sa dispara laptopurile cu ecran 15,4" in favoarea celor cu 15,6". La pc fun au si pe culorile roz si rosu, dar mai aspectuos mis e pare cel bleu deschis. Multumesc pentru pont. Intr-adevar cei 2Gb de ram sunt suficienti , la pc-ul actual am tot atatia si nu folosesc mai mult de 1GB. Ce-i drept Warcraft 3 are nevoie doar de 256 ram, dar restul ma ajuta cand mai joc ceva nou.

Chipicao

#7
Nu am cumparat foarte des de la PCfun, insa comenzile pe care le-am facut s-au derulat rapid, oamenii au fost foarte seriosi si mi-au oferit toate informatiile de care aveam nevoie. Ca fapt divers pcfun a cumparat PCGarage, ShopIT precum si alte magazine, si tine de importatorul Fit Distribution, cu alte cuvinte sunt slabe sansele sa dea faliment si sa te trezesti cu ochii-n soare la garantie. Apropo de asta, pcfun are sediul de livrare undeva... departe, asa ca mai bine faci comanda prin ShopIT si il ridici din zona Dristor (pe factura scrie tot PCFun, idem la garantie).
In emag eu unul nu as avea incredere. Desi pe net circula pareri de rau despre mai toate magazinele, emag au cea mai proasta reputatie si sunt recunoscuti prin faptul ca adesea iti dau cu flit la garantie sau se poarta urat cu clientii.

Cat despre Dell sunt fan pentru ca ofera produse de calitate la preturi cat de cat accesibile si au un design deosebit. Binenteles ca sunt putin mai scumpe decat modele similare Asus, Acer, MSI, etc. dar asta e de asteptat. Am avut si am un singur notebook Dell, cel al sotiei mele, si pot spune ca nu am intampinat probleme, este excelent din toate punctele de vedere. Bateria tine cam 5 ore, insa are 8 celule si placa video dedicata (9400GT).

Spune-i prietenului tau ca nici Dell si nici HP nu fabrica beterii, majoritatea apeleaza la alti producatori precum Sony sau Sanyo. Si mai important e ca bateriile sunt facute dupa specificatile "clientului", in cazut de fata Dell, asa ca 2 baterii facute de Sony, una pt. Dell si una pt. HP pot fi complet diferite.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alexanyo

Va rog, daca aveti amabilitatea de a-mi mai raspunde la cateva intrebari legate de laptopuri . Este adevarat ca si la notebookuri ca si la desktopuri se strica mai des placile de baza cu placa video integrata?Ma intreb daca modelul de mai sus are web cam, am cautat pe toate site-urile , inclusiv dell( aici scrie ca este optional), restul modelelor pe alte culori il au specificat la informatii. Daca exista intr-adevar probleme cu placile video integrate mai bine cumpar un laptop cu video dedicat. Ca si magazine online m-am hotarat la pcfun sau shopit ( acelasi trust ) si avstore pentru ca ofera tot garantie de 3 ani. Multumesc mult pentru amabilitatea pentru cati ati dat dovada . Voi achizitiona un laptop la finalul saptamanii.

Chipicao

Eu unul nu am auzit de asa ceva si nici nu vad de ce s-ar strica mai des cele cu placa video integrata. Din contra, fiind vorba de o platforma intel (chipset + video) ar trebui sa fie mai stabila, in timp ce un sistem cu placa video dedicata este mai complex si se incinge mai mult. Aminteste-ti ce au patit laptopurile cu placa video nvidia acum ceva timp din cauza unui defect de fabricatie.

Modelul de la pcfun pe care ti l-am recomandat nu are webcam, scrie in lista cu specificatii. Dar inainte sa iti para rau gandeste-te daca ar fi intradevar un lucru util, sotia mea a folosit-o o singura data si atunci mai mult in joaca. Webcam-ul e mai mult pentru tinerii dornici de "socializare online" sau pentru oamenii care vor sa pastreze legatura cu rudele indepartate.

Evita magazinele mici, ca degeaba ofera garantie 3 ani daca da faliment mai tarziu si ramai cu hartia in mana (ex. 24PC)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alexanyo

Aseara am cerut info stoc pentru laptopul respectiv iar acum vad ca l-au scos din oferta comerciala la pcfun si la shopit.O sa ma orientez catre un laptop din aceeasi serie, sa vedem ce or avea disponibil la aceste 2 magazine online.

Chipicao

#11
Pacat, probabil nu mai e disponibil la distribuitor si deci la niciun magazin.
In legatura cu ce am zis mai devreme legat de magazinele mici, intereseaza-te totusi daca nu cumva garantia se rezolva direct la service-ul Dell. evoMAG spre exemplu asa procedeaza
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alexanyo

#12
M-am uitat la avstore in descrierile laptopurilor si au trecut la garantie carry in service adica exact ce ai atasat tu, 1545 ice blue la evomag apare in stoc furnizor iar la avstore scrie in stoc dar de data asta nu mai mentioneaza garantia cis.

alexanyo

#13
Am cumparat in cele din urma modelul cu placa video hd4330 512 MB de la PCfun. Despre angajatii firmei pot spune cau au fost prompti in ceea ce priveste preluarea comenzii ,insa desi am spus clar modelul alabstru si nu pacific blue, exact al doilea model l-au adus la sediu. Am vrut initial sa il returnez dar m-am gandit ca dupa 3 zile de asteptare(3 si nu 2 zile timp in care ar trebui sa realizeze comanda +livrare) sa il pastrez. Per total am fost multumit de serviciile lor intrucat nu ma grabeam. Laptopul mi se pare bun momentan, sper sa nu am probleme cu el in continuare. Ca sistem de operare am instalat XP SP 3 intrucat nu ii placea prietenei mele interfata vistei si al windowsului  7. Problema pe care am observat-o la instalare a fost ca la prima incercare de a instala xp-ul cand apasat f8 "i agree" nu se intampla nimic. M-am gandit ca este un xp fara drivere si la a doua incercare am instalat xp sp3 black edition care contine si drivere pentru controlerul de hdd, de aceasta data nemafiind nevoie sa apasa f8, a trecut peste acest pas. Am cautat un test pentru tastatura pe google , butoanele apasate se colorau cu verde iar pentru cele care aveau si alte functii in windows, f3,f4(luminozitate)... f12 aparea un cod diferit de cate ori apasam pe fiecare dintre ele. In consecinta, cred ca nu exista probleme ale tastaturii si era vina driverului pentru controler. Postasem zilele trecute chiar inainte sa pice iar hostul forumului, probabil mesajul anterior s-a sters automat. Multumesc .

Chipicao

Felicitari pentru achizitie, pacat ca nu ti-au adus culoarea ceruta. Ai gasit toate triverele pentru XP?

Nu e nicio problema cu driverul de la controller, pur si simplu la Dell tastele "F" indeplinesc din start functiile laptopului de luminozitate, volum, etc. Adica nu mai trebule sa apesi Fn+F8 ca sa modifici volumul (sau ce e la tine) ci doar F8, iar Fn+F8 pentru tasta F8 normala. Chestia asta se poate schimba din BIOS sau din aplicatia Quickset de la Dell.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alexanyo

Pe langa faptul ca Dell ofera garantie fara extensie de 3 ani la anumite produse, am ales acest producator si datorita faptului ca asigura drivere pentru XP, chiar mi se pare o lipsa de respect pentru client a celorlalti producatori din acest punct de vedere ca te obliga sa instalezi anumite windows-uri .

alexanyo

Salutare,

Revin cu o mica nelamurire, de vreo 6-7 luni tot am probleme cu ramii si cu bateria asa ca in urma cu 2 saptamani am dus laptopul in service. Acum s-a rezolvat partial(pe contul meu apare ca mi-au inlocuit placa de baza si ramii) dar bateria este considerat un consumabil si ca nu face obiectul garantiei. Eu cand am achizitionat produsul, avea 3 ani garantie pentru tot si nu doar pentru partea hard-ware din interior. Voi ce parere aveti?

Multumesc.

LNT

Peste tot bateria are garantie limitata, de obicei 6 luni. Vezi ca sigur apare asta pe certificatul de garantie pe care l-ai primit.
These are the days of our lives.