Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 429
Total: 429

Downtime

Started by Chipicao, 23 January 2010, 12:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Chipicao

Salutare,

Forumul a fost offline zilele trecute, după cum probabil ați văzut, din cauza unei probleme pe serverul tfm. Din păcate se pare ca tocmai forumul nostru a fost cauza acestui downtime, dintr-o eroare de cod sau în baza de date, însă deocamdată nu știm nimic sigur. Cert este ca nu-l mai putem tine acolo, și vom rămâne temporar pe un webhost gratuit.

Îmi cer scuze pentru mutarea greoaie, a durat ceva timp sa fac rost de baza de date a forumului și sa rezolv câteva probleme de compatibilitate. E foarte posibil sa întâmpinați unele erori minore datorate lipsei unor fişiere sau a unor path-uri greşite. Va rog sa le semnalizați aici sa le voi rezolva de îndată. De asemenea, am rugămintea sa lăsați un feedback cu privire la noul host, dacă este mai rapid sau mai lent.

Erori curente:
- avatarele nu sunt afişate FIXED
- nu se poate schimba tema din profil FIXED
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Nu vad nici o diferenta la viteaza pana acum. Insa nici nu este cine stie ce trafic acuma.

Am observat ceva insa - inainte imi dadea o eroare la fiecare postare de genul "Your session timed out. Try again" si acum nu mai este acea eroare. Am neglijat sa semnalez eroarea aia, pentru ca apasam "post" a doua oara si mergea.
Unsigned integer

IceCub

Imediat dupa logare spune cam asa:

QuoteForbidden
You don't have permission to access /index.php on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.


--------------------------------------------------------------------------------

Apache/2.2.14 (Unix) mod_ssl/2.2.14 OpenSSL/0.9.8e-fips-rhel5 mod_auth_passthrough/2.1 mod_bwlimited/1.4 FrontPage/5.0.2.2635 mod_perl/2.0.4 Perl/v5.8.8 Server at sayit.ro Port 80

Daca ii dau sa incarce sayit.ro dupa asta ma da gata logat.

Chipicao

Da, se intampla cand faci logarea pe www.sayit.ro, nu? Daca incarci direct http://sayit.ro mai apare?

Inca investighez problema...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Apare si in cazul in care scriu adresa fara "www". Personal nu ma deranjeaza pentru ca ii dau sa ma tina logat "forever".

Chipicao

E o chestie destul de ciudata, apare deocamdata doar la tine iar la Foxter numai cu WWW, eu si lapcat nu avem probleme. O sa ma pun pe treaba in noaptea asta, imediat ce iesi tu de pe forum (da, e o mica mica aluzie :P)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Chipicao

OK, cred ca am rezolvat problema. Foxter si IceCub, incercati va rog acum o logare.

De asemenea am mai rezolvat niste erori in baza de date. Se pare ca cineva a incercat sa ne hack-uiasca...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Mersi Chipicao, acum functioneaza ok.

LNT

Blochează ip-urile dacă le ai.
These are the days of our lives.

Chipicao

Am banat tot, iar de acum avem asa ceva:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Nu vreau sa fiu oaia neagra dar am incercat sa fac un post cu o imagine in topicul "Despre stiri" si nu ma lasa sub nici o forma. Ca sa fiu mai clar, imaginea era gazduita in alta parte si pusa in post sub forma [img]http://....[/img].

Eroarea era urmatoarea:

QuoteDatabase Error: MySQL server has gone away
File: /home/sayit/public_html/smf/Sources/Subs.php
Line: 2449

Sin gura modalitate a fost sa atasez imaginea la post astfel incat sa fie gazduita de sayit.ro

Chipicao

Am avut niste probleme cu inserarea url-urilor in posturi dar au fost rezolvate. Mai ai eroarea acum?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub


Chipicao

Deci merge :)

Daca ati mai primit recent niste erori 500, puteti sta linistiti, eu umblam pe la setari...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Nu pot trimite PM. Cică a plecat, dar unde nu spune.  :rotfl:

These are the days of our lives.

Chipicao

Asta e de la server. Se intampla atunci cand MySQL merge greoi, si din pacate nu prea avem ce face :unsure:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Chipicao

Din nefericire am avut inca un downtime care a durat ~2 zile. De data asta nu s-a stricat nimic, insa cei care ne gazduiesc forumul au fost nevoiti sa schimbe adresa serverului din cauza unor atacuri :sad:
Sa speram ca nu se mai intampla, altfel cu greu gasim un hosting bun si gratuit...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Aha, ma intrebam.
Unsigned integer

Chipicao

Se pare ca pana la urma voi cauta un nou host gratuit... :pcsmas:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Aha, deci este "de la ei".
Unsigned integer

Chipicao

Inca un host a disparut in ceata...
Dupa o pauza ceva mai lunga si multe alte incercari cu diverse host-uri care ba nu ofereau tot ce ne trebuie, ba aveau limitari de limba/regiune, am gasit un serviciu gratuit destl de bun in Germania. Sper doar ca de data asta sa tina mia mult.

You know the drill, daca aveti probleme va rog sa le semnalati aici, insa totul ar trebui sa fie OK.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Sigur e din Germania? Că IP-ul pare a fi din Iordania.  :unsure:
These are the days of our lives.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Bine ca l-ai gasit. Sa vedem cat e tine :)
Unsigned integer

Foxter

Gata am terminat de adus la zi lista de teste si prezentari. Chipicao, te rog sa faci un backup la forum si site just in case.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

Chipicao

Saptamana trecuta, vineri mai precis, host-ul nostru a avut niste probleme si s-au pierdut datele mai multor utilizatori.
Din pacate eu am fost plecat si abia ieri am descoperit. De atunci tot incerc sa restaurez backup-ul cel mai recent, dar se pare ca arhiva e corupta  :unsure:

Singura solutie a fost sa folosesc o baza de date mai veche, si astfel am pierdut cam o saptamana din forum. Sorry Foxter :(
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

In fine, chiar ma intrebam ce s-a intamplat.
Unsigned integer