Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 553
Total: 553

configuratie pc ieftin

Started by add_1981, 17 July 2009, 21:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

add_1981

M-am gandit sa-mi schimb putin calculatorul.
Bugetul e limitat (sunt sarac :D ) maxim 23-25 mil.

Procesor  AMD Phenom X4 QuadCore 9650

Placa de baza ASUS - Placa de baza M3N78-PRO

Memorii corsair

HDD Western Digital - HDD Desktop Caviar Black, 750GB, SATA II 300

Placa Video ASUS - Placa Video GeForce 9600 GT HDMI (nativ)

Sursa  OCZ StealthXStream 500W

Carcasa ?

Asta am gasit pana acum.
Nu prea stiu daca sursa e buna. Nici despre carcasa nu stiu ce sa zic.
Memoriile si hdd sunt cele pe care le-a ales lapcat :D .
Unitatea optica o iau de la cel vechi.
Pana acum toate valoreaza 21 mil.

Foxter

Carcasa:Lian Li PC-K7B  E o carcasa bine racita, cu potential de wire management excelent si cu rezistenta la praf (presiune pozitiva si filtre).

Sursa aleasa de tine e overpowered. Mai bine iei Corsair 450VX sau Corsair 450HX daca preferi sursele modulare.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

#2
Recomand Seagate generatia 7200.12 ca solutie de stocare. Datorita densitatii de 500GB/platan este mult mai performant (in unele cazuri chiar si decat un Velociraptor :D)

Carcasa si sursele recomandate de Foxter sunt excelente, si sunt mai ieftine la evoMAG, asta ca sa le si iei pe toate de la acelasi magazin.

Nu te intereseaza jocurile? Overclocking?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

#3
Quote from: Chipicao on 18 July 2009, 11:10
Carcasa si sursele recomandate de Foxter sunt excelente, si sunt mai ieftine la evoMAG, asta ca sa le si iei pe toate de la acelasi magazin.

Ai dreptate, se pare ca au un pret mai bun la evoMag.
Quote
Nu te intereseaza jocurile? Overclocking?
Overclocking - nu prea
Jocurile  - da. :) Cu toate ca am mult de recuperat, eu astept cuminte Starcraft 2.

LE: Dupa consultari/negocieri cu banca, m-am gandit sa schimb procesorul cu asta
Intel Core 2 Quad Q8200.
sau AMD - Phenom X4 Quad Core 9850 Black Edition
Care dintre cele 2 procesoare e mai bun?
Ce placa de baza recomandati daca iau procesorul de la Intel?
Trebuie alta sursa ? - pe viitor ma gandeam sa mai pun un hdd si o unitate optica (eventual blu-ray :D).

Stiu ca vreau multe si cu bani putini, dar e o investitie pe termen lung.




Chipicao

#4
Dintre cele 2 procesoare nu recomand niciunul. :)
E8400 e o alegere mult mai buna tinand cont ca foarte putine aplicatii sau jocuri sunt optimizate pentru 4 nuclee. De asemenea are ca avantaje frecventa si memoria cache mai mari.

O placa de baza buna pentru el ar fi asta: GIGABYTE GA-EP45-UD3 UD3

Nu e nevoie de alta sursa, eu am Corsair 450VX si mi-a tinut un E6750 cu placa video GTX280 fara probleme. A mers perfect timp de o luna cu 8800GTS+9800GTX pe folding (placile video si procesorul utilizate non-stop). Hardul sau unitatile optice consuma foarte putin.

De ce ai ales acea placa video? Te intereseaza in mod special iesirea HDMI? La banii aia ai alternative mult mai bune (poti sa iei 9800GT).

L.E. Preturile sunt chiar mai mici la PCGarage (50 de lei per ansamblu). Ce zici de configuratia asta?
Daca depaseste bugetul prea mult putem sa mai taiem pe ici pe colo fara sa ai scaderi de performanta. Config 2 - 2.500 lei.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

Multumesc pt configuratii :) .
prima dintre ele arata bine
Placa video mi se pare cam scumpa .

Chipicao

Scumpa nu este, are un pret ridicat insa e pe masura performantelor. Daca totusi vrei una mai ieftina poti opta pentru 9800GT. Pretul ei este cu 20% mai mic, dar si performantele sunt cu 20% mai mici.

Este mult mai avantajos sa iei o memorie cu frecventa mai mica (care oricum nu influenteaza daca nu faci OC extrem) si o placa de baza mai ieftina (nu mai slaba), decat o placa video mai slaba.
Poti sa mai tai si de la HDD daca vrei, iei modelul de 750GB si razi 40 de lei. :)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Quote from: Chipicao on 18 July 2009, 15:27E8400 e o alegere mult mai buna tinand cont ca foarte putine aplicatii sau jocuri sunt optimizate pentru 4 nuclee. De asemenea are ca avantaje frecventa si memoria cache mai mari.

Corect. Îţi spun eu că E8400 duce orice joc actual fără probleme, cel pe care l-am cumpărat are şi acum răcirea stoc şi e ok (bine, şi carcasa îşi are meritele ei, asta fără nici o îndoială).  :fum:

Hdd-ul, hmm, are şi Chipi dreptate însă eu aş lua tot un WD Black dacă aş cumpăra unul acum. E silenţios, rece şi fără probleme în jocuri (sacadări la încărcare sau chestii de genul ăsta datorate vitezei de citire).

Placa de bază, în funcţie de dotările de care ai nevoie (raid and stuff, dacă n-ai nevoie caută model fără, mai economiseşti ceva). Dar trebuie urmărite şi ceva review-uri ca să-ţi dai seama de probleme de proiectare, de genul supraîncălzirii chipsetului. Nu că ar fi, dar merită aruncat un ochi.  ;)

ATENŢIE însă de unde cumperi componentele, multe magazine ce vând hardware au murit sau au probleme în perioada asta, deci în cazul unei intervenţii la garanţie să nu te trezeşti că n-ai unde să te duci.
These are the days of our lives.

Chipicao

Si seagate e silentios, rece si fara probleme :P (il am)

Cu placa e baza asa e, de-asta la a doua configuratie am ales una fara prea multe briz-briz-uri. Mai ieftin decat Gigabyte GA-EP43-DS3 nu cred ca gasesti decat cu chipseturi vechi sau slabe. Sau o pocnitoare gen ECS care te lasa dupa 1 an. Cu Gigabyte nu vei avea probleme de stabilitate.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

Din cate observ preturile nu prea vor sa scada si chiar, de multe ori, tendinta e de crestere. Cum nici banii mei nu sunt mai multi si nici stransi gramada nu stau, ma gandeam sa iau viitorul calculator pe bucati - luna asta o memorie, luna viitoare sursa si tot asa, pana la sfarsitul anului asamblez jucaria (parerea mea). Eventual mai profit de vreo oferta (de ex. Kingston-urile au fost pt o zi cu 100 ron mai ieftine)...

(Asta era whishlist-ul, placa video nu mai e in oferta, voi folosi Hdd-ul si dvdrw-ul actual - placa de baza are si ATA 133)

Merita sa-l iau pe bucati sau sa astept vremuri mai bune?

Chipicao

Dupa aproape un an tot nu i-ai strans? Trebuia sa ii pui intr-un cont daca stiai ca ai punga sparta ;;)
Asa e, preturile n-au mai urmat cursul normal de scadere din cauza crizei. Dar eu zic ca daca ai de gand sa finalizezi sistemul peste x luni, e mai bine sa le iei pe toate atunci pentru ca ai mai multa libertate de a alege. Numai sa reusesti sa strangi banii...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

Quote from: Chipicao on 06 May 2010, 09:23
Dupa aproape un an tot nu i-ai strans? Trebuia sa ii pui intr-un cont daca stiai ca ai punga sparta ;;)

Punga nu e chiar sparta, dar nu prea era de la inceput nimic in ea.
Acum cu cresterea asta negativa de 25% o sa fie si mai bine.  :stranded:

add_1981

Vreo doua intrebari (cam de noob).
1. Intre o placa de baza cu rev. 1 si rev. 2 care e diferenta? De soft sau e fabricata o placa noua?
2. In cazul unui procesor cu Hyper Threading Technology (spre exemplu i7-860) care are 4 nuclee la 2.80GHZ si cu 8 Threads, la ce frecventa merge fiecare Thread?
3. Daca iau o memorie acum (de exemplu) si mai tarziu una la fel, cele 2 pot merge dual channel?

Multumesc.

Chipicao

1. De obicei hardware (ex. radiator diferit pe chipset, mai multe USB-uri etc.). Pot fi si schimbari semnificative, mai bine arata-ne placa
2. Fiecare core merge la aceeasi frecventa in mod normal, dar daca activezi functia Turbo Boost si folosesti intens doar 1 sau 2 nuclee (aplicatii ne-optimizate pentru multi-core) frecventa lor va fi automat marita, si in acelasi timp frecventele celorlalte nuclee vor fi micsorate pentru a echilibra consumul si caldura
3. Da
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981


Chipicao

La prima vedere reviziile 2.0 au in plus On/Off Charge USB port iar P55A-UD3 are si 2 porturi USB in plus fata de 1.0.
GA-870A-UD3 nu gasesc devat rev. 2.0 pe site-ul Gigi...

Nu vad alte schimbari majore, iar daca reviziile noi au aparut de curand nici nu cred ca le vei gasi in magazinele din .ro
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

#16
i5 750 sau AMD Phenom II X6 1055T 2.80/3.30
Am vazut testele, dar de obicei, una e testul in laborator si alta e realitatea la mine (sau la altcineva) acasa.

si 2 wishlist-uri
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/241750/

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/242032/

Dar as vrea sa fie si silent asa ca m-am gandit la un Nexus.

Chipicao

Ai dreptate in legatura cu testele, insa s-ar putea sa fie invers. In testele sintetice X6 va avea un usor avantaj, insa in realitate (mai ales in jocuri) vei beneficia mai mult de puterea mai mare per core a lui i5 750.
Daca nu ai vazut inca comparatia asta, iti poti face o idee asupra performantei in diferite aplicatii.

Placa video nu merita banii aia, la acelasi pret gasesti HD 5670 1GB care e ceva mai buna.

Daca vrei silent trebuie sa te concentrezi in primul rand pe coolere si ventilatoare. Doar in ultima instanta, cand vrei sa storci chiar si ultimul strop de liniste, cauti o carcasa silent pe care eventual o antifonezi.

Te-ai mai gandit la varianta SH? Macar pentru ram care de obicei are garantie pe viata.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

Am ales GT 240 pt ca e singura (si cea mai ieftina) din cerintele pt 3D Vision.
Sau sa iau Gigabyte GA-H57M-USB3 cu placa video integrata si ceva mai tarziu sa iau o placa video mai buna.

Propuneri pt o carcasa?

Chipicao

Ai de gand sa iti iei 3D vision? GT240 nu face fata la asa ceva, mi se pare tampit tabelul ala. Poate daca joci cu toate setarile la minim si o rezolutie mica...
Pentru un gameplay cat de cat cursiv ai nevoie de cel putin 60FPS, lucru pe care nici placa mea 8800GTS nu il reuseste in jocurile noi si e mai buna decat GT240.

Ar fi ok o solutie cu grafica integrata, dar problema e ca nu placa de baza o are ci procesorul. Vei fi nevoit sa alegi un Core i5 6xx cu 2 nuclee.
O solutie ar fi sa cumperi o placa video si mai slaba, dar tot din seria 5xxx de la ATi pentru ca au raport calitate/pret mai bun.

Carcasa pa care ai ales-o e ok, are ventilatie foarte buna si asta e important daca vrei ca PC-ul sa fie silentios.
Daca nu esti multumit de ventilatoarele incluse poti sa le schimbi mai tarziu. Nexus, NoiseBlocker si Noctua sunt printre cele mai bune, in ordinea asta ca performanta/silentiozitate dar si ca pret :)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

#20
Atunci Ati 5xxx sa fie :) .
Sursa (corsair) ar putea tine si la un eventual upgrade mai tarziu sau ar tb sa iau altceva?
de exemplu un Seasonic
Mi se pare mie sau corsair-urile sunt ceva cam scumpe?

LE. Legat de carcasa - cineva spunea ca se aude destul de bine zgomotul din interiorul ei
Am vazut ca si cei de la Ati se pregatesc pt 3D-ul lor.

Chipicao

Sursa tine fara probleme si un GTX480. E putin mai scumpa dar are 5 ani garantie.
Si Seasonic este foarte buna, e alegerea ta intre putere si garantie.

Nu stiu cat de tare se aude zgomotul din carcasa, dar ia sfaturi numai de la cei care au testat mai multe. Ca asa se aude zgomot de la oricare.
Probabil la Antec300 e mai accentuat pentru ca are grilaje mari in fata. Dar fara el nu ar mai avea ventilatie buna...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981


add_1981

#23
Am fost azi la magazin si configuratia costa cam 1900 (cu i5 750 la 735 ron si garantia de inca 2 ani jumate).
Au mai ramas sursa si placa video.
Ma gandeam la un Gainward gtx 460 GLH
Din cate am inteles magazinul e un fel de partener cu cei de la pc-coolers (in magazin au acelasi pret cu cel de pe site).
Ce sursa (din oferta pc coolers) ar tb sa iau ca sa tina tot sistemul + un hdd + dvd-rw?

Post Merge: 20 July 2010, 23:22

LE:
As vrea ca sistemul sa fie silent, de aceea am ales carcasa de la Nexus. Dar din cate am vazut (din unele comment-uri) nu ar fi chiar asa de silent, iar fluxul de aer nu ar fi chiar asa de bun in interior si nu stiu care vor fi temperaturile mai ales cu un GTX 460 inauntru.


add_1981

Gata. L-am luat!!!
Stiu ca placa video nu e placa video, dar asta e.
Acum merge cu hdd-ul si dvd-ul pe IDE (scoase din celalalt computer).

Multumesc mult pentru sfaturi! :)

Chipicao

Sa-l stapanesti sanatos!
Schimbi tu placa video mai tarziu ;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

QuoteSa-l stapanesti sanatos!

Multzam fain.