Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 139
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 147
Total: 147

HP si set-ul de Recovery DVD

Started by nicolin, 08 February 2009, 07:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nicolin

Achizitionat revent un laptop HP nou.
Nu vine cu un set de CD/DVD-uri pentru Recovery, insa:
- are o partitie, neascunsa, pe HDD, cu tot ce este nevoie pentru a ajunge la Factory Condition
- ofera posibilitatea, via un softulet de-al lor, sa iti faci O SINGURA copie, de siguranta, pe CD/DVD, a acelei partitii

Frustranta chestiunea cu o singura data - ce faci daca pierzi/strici unul sau mai milte din acele CD/DVD-uri?

In fine, se poate face si o a doua copie de siguranta (inca NU am incercat-o si pe a treia :D ), foarte simplu, astfel:
- in partitia de backup (la mine era in root, ca sa zic asa), precum si in locatia C:\WINDOWS\SMINST, exista cate o
  copie a fisierului hpcd.sys
- nu trebuie facut altceva decat sa se redenumeasca acele fisiere in hpcd.bak (deci din AMBELE locatii)
- re-burn and enjoy

PS: dupa ce se creaza backup-ul in cele 2 locatii de mai sus va re-aparea hpcd.sys, pe langa cel initial redenumit cu .bak

LNT

Dacă găseşti drivere pentru el cu ce te încălzeşte Factory Condition?
These are the days of our lives.

nicolin

Sa inteleg ca NU ai vrea un set de Recovery CD/DVD-uri?
Si asta nu numai pentru a putea sterge partitia de 10 (zece) GB folosita pentru backup sau in cazul in care vei dori, vreodata, sa vinzi jucarioara (ca sa arate pristine, ca si cum amu s-a fatat laptop-ul :D )?

LNT

SO-urile evoluează, driverele sunt îmbunătăţite sau schimbate, pentru ce să ţii nişte spaţiu ocupat de pomană?
These are the days of our lives.

Chipicao

Si daca dupa ce creezi setul de CD/DVD pentru recovery le faci cate o copie cu nero... nu merge?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

@Cipicao: Merge, cum sa nu.
Insa, eu unul nu mai stiu unde mi-am pus primul set.
Ca atare m-a ajutat EXTREM de mult posibilitatea de a crea inca un set.
@lapcat: nu ma deranjeaza acea partitie, adica spatiul ocupat de ea. Cel putin acum.
De acord si cu driver-ele cele mai noi.
Probabil ca o voi sterge (partitia), insa, pana in acel moment, nu strica posibilitatea de a-ti face mai mult de o singura copie de Recovery Factory Condition.