Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 408
Total: 408

Analiza Poetica

Started by ~Empathy~, 26 March 2008, 17:03

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

~Empathy~

Analiza Poetica vrea sa insemne acelasi lucru ca Analiza Matematica dar aplicat poeziei, mai exact metaforelor (cel putin deocamdata).

In matematica exista notiunea simpla de analiza matematica (reala, complexa, R^n) -- adica analiza matematica pe multimi (spatii vectoriale de fapt) complete (Dedekind) de numere. Analiza matematica e ceva mai general totusi, si functioneaza pe orice spatii vectoriale, asftel avem analiza functionala, in care lucram cu operatori si functionale. Spatiile vectoriale cu care se lucreaza sunt multimi de functii.

Metaforele poetice sunt functii. Mai exact functionale. Fac o legatura intre mai multe multimi, si un sens, o idee. Sunt functionale ce depind intr-o prima aproximatie de o expresie lingvistica (forma) si de context. Fiind functii, adica apartin unei submultime a unui spatiu vectorial generic de functii, putem teoretic sa construim spatii vectoriale de metafore. Practic trebuie sa vedem cum. Ideal a fi sa putem defini exact spatii Hilbert si spatii Banach de metafore.

Organizand metaforele in structuri algebrice, putem sa ne jucam cu analiza functionala pe ele . Interesant e ca putem sa aplicam operatori pe ele. Mai exact, putem deriva si integra metafore.

Normal, operatori matematici sunt functii ce fac legatura dintre spatii vectoriale functionale, adica si functionalele noastre metaforice. Analiza functionala e suficient de "generica" pentru a actiona asupra unor clase largi de entitati, inclusiv poezii.

Trebuie cercetat de inseamna exact a deriva, respectiv a integra o metafora. Evident este vorba despre operatori diferentiali, respectiv operatori integrali.

Important este ca putem face artificii foarte frumoase si probabil foarte interesante din punct de vedere poetic. Putem integra o metafora, dupa ce in prealabil am derivat-o. Sensul s-ar pastra, dar constructia poetica ar fi mai interesanta.

Si mai interesant, putem face ecuatii diferentiale cu metafore. Ma rog... nu ecuatii diferentiale ci ecuatii functionale cu operatori diferentiali, aia ar fi interesant.

Ba mai mult! Se deschide un nou gen poetic. Cine spune ca metaforele trebuie sa fie functionale? Putem grupa clase de metafore, si astfel putem defini operatori (metaforici) care actioneaza asupra acestori clase (spatii vectoriale). Si avem poezii care contin metafore al caror sens este de fapt o alta metafora (obisnuita).

Tare ideea, nu?

Trebuie investigat...
We dance, and the music dies...

Chipicao

Foarte interesant! Pacat ca multe denumiri nu imi sunt cunoscute, nici macar din liceu nu mai tin minte...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

"Dacă visul unora a fost să ajungă în Cosmos, eu viaţa întreagă am visat să trec Prutul". Grigore Vieru.
These are the days of our lives.

SoNic

Dumnezeu sa-l odihneasca...
Unsigned integer