Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 152
Total: 152

Audio CD Cover

Started by YESMAN, 28 January 2009, 15:31

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

YESMAN

Sa spunem ca am un cd audio cu muzica, scris de mine cu nero si vreau sa-i fac o coperta (doar faţa) fară să mai fiu nevoit sa editez fiecare  track in parte. Ce program ar fi mai rapid si mai eficient ?
Nero are un programel, dar nu face asa ceva decat atunci cand scriu un cd nou, pentru cele deja scrise nu merge, adica nu pot importa informatia (sau poate ca inca nu stiu eu cum se face). Ce alternative am ?
Am multe cd-uri si vreau sa pierd cat mai putin cu editarea copertilor pentru ele.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

IceCub

Din cate stiu, poate si NERO sa importe informatia prin CDDB - asta daca vorbim de un cd original / copie dupa original.

SoNic

Daca CD-urile le-ai facut din piese adunate de tine, nu ai ce sa mai faci. La cele copii dupa originale merge solutia data mai sus.
Unsigned integer

YESMAN

Din pacate sunt piese adunate de mine. M-am mai gandit la o solutie, sa caut un program care sa imi extraga informatia din tag-urile melodiilor, iar melodiile sa fie luate dintr-un playlist. Dar putin probabil asa ceva. Cum as putea totusi sa fac sa nu stau sa rescriu fiecare melodie ?
Ma gandeam asa ca pasi, extrag informatiile melodiilor dintr-un playlist intr-un fisier tip .txt, .doc, apoi lista o copiez in sablonul de coperta gata pregatit. Dar nu gasesc nimic care sa faca export de acest gen. Ca sa nu mai zic, ca mi-ar place ca toata treaba asta sa o faca un programel, pe care deocamndata nu-l gasesc. In orice caz, daca gasesc o solutie la problema asta o dau pe post.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

IceCub

Pai tu faci CD Audio sau cu melodii mp3?
Daca e vorba de mp3, de ce nu exporti playlist-ul din Winamp in format htm?

YESMAN

Nu, nu e vorba de mp3, ci numai de CD Audio. Dar ideea nu e rea, as putea sa fac la fel si cu cele audio, dupa ce in prealabil voi face un playlist numai cu trakurile de pe cd. Hai ca incerc, sa vad ce daca merge. Mersi de idee.
Asta pentru ca am observat ca daca sunt conectat la net, gaseste informatii despre fisierele audio, asta in cazul in care pe server-ul lor sunt informatii. Pentru majoritatea sunt, mai putin artistii romani, si muzica populara romaneasca.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

YESMAN

Merge :yahoo:
Winamp are pe langa ce a spus IceCub si functia de CD Text (o are de mult, dar eu nu am bagat de seama pana mai ieri) si nu e nevoie neaparat sa fiu conectat la net. Si atunci am facut asa:
1. Template cover CD cu posibilitatea de a copia din alta parte lista de melodii
2. Creat playlist in winamp numai cu melodiile de pe cd (logic).
3. Comanda Ctrl+Alt+G sau Misc>Generate HTML Playlist
4. Copy-paste playlist in template-ul creat.
5. Mici retusuri daca mai e nevoie.
6. Print template.

Momentan e cea mai buna varianta.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.