Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 228
Total: 228

Caut o sugestie pentru un amplificator!

Started by alin_p, 02 May 2008, 14:56

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alin_p

Salutare!

Caut sa-mi cumpar un amplificator, pana intr-un milion jumate, ce sa-l pot adapta unui calculator cu o placa on-board cu doar 3 iesiri. Deocamdata dispun doar de subwoofer(30w)si un set de boxe standard stereo. Initial aveam subwooferul bagat la o placa 5.1 cumparata, pe alt calculator, dar cum am cumparat al PC, alte optiuni.

As dori niste sugestii, nu am pretentii f mari la amplificator, doar cat sa poata fi conectate la el sub-ul si boxele, atat.

Senchiu. :D
     

Chipicao

Ce putere au boxele si ce impedanta?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

La banii ăştia n-ai nici o şansă de un amplificator nou, fie el doar stereo; la mîna a doua e mai greu de făcut sugestii, pentru că nu prea ştie nimeni ce găseşti prin consignaţii sau pe forumuri, la vînzări.
The soul of computer technology

SoNic

La banii astia ramane numai varianta cumpararii unui kit si asamblarii lui, ceva in genul: http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=149 la 45 RON.
Aia vand si radiator si sursa pentru el, carcasa o poti face singur.
Unsigned integer

LNT

Nu iese amplificator din kit-urile alea, pentru cineva cu ceva pretenții la audiție. Eu am băgat o grămadă de bani în așa ceva și la sfârșit când am făcut socoteala am ieșit mai scump decât dacă luam ceva din magazin.
Pe lângă Adelaida mai este și Vitacom.
These are the days of our lives.

alin_p

Quote from: Chipicao on 02 May 2008, 19:32
Ce putere au boxele si ce impedanta?
Pai e vorba aici doar despre subwoofer, ce duce pana la 30 W putere muzicala. Pana acum am avut mufa bagata direct in placa de sunet a calcului( ce era 5.1) si nu s-a intamplat nimic,(gen scurt-circuite etc). In ideea de a-mi pastra subwooferul si sa nu-mi irosesc timpul si banii pe un amplificator profesional(pe care stiu ca nu-l voi folosi la capacitate maxima) cautam o solutie acceptabila. Multumesc celor ce mi-au dat cateva variante.
Acum ramane sa vad daca, facand aceiasi chestie si la placa onboard (povestea cu mufa si cu sub-ul) se intampla ceva neplacut cu unitatea, desi eu cred ca nu sunt probleme. Voi ce credeti?

P.S. Subwoofer-ul are tot ce-i trebuie inauntrul cutiei,deci,presupun ca e "activ"(nu-mi amintesc sigur daca asta e termenul).

Chipicao

lapcat, a zis omul ca nu are pretentii ;)

alin, sa inteleg ca subwooferul are deja amplificator (da, activ se cheama). Boxele au? Pentru ce mai vrei amplificator?

Nu cumva tu te referi la faptul ca inainte placa de sunet avea iesire separata pentru subwoofer iar cea de acum nu are? Asta e alta mancare de peste, nu de un amplificator ai nevoie, ci de un filtru. Dar teoretic ar trebui sa il aibe subwooferul.


Spune-mi daca am inteles, si da-ne mai multe detalii, ce model e placa de baza, ce conexiuni are subwooferul (eventual o poza).
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alin_p

Quote from: Chipicao on 03 May 2008, 11:24
lapcat, a zis omul ca nu are pretentii ;)

alin, sa inteleg ca subwooferul are deja amplificator (da, activ se cheama). Boxele au? Pentru ce mai vrei amplificator?

Nu cumva tu te referi la faptul ca inainte placa de sunet avea iesire separata pentru subwoofer iar cea de acum nu are? Asta e alta mancare de peste, nu de un amplificator ai nevoie, ci de un filtru. Dar teoretic ar trebui sa il aibe subwooferul.


Spune-mi daca am inteles, si da-ne mai multe detalii, ce model e placa de baza, ce conexiuni are subwooferul (eventual o poza).

Am gasit tot ce-mi trebuia. Nu am mai avut nevoie de amplificator. Am bagat mufa subwoofer in placa, din fericire, placa s-a dovedit a fi onboard si cu 6 canale. Deci totul merge Ok. Multumesc mult pentru ajutor. Pentru alte "probleme", ne auzim aici. Bye. Multzam inca odata.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε