Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 387
Total: 387

Poveste de la Ultra Pro

Started by add_1981, 05 March 2008, 01:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

add_1981

Poveste. Azi (de fapt ieri 4 martie) am intrat la Ultra Pro (ultimul magazin de pe lista la care nu am fost) cu gandul sa imi iau un DVD-RAM. Intreb o domnisoara daca are blank-uri DVD-RAM, la care ea se uita la mine incurcata. La inceput am crezut ca nu a inteles intrebarea, asa ca am repetat-o; din pacate nici o schimbare...Totusi mi-a dat un pont "vezi peste strada, la xerox" (Acum sa fim seriosi - nu are Ultra Pro asa ceva si are xeroxul de peste strada...). Unul din colegii d-soarei asculta si el, dar nu zicea nimic...
A aparut si al treilea care parea si el interesat de conversatie - ma intreaba "DVD-ce?" "DVD-RAM" ii zic.  A inceput sa se uite si el ciudat la mine...
Incepeam sa ma simt prost - toata lumea (trei angajati si vreo doi clienti) se uita foarte ciudat la mine, de parca le-as fi cerut cine stie ce chestie.
A mai aparut un angajat de la UP - unul din grupul celor 3 isi face curaj si-l intreaba "Bai ... , ce-i ala DVD-RAM?" la care omul ii explica. Cei trei s-au luminat la fata - au aflat ce e aia DVD-RAM. Si eu m-am luminat - a doua oara nu mai calc in magazinul lor. Never.

Chipicao

:)) Până și cei de la Media Galaxy știu ce-i ăla DVD-RAM :slap:
Pe de altă parte, magazinele Ultra Pro nu prea comercializează multe blank-uri. Încearcă mai bine la Best Computers.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Când căutam oferte de ups un tip de la ultra proşti îmi spune că tocmai au primit unul la înapoi pentru garanţie, cică se arsese deoarece clientul l-a băgat în priză fără să-l oprească.  :blink:
Aproape de sărbătorile de iarnă, în alt magazin, întreb pe unu care-i diferenţa dintre două LCD-uri Asus. Diferenţa de prez era de vreo 40 lei dar la caracteristici erau la fel. Ghici ce mi-a răspuns: preţul. La care eu întreb de ce e unul mai scump, îmi spune că aşa e modelul...mai scump. Mare e grădina ta doamne... Uneori dau şi sfaturi bune dar alteori te cruceşti la ce auzi.
These are the days of our lives.

alecs1

Mda, interesant cum peste tot pe net ultraproştii sunt ostracizaţi. Din punctul meu de vedere ăştia sunt printre singurii care mai insistă puţin şi-mi mai dau o alternativă, că la alţii trebuie să mă închin să-mi arate o piesă, sau chiar să se oprească din taclale şi să se uite la mine. Vorbesc bineînţeles de 3 magazine Ultrapro, 2 de best/dol, unul de DC, etc şi nu de întreaga Românie. Iar comportamentul variază de la o săptămână la alta, în funcţie de angajaţii curenţi  :crazy:. Aş spune aşadar că n-are nici un rost să-ţi limitezi alegerile şi să nu mai intri în magazinul X pentru că e nişte proşti.

tcalexander

Quote from: alecs1 on 05 March 2008, 09:37Vorbesc bineînţeles de 3 magazine Ultrapro, 2 de best/dol, unul de DC, etc
Umbli des prin locuri din astea dubioase?
Would you like to ride on your own ass?

add_1981

Quote from: Chipicao on 05 March 2008, 02:12
:)) Până și cei de la Media Galaxy știu ce-i ăla DVD-RAM :slap:
Pe de altă parte, magazinele Ultra Pro nu prea comercializează multe blank-uri. Încearcă mai bine la Best Computers.

Pana la urma, tot nu am gasit. :(

Quote from: alecs1 on 05 March 2008, 09:37
Iar comportamentul variază de la o săptămână la alta, în funcţie de angajaţii curenţi  :crazy:. Aş spune aşadar că n-are nici un rost să-ţi limitezi alegerile şi să nu mai intri în magazinul X pentru că e nişte proşti.
Ar trebui sa afiseze un program, sa stiu si eu daca sa intru in magazin sau nu, sa evitam eventualele momente stanjenitoare :D .

alecs1

Quote from: tcalexander on 05 March 2008, 11:47
Quote from: alecs1 on 05 March 2008, 09:37Vorbesc bineînţeles de 3 magazine Ultrapro, 2 de best/dol, unul de DC, etc
Umbli des prin locuri din astea dubioase?
Nu, pentru că nu am aşa mulţi bani de investit în industria de hardware IT (iar dacă am, îi investesc în alte industrii).
Serios vorbind, spune-mi un nume de magazin mai puţin dubios. Pot să-ţi mai spun 2 nume şi atât, Eta2u şi Luxor Hardware, ultimul nici măcar nu face parte dintr-o reţea. Orice altceva intră în categoriile:
-are un magazin atât de bine ascuns că nu-l găsesc
-nu are magazin decât online (link spre un fişier .xls :slap:), şi sediu într-un apartament, unde îmi poate arăta 2-3 componente şi să-mi promită că o să vină aia pe care o vreau la Sfântu Aşteaptă (deşi eu îi dau chiar şi avans), şi când vine ziua aia să-mi spună că să mai aştept încă de 2 ori cât am aşteptat
-are magazin online decent (gen Emag) dar m-ar încurca cu costurile de curierat atât de mult încât să nu aibă rost să cumpăr.
Pot să cred deci că întrebarea ta are rost doar pentru bucureşteni, care îşi permit să spună că toţi sug şi să meargă Caro/Elsaco/habar n-am alt nume şi să plătească 30% în plus şi să aibă parte de servicii cum trebuie.

tcalexander

Atunci e tragică situaţia pe acolo. (Iaşi? :confused:) Totuşi nu înţeleg o chestie: îţi cumperi hardware atât de mult şi atât de frecvent încât să nu merite efortul/costul de a folosi o firmă al cărei nume nu produce un cor de înjurături? Mă rog, e treaba ta, nu datorezi nimănui explicaţii, dar mi se pare ciudat.
Would you like to ride on your own ass?

alecs1

Păi te mai întreb o dată, care magazin nu e dubios?, că mă duc acuma la el  :yahoo:
Dacă însă magazinul ăla răsărit îmi cere 30% în plus, aleg să-mi asum riscurile de a cumpăra de la cel mai ieftin. Repet, nu sunt în situaţia de a cunoaşte un magazin de nota 10 în Tm, fie el scump sau ieftin, cea mai mare problemă, de departe, este lipsa componentelor şi timpul prea mare în care ajung dacă le ceri.
Nu iau în calcul magazine care nu sunt oraşul meu pentru că suport costurile cu transportul şi lipsa obiectului în caz de defecţiune (nu am 2 calculatoare, când s-a defectat l-am dus de dimineaţă la service-ul Best şi l-am luat într-o pauză).