Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 571
Total: 571

Romania Europa centrala sau de est?

Started by R3NZoR, 22 February 2008, 21:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

R3NZoR

De curand am achizitionat o masina cu gps integrat si a trebuit sa "cumpar" niste cd-uri cu harti pentru acel sistem,respectivele cd-uri fiind structurate pe parti ale Europei.Nedumerirea a fost ca nu stiu exact unde se afla Romania.La scoala,in manualul de geografie spune ca se afla in Europa centrala,dar in anumite surse de pe internet apare ca fiind in Europa de est.Pana la urma unde e? :climb:
Hop,am sărit groapa.

LNT

Wiki:
QuoteChiar dacă în concepţia politică România se află în sud-estul Europei, din punct de vedere geografic ea se află la distanţe aproximativ egale - cca. 2500 km - între graniţa de apus (Oceanul Atlantic) şi cea de răsărit (Munţii Ural) a Europei, adică într-o poziţie central-sudică. O mare parte din graniţa României cu Serbia şi Bulgaria este formată de fluviul Dunăre, iar graniţa cu Republica Moldova este formată de râul Prut, afluent al Dunării.

Suntem la mijloc, unde ne-o trag toţi de când ne ştim, din toate punctele de vedere. O fi bine, o fi rău, nu ştiu.  :fum:
Nu te baza pe GPS în ţară sau în găsirea ei că te trezeşti la mama dreacu în Africa. Nu ştiu de ce, dar multă lume are astfel de probleme şi se plânge. În restul Europei merge impecabil, chiar e de nelipsit.
These are the days of our lives.

R3NZoR

Legat de gps chiar nu ma bazez pe el,dar totusi daca are de ce sa nu-l folosesc,legat de Romania,acum am cercetat si nu exista harta pentru acest soft nici in europa centrala,nici in cea de est,nici in cea de sud-est  :slap:
Hop,am sărit groapa.

SoNic

Dar in central-sud-estica ai incercat? :)
Serios, acum nu toti producatorii de sisteme GPS au harti pt Romania. Sau le au incomplete. Din cate stiu, hartile cele mai... decente pentru Romania sunt cele ale firmei TeleAtlas care este incorporata printre altele in dispozitivele Mio si TomTom.
Unsigned integer

R3NZoR

Sistemul de navigatie foloseste Navteq,si citeste hartile direct de pe cd.Am intrat pe site-ul lor si nu am gasit Romania.S-ar putea sa fie incompleta cum zici tu.Am luat Europa centrala si acum iau si Europa de est,o sa postez maine seara daca am gasit Romania,am un gps Asus cu igo si merge destul de bine dar totusi nu vreau sa stau cu gps-ul in parbriz cand are masina din fabrica.
Hop,am sărit groapa.