Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 599
Total: 599

Filme interesante

Started by alecs1, 02 February 2008, 00:06

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alecs1

Nu ştiam unde să-l pun, dar ţin să-l împărtăşesc.
Marble adding machine: http://www.youtube.com/watch?v=GcDshWmhF4A

IceCub

Zeitgeist - un film ce merita vazut. Se poate descarca gratuit de pe pagina oficiala.

Filmul este un documentar menit sa "deschida ochii" americanilor (si nu numai) asupra sistemului care ii conduce si a manipularii la care sunt supusi. Sunt tratate subiecte bine documentate, incepand de la egipteni, biblie, razboiul de independenta al Americii, WW I, WW II, Vietnam, 9/11, Afganistan si Irak. Concluzia este ca lumea intreaga si tot procesul de globalizare sunt conduse de niste corporatii de banci si in acelasi timp sunt prezentate si mecanismele prin care toate acestea sunt infaptuite.

SoNic

Astept unul pentru deschis ochii europenilor :P
Unsigned integer

Chipicao

Ca sa ce? Mai bine unul care sa deschida mintea romanilor (cu ochii vedem dupaia) :P
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

911 Press for the truth.
Alt film din seria 911, ăsta prezintă evenimentele relatate în presă și importanța lor, primită sau nu la momentul respectiv. Interesant modul cum administrația americană a ajuns să se contrazică în declarații în încercarea lor de mușamalizare.
These are the days of our lives.

Foxter

Nu e chiar perfect adaptat threadului (rog moderatorii sa il mute in alta parte  daca gasesc un loc mai potrivit) dar ar trebui sa fie un film interesant:
Max Payne the movie
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

IceCub

Man from Earth - un film independent, un SciFi low budget cum nu am crezut ca se poate face. Toata actiunea se desfasoara intr-o incapere, in jurul unei conversatii, cu o mana de actori, nu are nici un fel de efecte speciale dar iti stimuleaza creierul si curiozitatea intr-un fel care te face sa nu te poti dezlipi de televizor/monitor. Cu siguranta e un film neobisnuit, dar nu veti regreta vizionarea lui.
IMDB link - ratingul si review-urile de aici spun totul.

Chipicao

Interesant... o sa-l caut in seara asta (sau maine cand imi vine monitorul :D)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

lucas21

Mi-a plăcut The Man from Earth. Are o poveste care te captivează, mai ales dacă aprobi unele dintre ideile enunţate în film. Ceilalţi s-ar putea să reacţioneze ca Edith.

peizan

Imi plac filmele de genul asta. Filme care vin cu idei fascinante, uimitoare.
Totusi filmul asta nu a reusit sa ma prinda asa cum m-as fi asteptat. Poate e de vina lipsa mea de imaginatie(desi urmaresc cu placere Stargate SG1 acum sunt la seria 8) sau pur si si simplu ideea e prea trasa de par.

Si ca sa fiu ontopic:
Recomand cel mai bun SF ever: MATRIX (HD version)

adilehanceanu

Quote from: peizan on 30 November 2008, 09:16
...
Si ca sa fiu ontopic:
Recomand cel mai bun SF ever: MATRIX (HD version)

:slap:

Cele mai bune două SF-uri ever sînt Star Wars şi Alien 2 :nino:
The soul of computer technology

alecs1

Încă un mulţumesc pentru recomandare şi din partea mea. Captivant,.