Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 573
Total: 573

Unitate centrala pana in suma de RON 1400,-

Started by nicolin, 29 January 2008, 19:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nicolin

Nu mai sunt la curent cu configuratiile pentru desktop-uri, insa astept sugestiile voastre pentru o unitate centrala (deci fara monitor), in limita sumei de RON 1400,-.
Calculatorul se va folosi mai mult in regim multimedia, insa posibilitatea de upgrade este un atu important.
Ma puteti ajuta?

Foxter

Intr-o seara am incercat sa fac o configuratie minimala pentru o ruda. Am pastrat linkul. Poate iti e de folos.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/32316/?utm_source=wishlist&utm_medium=email&utm_campaign=wishlist

Daca aceasta configuratie iti e suficienta poti sa inlocuiesti carcasa cu Akasa ZEN si sa pui un hard mai mare. Din pacate pe AMD nu prea o sa ai upgrade (inca nu stiu daca placa asta de baza va suporta Quad core)
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

#2
O alternativă: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/42670/































Procesor Intel Pentium Dual-Core E2160 1.8GHz Allendale Box
Garantie: 36 luni
234,26 RON
Procesorul are o performanță apropiată de un E4300, ambele fiind superioare variantei AMD. Totodată modelul se overclock-ează bine, iar platforma folosită e perfectă pentru un eventual upgrade.

Placa de baza Gigabyte GA-P35-DS3L
Garantie: 36 luni
306,64 RON
Placa de bază este aproape identică cu varianta P35-DS3 atât de lăudată, diferența constând în lipsa suportului pentru RAID. Chipsetul P35 e compatibil chiar și cu cea mai nouă generație de procesoare intel (8xxx).

Memorie A-DATA 1GB DDR2 800MHz CL5 Dual Channel Kit
Garantie: 99 ani
75,43 RON
A-Data oferă memorii bune la un preț scazut, punct. Datrită frecvenței de 800Mhz, frecvența procesorului poate fi mărită ușor.

Placa video Gigabyte GeForce 8400GS 256 MB DDR2 64-bit
Garantie: 36 luni
135,71 RON
Placa video are performanțe asemănătoare variantei AMD/ATI HD2400PRO. Am impresia însă că nVidia stă mai bine la capitolul drivere.

Hard disk Seagate 250 GB SATA-II 7200RPM 8MB Barracuda
Garantie: 60 luni
210,90 RON
Întotdeauna am preferat Seagate, în special datorită garanției de 5 ani. O alternativă probabil mai silențioasă ar fi Samsung.

DVD Writer Asus DRW-2014L1T Negru Bulk
Garantie: 24 luni
105,62 RON
Unitățile Asus au avut mereu numai cuvinte de laudă. Personal posed modelul 1814 și sunt foarte mulțumit. Funcționează ireproșabil chiar și după ce a explodat un CD în unitate (din vina mea). Are interfață SATA, deci se poate renunța complet la cablurile IDE.

Sursa Antec EarthWatts 380W
Garantie: 36 luni
182,55 RON
Despre sursă am tot discutat, e o alegere "solidă".

Carcasa Asus TA-863
Garantie: 36 luni
82,38 RON
Carcasele ieftine vor avea întotdeauna aceeași construcție (mediocră), așa că e bine să alegi modelul care are cele mai multe avantaje reale. În acest caz e vorba de aeresire. Pe lângă cele două ventilatoare de 80mm din spate, carcasa are și un air duct pentru procesor și zonă de aerisire în dreptul plăcii video. Însă cel mai important este grilajul din față care permite un flux de aer generos pentru două ventilatoare de 80mm ce se pot monta în dreptul harddisk-ului.

Floppy disk Alps 1.44 MB Negru
Garantie: 12 luni
24,69 RON
Cititor carduri KME 21 in 1 3.5" Internal USB 2.0 AC-I232021 negru
Garantie: 12 luni
23,78 RON
Unitatea floppy este optionala, insa un cititor de carduri ar fi necesar pentru un PC multimedia.

2x Ventilator Nexus NX80 mm Real Silent
Garantie: 12 luni
2x 16,30 RON
Ventilatoarele se vor monta preferabil in partea din fata. Nu sunt strict necesare, dar vor ajuta la racirea harddisk-ului si a placii video.
Total:1.414,58 RON
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Chipicao, configuratia data de tine pare foarte rezonabila!

Am insa o intrebare: in viitorul apropiat se preconizeaza introducerea pe scara larga a memoiior DDR3?
Si, daca da, exista oare un model de placa de baza, hibrid, care sa permitat montarea modulelor actuale DDR2 cat si a celor DDR3?
Merita luata in considerare o asemenea placa de baza?

adilehanceanu

Există, dar trebuie să te întrebi dacă merită: cu limita de 15 milioane, nu cred că beneficiarul va mai băga ceva bani în el prea curînd iar dacă pui din start 2 GB de RAM, chiar că o să moară calculatorul înainte să aibă nevoie de upgrade la memorie. Dacă treaba nu frige prea tare, poţi să mai aştepţi pînă apare şi la noi seria ATi HD 3470 (sau chiar 3650), care are şi accelerare video ca lumea şi cred că poţi să mai şi joci cîte ceva iar preţul nu ar trebui să fie disperat de mare.
The soul of computer technology

Chipicao

E destul de greu sa preconizezi asa ceva. Cert este ca preturile acum sunt foarte mari, si din acest motiv o sa mai dureze ceva timp. Ca exemplu, 1GB DDR3 costa cat 4GB DDR2, iar sporul de performanta adus de banda mai larga este mai mic decat in cazul folosirii unei cantitati mai mari.

Daca tot vorbim despre memorie, ar trebui sa te gandesti bine cam in cat timp o vei upgrada (cantitativ). Eu am ales 2x512MB pentru performanta sporita in modeul Dual-Channel. Insa daca ai de gand se treci repede la 2GB, ar fi mai bine sa iei acum un singur modul de 1GB, urmand ulterior sa cumperi inca unul identic.

Modele noi de placi video vor aparea mereu, proabil in curand vom auzi de Geforce 9200 sau 9300 :P
Aici tot tu trebuie sa te gandesti cat de mult pui accentul pe jocuri. Solutiile actuale AMD si nVidia din gama low-end ajuta destul de mult la redarea materialelor video, insa jocurile mai noi vor rula bine doar pe setari low/medium.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alecs1

sursă + carcasă = 264 lei
264 / 1414 = 18,6% din bani
Sunt conştient de importanţa sursei şi ştiu că o carcasă naşpa e enervantă, însă eu la un comp de 15 milioane cândva am dat 700 de mii (4,6%) pe o carcasă+sursă no-name (şi 1milion din 15 în alt caz), şi în afară de faptul că e enervantă la montant chestii, carcasa nu are nimic, başca că sursa e una dintre cele mai silenţioase.
Mai trebuie spus că nu cunosc pe nimeni căruia să-i fi ars compul (adică piese importante), şi că atunci când am avut supratensiune în satul meu s-au ars doar sursele (toate no-name), nu şi componentele.

Nu recomand totuşi alte componente faţă de spune Chipicao pentru că s-ar putea să aibă dreptate.
Care sunt experienţele voastre cu no-name versus carcasă + sursă serioasă?

nicolin

M-am lamurit si cu DDR3, adica raman la DDR2. :)
Calculatorul este pentru un amic care un buget destul de restrans.
Unitatea asta ar fi ideal sa-l tina cel putin 1 sau 2 ani.
In atare conditii cred ca o sa optez pentru 2 x 1 GB ca sa fiu sigur ca nu o sa aiba probleme in viitor.
De asemenea, placa de baza permite un upgrade destul de bun la un CPU mai sfortalnic, daca va fi nevoie.

Inca o data, multam tuturor!

~Empathy~

Chassis + PSU sunt cele mai importante componente ale unui PC...
We dance, and the music dies...

alecs1

Quote from: ~Empathy~ on 30 January 2008, 15:52
Chassis + PSU sunt cele mai importante componente ale unui PC...
Or fi, dar experienţa îmi aduce argumente că nu sunt. Adu şi tu argumente din experienţa ta.

Anyway, cele mai importante sunt în ordine: monitor, tastatură, maus, ventilator liniştit, restul mai treacă meargă  ;;)

~Empathy~

Nu am nevoie de exemple, in schimb tu te cam contrazici singur. Spui ca ai avut surse ieftine si s-au ars. S-au ars. Mai continui?

PS: chiar nu vad de ce ar lua cineva PC dintr-acesta pe bucati, in loc sa ia ceva adevarat. La 1500RON iei un sistem Dell second hand beton, singura problema e upgrade-ul... daca vrei ceva nou, gasesti PC-uri Dell incepand de pe la vreo $350.
We dance, and the music dies...

Foxter

alecs1 poti sa iti spun ca 5 surse Rexpower (noname) de 450W arse de sisteme cu Pentium 4 Prescott +1 hard + un DVD-combo + placa video Geforce 5200+ un modul ram  in decurs de 1 an pot confirma ca nu te poti baza pe pe Nonameuri.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

alecs1

Quote from: ~Empathy~ on 30 January 2008, 17:46
Nu am nevoie de exemple, in schimb tu te cam contrazici singur. Spui ca ai avut surse ieftine si s-au ars. S-au ars. Mai continui?
Nu mă contrazic deloc, ştiu un exemplu de sursă scumpă care a ars tot compul, dar nici unul de sursă ieftină. Când s-au ars sursele s-au ars şi televizoare, frigidere, maşini de spălat, sursele scumpe ar fi trăit oare?

Pe de altă parte Foxter spune că are exemple serioase şi pe el îl cred.

Later, acu citesc bine, Foxter spune că au ars sursele şi nu sistemele, deci nici măcar nu e aşa grav.

Chipicao

Da dar e riscant! Si au am avut sursa KME de 400W (cred) care a tinut cu brio un Prescott@3Ghz si 6600GT. Insa consider ca am avut noroc!
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

#14
alecs1 se pare ca am uitat sa mentionez ca la doua din sursele alea am apucat sa masor cu un multimetru voltajele si sa vad o variatie foarte simpatica de tipul 11-13V nonstop. E adevarat ca intai m-au chemat sa vad de ce se resetau din cand in cand sistemele cand lucrau mai intens cu ele. Din pacate pana sa se aprobe schimbarea surselor cu ceva decent acelea doua s-au ars. Nu au scos fum dar daca vedeai ce frumos inflorisera condensatorii...

Un exemplu cu o sursa ceva mai rasarita, un Apex/Allied de 350W. Am avut sursa asta pusa pe un Sempron 2800+ AM2 +2 x 256MB DDR 2 + un CD-Rom + un hard 5400rpm si  2 fanuri de 80mm. Cand am facut un OC voltajul de pe 12 a sarit la 11,50V (sunt permise abateri de 5% pe railurile de +5V si +12V, sursele de calitate foarte buna avand variatii de maxim 3%)

Stiu ca multe placi de baza si video actuale au componente de calitate cu marja de eroare permisa destul de mare dar tii neaparat sa testezi acea marja de eroare ?

Uite un articol in care poti sa vezi diferenta intre un noname si ceva de calitate: http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3146&p=1

Poti sa vezi usor diferenta intre Ultra si Seasonicuri (Antec  EarthWatts 430  si Corsair 450VX).
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.