Main Menu

Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 190
Total: 190

Boot from ISO

Started by IceCub, 01 April 2008, 21:48

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

IceCub

Salutare,

Am nevoie ce o chestie care poate parea stupida: vreau un programel, bootloader, ceva care sa ma lase sa butez de pe o imagine ISO copiata pe flash (flash butabil bineinteles). Spre exemplu iau fisierul Slax.iso, ii dau copy/paste pe flash, modific o linie in autoexec.bat (sau ceva de genul), bag flash-ul in calculator, dau un restart si butez de pe respectiva imagine. Cand ma satur, sterg imaginea ISO de pe flash, pun alta si o iau de la capat. Stiu ca am vazut o astfel de chestie pe un live cd de linux cu care am lucrat acum ceva timp - din live cd am avut posibilitatea sa fac flash butabil cu respectiva distributie. Mi-a atras atentia faptul ca dupa terminarea operatiunii, cand ma asteptam sa gasesc o droaie de fisiere pe flash, am gasit o simpla imagine ISO + alte cateva fisiere care faceau toata treaba. Problema este ca nu imi mai amintesc despre ce distributie era vorba.

Un astfel de "tool" ar fi foarte util:
- iti permite sa te joci cu diverse distributii linux (live cd) fara sa arzi o gramada de cd-uri. Stiu ca exista VMware dar una este sa testezi o distributie intr-un mediu "artificial" si alta este sa vezi cum se descurca cu hardware care mai de care mai exotic.
- poti face din flash oricand o unealta de recovery, etc.

Daca aveti careva vre-o idee, nu ezitati...




wirespot

Nu cred că se poate. Odată că bootloader-ul şi sistemul de operare ar trebui configurate să poată lucra de pe un sistem de fişiere ISO. Asta să zicem că n-ar fi imposibil, asta fac Live CD-urile: încarcă de pe CD un mic set de fişiere care se ocupă de găsirea CD-ului, pregătirea unui spaţiu read-write în RAM, apoi "pivotează", adică fac chroot în interiorul sistemului de pe CD, înlocuind deci sistemul de boot cu acela.

A doua problemă, cea reală, e că funcţionalitatea conţinută de un ISO e orientată doar spre instalare. Practic e un kit de instalare. E ca şi cum ţi-ai dori să rulezi un kit .exe şi să meargă aplicaţia finală, dar n-ai cum; kitul ştie doar să despacheteze fişiere, să pregătească lucrurile.

Deci mă tem că singurele variante sînt un Live CD, dacă distribuţia oferă aşa ceva, sau un emulator gen VMWare sau QEMU şamd, cu care poţi rula inclusiv CD-ul de instalare şi simula tot procesul inclusiv rularea sistemului, dar în schimb pierzi contactul cu hardware-ul real.

nicolin

Pe mine m-ar interesa daca exista vreo solutie de a 'transfera' acel LiveCD, oricare ar fi el, pe un mediu flash, obtinand astfel un LiveFLASH ca sa zic asa.

IceCub

Quote from: nicolin on 02 April 2008, 03:44
Pe mine m-ar interesa daca exista vreo solutie de a 'transfera' acel LiveCD, oricare ar fi el, pe un mediu flash, obtinand astfel un LiveFLASH ca sa zic asa.

Nicolin, ceea ce vrei tu e relativ simplu. In principiu se extrage secventa de boot din imaginea ISO, se scrie pe flash, dupa care se copiaza continutul live cd-ului pe flash.
Link 1
Link 2
Link 3

Ceea ce vreau eu, presupune sa pui imaginea ISO pe flash intacta, nu sa-i ndespachetezi continutul.

Chipicao

E cred ca e posibil si ce vrei tu. Contrar celor spuse de wirespot, imaginile la care te referi tu nu presupun instalare, nu sunt kitt-uri, pentru ca, e vorba de distributii de tip LiveCD.

Daca gasesti distributia de care aminteai in primul post, ai putea pur si simplu sa inlocuiesti imaginea din pendrive. E putin probabil, dar merita sa incerci ;)

P.S. De ce suntem la "Windows"?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Momentan am mai sapat pe net si am gasit cateva solutii posibile. O sa incerc sa le implementez diseara.

ISOEmu
Avlgomgr
CD Shell
ISOLinux

alecs1

Quote from: wirespot on 02 April 2008, 01:14
A doua problemă, cea reală, e că funcţionalitatea conţinută de un ISO e orientată doar spre instalare. Practic e un kit de instalare. E ca şi cum ţi-ai dori să rulezi un kit .exe şi să meargă aplicaţia finală, dar n-ai cum; kitul ştie doar să despacheteze fişiere, să pregătească lucrurile.
Nu sunt de acord că e chiar aşa de mare problema. De vreme ce kernelul încărcat de pe Live CD poate să facă chroot într-un sistem de fişiere de pe un disc read-only, poate accepta să facă chroot şi într-un ISO montat de pe un disc read-only. Nu vorbesc bineînţeles de un cd ce conţine pachete pentru instalare. E într-adevăr cam recursivă treaba :).

IceCub, mai uită-te la http://en.wikipedia.org/wiki/Squashfs , poate găseşti mai multe detalii.

~Empathy~

Posibil partial in versiunea cvs a grub 2. Chiar eu implementez chestia asta. Cand va fi gata in final o sa puteti simplu si usor.
We dance, and the music dies...