Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 493
Total: 493

Locuri de parcare

Started by adi_bmf, 04 December 2007, 18:08

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

adi_bmf

Am o mare dilema in legatura cu locul de parcare. Dar sa incep cu inceputul:

In lateralul blocului in care stau, s-a facut, in urma cu multi ani, o parcare de catre locatari. Acum vreo 2-3 luni, au venit cei de la ADP si au facut parcare amenajata. Cei care parcau acolo au semnat contract cu ADP-ul, mai putin un singur ins, care s-a prezentat ultimul cu cererea de loc de parcare la ADP. Parintii mei "aveau" loc de parcare in zona respectiva. Cand s-a amenajat noua parcare, fiind printre cei care parcau acolo, s-au dus si au depus cerere pentru  un loc. Ironia sortii a fost ca locul parintilor mei este exact cel al insului caruia i-a fost respinsa cererea din cauza intarzierii.

Au urmat zile intregi de certuri, acuzatii de frauda, ca [deschid citat]"am vrut sa-l facem" [inchid citat]. A mers din usa in usa sa ia semnaturi ca el parca acolo, si tot felul de chestii, care difereau de la om la om si de la conversatie la conversatie.

A fost o perioada cand acesta tragea abuziv pe locul parintilor de parcare, iar acestia il blocau. A fost chemata si politia sa rezolve problema, dar nu s-a intamplat mare lucru. A fost depusa plangere la politie pentru "derajare de posesie", plangere care este penala. Dupa vreo saptamana maxim de la depunerea cererii, acesta nu a mai parcat pe locul nostru. Ai mei au retras plangerea pentru ca nu li s-a parut de cuviinta sa se certe cu cineva pentru un loc de parcare, mai ales ca acest ins este si vecinul nostru de usa.

In urma cu vreo 3-4 saptamani, a tras din nou pe locul nostru, ai mei blocandu-i masina. Beat fiind, a incercat sa iasa cu masina din parcare (locul din stanga era liber) si ne-a lovit masina... si pe-a vecinului din dreapta, lovindu-i bara din fata. A fost chemata politia din nou, a constatat ca acesta era baut bine. Respectivul a refuzat efectuarea etilo-testului si a fost dus la IML pentru recoltarea de probe biologice.

De atunci nu stiu ce s-a mai intamplat... pana azi. Cei care au urmarit stirile, probabil ca au vazut si reportajul cu nebunul care a vrut sa-si omoare copilul pentru un loc de parcare.... si da, el este vecinul :bleah: meu de usa.

Ce parere aveti despre treaba asta, mai ales ca acum stiti si cum au evoluat treburile inainte de ziua de azi??
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

LNT

"derajare de posesie" de cheama de fapt "tulburare de posesie"; din cate stiu spatiul din jurul blocului apartine primariei, iar locatarii au anumite obligatii asupra lui (curatatul zapezii sau a ghetii iarna etc.). Ca modalitate de rezolvare eu vad doar "mica intelegere", adica va intelegeti intre voi vecinii care cum si unde parcheaza. Cel mai bine ar fi sa mergi sa vorbesti cu toti, sa puneti bani si sa marcati cu vopsea locul fiecaruia (treci numarul de inmatriculare al masinii pe fiecare loc). Ii gasiti si vecinului un loc si poate se rezolva problema, astfel n-o sa mai aibe ce sa comenteze ca nu are unde sa-si lase masina.
These are the days of our lives.

~Empathy~

Daca a vrut sa isi omoare copilul nu ar trebui judecat si condamnat?
We dance, and the music dies...

adi_bmf

Pai nu mai e vorba de mica intelegere... ai mei au loc de parcare platit la ADP, iar el nu. Legal, ala e locul nostru de parcare, iar el a ramas fara si acum cauta sa se razbune pe noi si pe ceilalti vecini. La o sedinta de bloc, a promis ca in fiecare zi va ocupa locul altcuiva din bloc, iar mie mi-a promis solemn ca nu o sa mai merg cu masina cateva saptamani, ca o sa ma blocheze si ca nu o s-o mai mute. In afara de asta, mai zicea ca o sa cumpere 10 masini si o sa le parcheze 5 in fata blocului si 5 in spate, ca sa nu mai aiba nimeni altcineva loc. Cam asta e nivelul intelectual al omului asta.

lapcat, ai dreptate cu denumirea aia, am avut un lapsus si am scris ce mi s-a parut apropiat de denumirea oficiala; multumesc pentru corectare :sal:

~Empathy~, din cate am inteles de la stirile de la PRO TV, cred ca o sa fie decazut din drepturile parintesti, iar la Antena 1, reportera a zis ceva de genu': un barbat cu dizabilitati mintale. Cred ca o sa ajunga la nebuni...

Sincer, imi pare rau ca s-a ajuns la asta, dar daca el a fost in stare sa se gandeasca la aruncarea copilului pe balcon, atunci daca sta 20 ani la nr.9 tot mi se pare putin.
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

tcalexander

Păi ajută-l sa ajungă acolo, la cel mai mic scandal chemi poliția.
Would you like to ride on your own ass?

SoNic

Ca are probleme la mansarda este un lucru trist, dar nerelevant pentru situatia in cauza. Personal mi se pare un abuz extrem al primariei sa dea contra cost locurile de parcare numai la unii "alesi" si altii care doresc sa parcheze in fata blocului sa nu aiba posibilitatea. Este un loc public, a fost construit pe un teren public cand a fost construit. Faptul ca un jmacheras de la primarie a descoperit ca poate face un ban pe baza lor, nu insemna ca este corect din punct de vedere moral. Sigur, cand te vezi cu sacii in caruta si masina in parcare poti sa nu vezi la fel situatia, dar in realitate modul de atribuire a locurilor nu are nici o baza legala si eu as actiona in judecata primaria care nu ma lasa sa parchez in loc public.
A, s-a votat de toti CETATENII cu drept de vot in orasul respectiv ca locul ala sa fie cu plata? Dar de cand au cetatenii unei localitati anume drept de proprietate pe terenul unui oras al Romaniei? L-au platit? De ce ala din Baia Mare sa nu aiba nimic de zis in privinta asta - respectiv criterii unitare pe toata tara si venituri impartite echitabil (cum se intampla cu celelalte taxe si impozite).
Foarte bine, sa zicem ca asta este, bucurestenii fac ce vor in Bucuresti, ca este un stat independent. Atunci sa se aplice legea economiei de piata - cine da mai mult are prioritate la alegerea locului. Daca nu sunt destule, cineva va renunta sigur sa pluseze la un moment dat si pretul va ajunge acolo unde il va duce cererea si oferta.

PS: In new York, daca toti locuitorii aveau masini ca in restul US, nu mai era loc de locuinte, era o mare parcare. Dar pentru ca este economie de piata, locurile de parcare si taxele pe proprietate sunt atat de scumpe incat numai cine intr-adevar are nevoie de masina o tine in fata blocului. In Romania vezi tot felul de rable, pe care nu le-a mai miscat nimeni din loc de ani de zile (sau le misca odata pe luna), dar ocupa bine-mersi locuri de parcare... pe baza faptului ca au "prins" un loc in fata la depusul cererilor acum 10 ani de zile.
Unsigned integer

akenathon


Ochii pe el si...
Quote from: tcalexander on 05 December 2007, 10:42
... la cel mai mic scandal chemi poliția.

Ar fi totusi indicat ca autoritatile sa fie sesizate mereu de o alta persoana.10 plangeri la politie sa fie facute de 8-10 vecini diferiti.  :)

LNT

De la a 3-a plangere in sus politia incepe sa dea amenzi. Primele sunt mici, de genu 100 lei, considerate a fi avertisment. Dar se poate ajunge si la 2000 lei...iar dupa vreo 2 din astea cu siguranta se linisteste.
These are the days of our lives.

adi_bmf

Inainte de incidentul cu aruncatul de la balcon, si dupa ce a lovit masina parintilor si a vecinului, a parcat pe locul platit al altui vecin. Cand respectivul a venit seara acasa si a gasit locul ocupat, l-a blocat (nemaifiind loc de parcare in alta parte).  Cand a vazut ca este blocat de proprietarul de drept al locului de parcare, asta a strigat pe geam ca vine imediat sa mute masina. In loc sa faca ce a zis, nebunul a chemat politia. Echipajul de politie a venit, i-a intrebat pe fiecare daca au contract pentru locul respctiv de parcare... Partea cea mai frumoasa acum urmeaza: politia l-a rugat pe proprietar sa mute masina ca sa poata sa iasa nebunul din parcare... care era atat de beat incat a trebuit ca un politist sa-i scoata masina.

SoNic, nu compara Bucurestiul cu Nnew York. Daca, in urma cu multi ani (15-20) cand doar tu si cu inca 3-4 vecini aveati masini, va intelegeati sa faceti ceva in legatura cu parcatul masinilor (ca sa nu le mai lasati in noroi) si puneati mana de la mana si amenajati ceva acolo. Iar acum in prezent, cand numarul masinilor a crescut exponential, nu mai unde sa parchezi din cauza unor smecheri care stau in alte blocuri si trag pe locul de parcare amenajat din banii tai, ce faci? Si daca le mai atragi si atentia ca e locul tau de parcare, iti arunca vesnica formula: "Da' platesti pentru el ca sa fie al tau?", iar tu nu poti decat sa le aduci aminte de "legea bunului simt" si sa duci masina cateva blocuri mai incolo ca s-o lasi pe strada principala sau sa devi si tu un smecher d-asta.

Tu ce ai face in cazul asta: ai plati la ADP pentru un loc de parcare sau ai continua sa faci pe bunul samaritean si sa te gandesti ca si altii mai vor sa parcheze??
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

SoNic

Sa continui eu alegoria ta? Daca nu am loc de casa pot sa ma apuc sa imi fac casa oriunde vreau, cum v-ati facut voi parcari?
Apoi, sa zicem ca ma mut in bloc. Nu am dreptul sa imi parchez masina acolo pentru ca voi va-ti tras hartii de la ADP acum 10 ani?
Parerea mea este ca daca vor sa faca bani in mod cinstit, ADP-ul ar trebui sa faca contracte anuale, individuale pe fiecare loc de parcare, prin licitatie, asa cum se face orice intr-o societate normala. Daca eu m-am mutat in bloc si am mai multi bani decat tine, sa am acesta optiune de a achizitiona un loc de parcare - prin licitarea lui. Asa s-ar mari si fondurile la ADP si vor fi necesare mai putine taxe locale pentru ceilalti locuitori. Sigur ca tie iti convine sa NU se faca asa, dar...
PS: Blocarea unai masini parcate parca era contraventionala in Codul Rutier. Acolo nu se dau exceptii pentru locurile "platite". Si apoi... "smecherii" din alte blocuri de ce sa nu parcheze in fata blocului tau? Cand ai cumparat apartamentul, nu ai cumparat nici un pic de teren in afara acestuia. Deci eu cand ma duc in vizita la fratele meu nu am voie sa folosesc masina pentru ca nu am voie sa parchez nicaieri in jurul cartierului Dr taberei?
Unsigned integer

adi_bmf

Cred ca ar trebui sa te interesezi mai bine cum stau lucrurile in Bucuresti si apoi sa faci analogie cu SUA. Acolo poate umbla cainii cu covrigi-n coada si tot ce zboara se mananca, dar aici, mai ales cand e vorba de parcari... e legea junglei.

Si sa am pardon, dar cand cumperi un apartament, cumperi si un spatiu de cativa cm-m2 in jurul blocului.

Cartierul Drumul Taberei... alta zona minunata a Bucurestiului. Si acum imi aduc aminte cand am dat la pompa 3 ore din cauza ca am parcat pe un loc platit. Si ca rezumez totul in cateva cuvinte, imi e mila de cei care vin in vizita si nu au unde sa parcheze, dar ma doare sufletul cand ma plimb juma de ora cu masina in jurul blocului si ajung sa las masina la 5 minute de bloc din cauza smecherilor. Poti sa zici tu tot ce vrei, atata timp cat nu esti pus in pielea mea, nu ai cum sa ma intelegi.
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

SoNic

Am fost in pielea ta cand aveam masina in Romania si ne bateam ca chiorii pe locurile de parcare (blocari, vopsirea numarului masinii pe locul din fata scarii, cauciucuri taiate la betie, masini "julite" in serie pe alee, etc). Asta pentru ca jumatate din locurile de parcare erau ocupate permanent de harburi bune de fier vechi.
O taxa bazata pe cerere si oferta este solutia eleganta in aceasta situatie. Cat timp taxa este inaccesibila unora pe motiv ca "nu au depus cererea in timp" este un abuz si atata tot. De aia este legea junglei...
Tu insa poti sa te pui in situatia aluia care, desi sta in acelasi bloc cu tine, nu are loc de parcare pentru ca tu ai avut cererea mai "devreme" la primarie?
PS: Nu am nimic personal cu tine, era o discutie teoretica depre economia de piata. Despre spatiul pe care il cumpari, este exact cel de sub apartamentul tau, impartit la cate apartamante sunt pe verticala. Cota indiviza, ca nu poti sa iti iei bucata ta sa pleci cu ea :)
Unsigned integer

adi_bmf

Cum am zis si in primul post, chiar imi pare rau ca s-a ajuns la asta. Si ca el mai sunt cativa din bloc, care au depus si ei cereri, dar au fost refuzate pe motiv ca nu mai erau locuri. Dar ceilalti de ce nu au recurs la gesturi imature ca tentativa de aruncat de la balcon?

Locatarii din bloc, care nu au loc de la ADP, au hotarat, impreuna cu presedintele administratiei sa amenajeze parcari in jurul blocului. Erau vreo 2 harburi pe care le-au mutat, au turnat niste beton si am mai iesit 25 locuri de parcare. Conventia pentru aceste locuri a fost in felul urmator: fiecare apartament are dreptul la un loc de parcare pentru o singura masina. Daca mai raman locuri, atunci o sa mai ia cei cu mai multe masini.

Nebunul de vecin a dat bani pentru amenajare cu cateva zile inainte de incident.

SoNic, cum ai mei au loc platit la ADP, eu am iesit din schema pentru locuri amenajate... poate cu putin noroc, poate prind si eu ceva. Dar pana atunci, parchez pe unde gasesc in jurul blocului, fara sa ocup alte locuri de parcare sau o las pe strada mare. Deci, sunt, intr-un fel, cam in aceeasi situatie ca el, dar nu recurg la gesturi d-astea si incerc sa gasesc solutii. Am vb cu vecini care si-au luat locuri de parcare, si i-am intrebat daca pot sa-i mai blochez daca nu gasesc loc, sa gasesc ceva ca sa fie bine pentru toti.

Sunt de acord cu tine, licitatia era lucrul cel mai bun, dar noi n-avem ce sa facem, ADP e "sef". In felul asta aveam si eu loc de parcare.
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

Cobra90

Adevarul este ca locurile de parcare din BUcuresti ce putin au devenit o mare problema. In special la parcariile din fata blocurilor locurile de parcare se cam "mostenesc" din tata-n fiu. Din moment ce nu platesti pentru a putea parca acolo, nu inteleg cum isi permit sa se crezeze daca altul le ocupa locul de parcare.

SoNic

Ala TEORETIC este spatiu public.
Practic... m-am certat si eu cu vecinii in anii 90-99 destul incat sa stiu ca nu este asa. Romanul este foarte teritorial, in 1974 cand si-a luat tata masina, parcarea avea 10 masini (acum acolo sunt poate 60). A parcat intr-un loc liber, de unde putea sa isi vada noua Dacie de la fereastra.
A doua zi era blocat de unu' din blocul vecin, ca ala era locul "lui". A mutat-o... de, era incepator si el.
Unsigned integer