Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 556
Total: 556

Contract service/mentenanta calculatoare

Started by IceCub, 27 November 2007, 11:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IceCub

Salutare,

Am nevoie de un model de contract de mentananta/service calculatoare si eventual niste preturi pentru diferite operatiuni de service. Mai exact, trebuie sa inchei un contract cu o societate pentru a asigura service-ul a aproximativ 10 calculatoare + reteaua aferenta (eu fiind prestatorul de servicii). Problema e ca nu stiu cat sa cer... sa ii pun sa plateasca un fel de abonament lunar + tarif pentru orice alta operatiune, sau cum sa procedez?
Orice sfat e binevenit.
Multumesc anticipat.  :sal:

Foxter

In general activitatile de acest tip au ca model platirea unui "abonament" lunar care include o verificare lunara extinsa (ce contine verificarea extinsa ramane de stabilit intre tine si firma de care te ocupi) si interventii ocazionale care sunt platite per ora. Sau mai poti sa ceri un "abonament" lunar mai mare si problemele individuale rezolvate la solicitarea lor nu se platesc. Inlocuirile hardware sunt platite de ei normal. De asemenea poti sa vii cu propuneri de implementare a unor proiecte ce sa ii ajute la securizare retea (gen Domain Controler/Solutii de backup/Instalarea de software antivirus performant/filtre antispam) platite suplimentar. Poti sa fii si un soi de furnizor hardware recomandand componentele ce sa le cumpere si furnizandu-le tu (cu un foarte mic adaos de pret).
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

IceCub

Ai zis bine Foxter, cam asta e ideea generala.
Din cate am mai discutat si eu cu amici care practica asa ceva prin oras, se ia cam 25-30 RON/calculator/luna.

ozzy

Care ai pile/cunostinte, imi gasiti si mie un contract de genul asta pls :( ? I really need the freakin' extra money si nu stiu cum imi gasesc si eu o companie care sa necesite service/mentenanta ..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

SoNic

De obicei daca ceri bani trebuie sa prezinti si o garnantie - morala (pile relatii) sau de alta natura (recomandari de la alti clienti) - ca le va functiona reteaua cu un downtime minim/zero. Daca nu au incredere ca poti livra asta, nu poti sa ii atragi. Eu as incepe prin a le oferi servicii gratis pentru 2 saptamani, sa le arat ce pot, inainte sa ma arunc la cerut banu.
Unsigned integer

IceCub

Primul client il am deja, astazi semnez contractul. Am mai lucrat cu ei in trecut, si de data asta ei au insistat sa lucreze cu mine. Fiind primul astfel de client am mers pe un pret mic (ultima data am umblat tot eu la calculatoarele lor acum ~ 2 ani si de atunci functioneaza fara probleme - pe semne ca au grija de ele). Momentan ma bazez pe "prieteni" si recomandari.

ozzy

Quote from: IceCub on 28 November 2007, 10:08
Primul client il am deja, astazi semnez contractul. Am mai lucrat cu ei in trecut, si de data asta ei au insistat sa lucreze cu mine. Fiind primul astfel de client am mers pe un pret mic (ultima data am umblat tot eu la calculatoarele lor acum ~ 2 ani si de atunci functioneaza fara probleme - pe semne ca au grija de ele). Momentan ma bazez pe "prieteni" si recomandari.
Daca din varii motive refuzi ceva, dai si mie un pont :D ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

IceCub

Quote from: ozzy on 28 November 2007, 10:10
Daca din varii motive refuzi ceva, dai si mie un pont :D ?

Sigur... daca esti dispus sa bati drumul pana la Constanta...  :rotfl:

adilehanceanu

ozzy are elicopter şi nu spune nimănui  :nino:
The soul of computer technology

ozzy

Quote from: adilehanceanu on 05 December 2007, 18:38
ozzy are elicopter şi nu spune nimănui  :nino:
Shhht, las' sa ma creaza astia sarac  :fight:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

akenathon

Cum as face eu rost de un model de contract de genul asta (de fapt de orice gen): m-as da drept firma care are nevoie de asemenea servicii si as solicita de la concurenta mea niste modele de contracte pe care sa le studiez in liniste cu juristul firmei inainte de a semna... Daca esti prea cunoscut in bransa aranjezi cu un amic sa te ajute.  :gigea: