Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 563
Total: 563

Slujbă full time, facultate şi alte activităţi

Started by alecs1, 24 November 2007, 16:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alecs1

Tocmai am refuzat o slujbă foarte interesantă pentru că nu am reuşit sub nici o formă să mă înţeleg la program, mi se cereau 8 ore pe zi fix.

E cineva pe aici care să lucreze 8 ore pe zi şi să facă şi facultate? Daţi ceva detalii: cum merge şcoala, cum merge lucrul, dacă mai rămâne timp de altceva în timpul săptămânii (şi de ce anume).

LNT

Eu am un prieten la facultate care s-a angajat de vreo 2 luni...restantele curg. :( Nu mai apuca sa mearga nici macar unde prezenta-i obligatorie.
Doar cu o slujba part time poti sa te tii si de facultate, sau la ID.
These are the days of our lives.

kman

Aici depinde de facultate. Una serioasa care chiar cere un minim de prezenta (Poli, ASE ...) nu se poate face cu serviciu full time. Una mai de 2 lei (nu dau nume, da's si eu la una) se poate face doar cu prezenta la examene in sesiune si eventual in ultimele 2 saptamani din semestru (ca exemplu eu n-am nici o restanta si am avut aproape 3 prezente in semestrul 2 anul trecut, aproape 3 pentru ca la a 3-a ora am fost dat afara ca nu ma cunostea profa).

Praetor

Deci daca ASE e serioasa ... no comment. cat despre aia de 2 lei (aka URA probabil) bate(a) la cur ASE-ul ca seriozitate, asta daca nu consideri 'serios' o inchisoare comunista.

In alta ordine cam orice facultate sux si e inutila. Daca la slujba inveti chestii interesante facultatea are rost ca sa-ti apara poate pe CV (nu ca i-ar pasa cuiva real de ea). In concluzie, lasa naibii scoala si treci la treaba  :fight:

LNT

De multe ori conteaza hartia aia pe care ti-o dau astia cand termini; hartia aia e singurul motiv pentru care 90% din studenti fac o facultate.
Referitor la ASE...sau FEAA cum se cheama in Iasi...nici acu' nu stiu de ce nu m-am dus acolo, depusesem dosar si intrasem. Program lejer, ai timp si de slujba si de facultate si de una mica...


Cu dedicatie pentru cei ce-mi fac viata amare zi de zi:
These are the days of our lives.

nicolin

Quote from: lapcat on 24 November 2007, 18:17
Eu am un prieten la facultate care s-a angajat de vreo 2 luni...restantele curg. :( Nu mai apuca sa mearga nici macar unde prezenta-i obligatorie.
Doar cu o slujba part time poti sa te tii si de facultate, sau la ID.
Quote from: alecs1 on 24 November 2007, 16:00
Tocmai am refuzat o slujbă foarte interesantă pentru că nu am reuşit sub nici o formă să mă înţeleg la program, mi se cereau 8 ore pe zi fix.

E cineva pe aici care să lucreze 8 ore pe zi şi să facă şi facultate? Daţi ceva detalii: cum merge şcoala, cum merge lucrul, dacă mai rămâne timp de altceva în timpul săptămânii (şi de ce anume).

Nu am intrat, din prima, la facultate la zi.
Am intrat la seral.
Scarbiciu de la 08:00 la 16:00 si pe urma facultate (cam) de la 17:00 la 21:00.
Ce-i drept, asta era pe vremea lu' ceasca, si nu a tinut decat 4 luni.
Dupa revolutie am putut sa ma mut la zi.
Insa perioada a fost EXTREM de obositoare.
Ca si cum ai avea 2 job-uri, insa platit numai pentru una. :(