Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 279
Total: 279

Netbookuri & Nettops

Started by IceCub, 13 November 2007, 20:28

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

IceCub

Salutare tuturor,

Am dat zilele trecute peste o stire privind lansarea in Romania a ultraportabilului Asus EEE. In momentul de fata ma gandesc serios la achizitionarea unui astfel de gadget - 300 Euro fiind o suma rezonabila.

Asus EEE - specificatii:
CPU: Celeron 900MHz
Memorie: 512MB
HDD: SSD 4GB
Grafica: Intel GMA 900
Display: 7"  800x480
Conectivitare: WLAN 802.11b/g, LAN, 3xUSB 2.0, Modem, MicIn, LineOut
SO: Linux (din fabrica) si suport pentru Windows XP - fiind disponibile si drivere
Baterie: 4 celule, 5200 mAh, ~ 3.5h autonomie (probabil e valoarea maxina, dar merge)
Altele: Webcam integrat
Greutate: 0.92kg (este un UMPC pana la urma)

Stiu ca specificatiile hardware pot fi considerate "depasite", dar cred ca sunt suficiente scopului caruia i se adreseaza: browsing / e-mail / IM.



Ce spuneti, merita banii un astfel de gadget?

LNT

La pretul asta merita, sub 500E nu cred sa gasesti ceva mai bun. Plus ca faci o fapta buna.  :) Totusi hdd-ul ala de 4Gb...cam limiteaza. Dar daca vei folosi doar aplicatiile cu care vine, cu siguranta merita.
These are the days of our lives.

alecs1

Cei 4 GB mi se par cea mai mare limitare.
Jucăria asta mă face să-mi schimb părerea despre laptopuri, prin preţ şi greutate. Până acum am evitat să-mi iau laptop tocmai pentru că NU e portabil (dacă mi ai destulă grijă de el ai şansa să spui pa pa la o grămadă de bani, nu ai curaj să-l laşi în maşină, etc).

S-a discutat acum 2 săpt despre eee pe LWN:
http://lwn.net/Articles/256315/

Specificaţiile sunt suficiente pentru browsing şi IM (pe al meu, aproape de pensie, sempron la 1.66 GHz, 512MB ram, rulez kde cu amarok, opera, kmail, IM deschise permanent, şi mai fac şi programare, joc Tremulous sau mă joc cu Blender).

nicolin

#3
Cu un USB flash de 8 sau, de ce nu, de 16 GB, cred ca deja nu mai avem probleme legate de stocare.
Poti sa-ti tii pe flash melodiile preferate, jocuri mici si, de ce nu, cateva filmulete.

Daca o sa apara si la noi, in cele circa 2 saptamani (mentionate in stire), cred ca o sa-mi iau unul.
Cuplat cu un TV-Tuner pe USB (care sa dispuna si de Radio FM) + un router wireless in casa, cred ca este scula cea mai potrivita pentru bucatarie.

Daca va avea cineva o stire sau informatie legata de disponibilitatea REALA a unei asemenea jucarii in unul din magazinele autohtone va rog, MULT DE TOT, sa post-ati aici.

adilehanceanu

Ăăă... SSD-ul ăla nu înseamnă că nu are hard ci flash?
The soul of computer technology

LNT

These are the days of our lives.

adilehanceanu

Cre' că la 360 de euro îţi iei totuşi un laptop la mîna a doua de un an şi e un pic mai altceva decît chestia asta :)
The soul of computer technology

IceCub

De acord cu ceea ce spui tu acolo, dar cu siguranta nu va face parte din categoria UMPC-urilor. Ceea ce ma atrage cel mai mult la gadgetul asta sunt dimensiunile - cred ca iarna nu vor fi probleme in a-l ascunde in buzunarul din interiorul hainei.   ;)

LNT

Daca poza aia respecta dimensiunile, ar fi cam cat un caiet, chiar mai mic.
These are the days of our lives.

nicolin

Quote from: adilehanceanu on 14 November 2007, 22:15
Cre' că la 360 de euro îţi iei totuşi un laptop la mîna a doua de un an şi e un pic mai altceva decît chestia asta :)
Posibil sa ai dreptate, adi.
Insa la 360 euroi iti iei ceva SH care cu siguranta NU va avea autonomia Asus-ului.

adilehanceanu

Ăsta-i bun dacă ai un plod şi n-ai chef să-l laşi pe calculatoru' tău, să-ţi fu*ă SO-ul  ;;)

PS: cine puii mei a băgat chestia asta cu înlocuirea cuvintelor, că doar nu sîntem la mănăstire? :nervos:
The soul of computer technology

Chipicao

Toate ca toate, dar să-l cumpăraţi de pe newegg  ;;)


@adi Aşa a fost dintotdeauna  :blink:
Doar că acum am activat şi opţiunea ca fiecare să-şi poată seta dacă să fie cenzurate sau nu cuvintele. Vezi la profil...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub


nicolin

Uuuu, nice.
Poate imi fac un cadou de Ziua Nationala a Romaniei. :D
Mai ales daca poate rula un Half Life 1 si un NFS: Porsche. ;)

Posted on: 17 November 2007, 12:10
Un mini-review pentru ASUS eee PC.
Si in mic video cu 'jucaria' in cauza.

Posted on: 18 November 2007, 11:20
Un site interesant, in franceza ce-i drept, despre aceasta interesanta jucarioara: http://www.blogeee.net/


LE: Cum sa instalezi OS X pe un Asus eee
Deci rezulta un UMPC Apple la un pret de nimic :D

adilehanceanu

The soul of computer technology

IceCub

Quote from: adilehanceanu on 18 November 2007, 14:34
Vedeţi că n-are unitate optică :)

Stim, sar sa fim seriosi... de cate ori ati folosit unitatea optica "la drum"?

nicolin

In caz de drum/deplasare/vacanta tot timpul mi-am luat cateva DVD-uri, fie ele blank-uri fie cu ceva continut soft / multimedia.

~Empathy~

Eu nu folosesc unitatea optica la nimic in general. Maxim de vreo 3 ori pe ani poate.
We dance, and the music dies...

LNT

La un hdd de 4 Gb cu WinXP instalat, o unitate floppy era arhisuficienta.  ;;)
N-avea rost sa-i creasca costurile, cine vrea mai mult poate sa-si ia un stick usb.
These are the days of our lives.

adilehanceanu

Mă rog, eu ziceam că-i o problemă lipsa unităţii optice în cazul în care vrei să instalezi ceva...
The soul of computer technology

nicolin

Teoretic un flash USB de tip U3 ar putea rezolva problema.
Asta datorita 'partitiei' de tip CDFS.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

Quote from: nicolin on 14 November 2007, 01:39Daca va avea cineva o stire sau informatie legata de disponibilitatea REALA a unei asemenea jucarii in unul din magazinele autohtone va rog, MULT DE TOT, sa post-ati aici.
Asus EEE @pcfun.ro Alb sau Negru - 1199 lei.

De placa video nu zice nimic, ar trebui intrebat daca poti vedea filme pe el.
These are the days of our lives.

IceCub

Quote from: lapcat on 05 December 2007, 12:41
De placa video nu zice nimic, ar trebui intrebat daca poti vedea filme pe el.

Intel GMA 900... ar trebui sa fie suficienta.

nicolin

Nu am rezistat tentatiei si tocmai mi-am luat o jucarioara d'aiasta.
I'm MORE than a happy camper.
Sa vad in week-endul asta cum il conving sa ruleze XP. :D

IceCub

Quote from: nicolinNu am rezistat tentatiei si tocmai mi-am luat o jucarioara d'aiasta.
I'm MORE than a happy camper.
Sa vad in week-endul asta cum il conving sa ruleze XP. :D

Luna asta ar trebui sa-mi intre si mie ceva fonduri pentru a achizitiona o astfel de jucarie. :D
Apropo nicolin, ne faci un mic "review?" (parere personala).

ozzy

Foarte tare! Daca te lasa XP sa butezi de pe el, you rule! Eu abia l-am pus pe un P3 ls 500 cu 256 de ram si ZBOARA, cel putin pe curat si numai pt browsing + messenger + filme! So, al tau e chiar sef ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

IceCub

Quote from: ozzy on 15 December 2007, 01:01
Foarte tare! Daca te lasa XP sa butezi de pe el, you rule!

Nu ar trebui sa aibe probleme din moment ce pe site-ul oficial sunt disponibile drivere pentru WinXP.  ;)

nicolin

#28
Jucarioara vine cu un DVD cu diverse aplicatii, inclusiv cu driver-e ptr. XP. ;)

Acum ma ofuschez ca nu am un USB stick pentru a face back-up si ca sa pot purcede la un XP install.

Da las' ca mi-s baiat descurcaret.

Ca idee generala, ce pot sa zic.
Am fost placut surprins de clitatea sunetului.
Sa nu ma intelegeti gresit: nu este un boom-boom box.
Insa sunetul este clar, iar inaltele nu sunt stalcite, sunt chiar ascutite, cum ar trebui.

Rulat si un filmulet, de pe un HDD extern.
Deci jucarioara a vazut HDD-ul fara probleme si totul este OK apropos de rularea filmului: cursiv, fara poticneli.

Tastatura este un pic cam micuta, insa si cocheta din acest motiv.

Touchpad-ul este OK, insa aici se putea un pic mai bine.
Poate fi configurat atat pentru scroll vertical cat si orizontal.
In ciuda apaentelor, 'tab'-ul de sub touchpad are AMBELE butoane corespunzatoare unui mouse.

Luminozitatea ecranuli este OK.
Unghiurile de vizibilitate sunt, dupa mine, foarte bune.

Singura problema este insa rezolutia.
Daca ar fi facut ecranul sa mearga nativ la 800 x 600 (instead of 800 x 480) ar fi fost super.
Tot legat de ecran, pot sa va spun ca, la prima impresie, crezi ca este chiar cu MULT prea mic.
Aparenta inselatoare, si asta deoarece ai tendinta sa-l apropii cat mai mult de tine.
Oricum, il poti conecta la un monitor extern.
Mai adaugi o tastatura externa si chiar lucrezi pe urma cum vrei tu, la ce rezolutie vrei tu.

Nu am incercat inca un test de autonomie, o sa vad ce si cum.

Cand l-a vazut nevasta-mea, mi-a si zis ca "gata, ce bine imi pare ca l-ai luat! Ce bun este pentru prezentari & stuff! Nu mai trebuie sa ma car cu laptopul normal de 3 KG, basca geanta). Il pun pe micut intr-o poseta mai mare si gata!"
Deci mi l-a si 'confiscat' :))
A zis insa ca asteapta ca sa pun XP-ul pe el.

Daca mai are cineva o asemenea jucarioara rog sa NU ezite in a prezenta impresiile.

LE: am ramas placut surprins sa vad ca a recunoscut imediat un mouse fara fir.

LNT

These are the days of our lives.

nicolin

Cu tot ce ai nevoie ptr. browsing (Firefox, Pidgin,), office (OpenOffice), cateva programe educative, media player + niscaiva joculete.

Uitasem sa mentionez ca ventilatorul, si asta daca sistemul chiar are nevoie de el, este unul EXTREM de sientios.

LNT

L-am vazut ieri in MG. Misto jucarioara.  :nino:
Totusi, nu te benoclezi cand editezi un fisier office, de exemplu? Asta avea deschis un joc si parea ok, dar din lipsa de timp n-am stat sa-l butonez. Poate diseara. :D
These are the days of our lives.

nicolin

Quote from: lapcat on 16 December 2007, 10:52
... din lipsa de timp n-am stat sa-l butonez. Poate diseara. :D
Sa inteleg ca ti-ai luat si tu o jucarioara d'aiasta? :D

LE: chestia cu benoclarea este un pic deranjanjanta, insa numai daca este vorba de un fisier (mai) lat pentru ecran.
Cu un mouse insa se rezolva problema. ;)

~Empathy~

Singurul motiv pentru care nu mi-am luat asa ceva este rezolutia. La dimensiunea aia mergea un 1024x768.
We dance, and the music dies...

adilehanceanu

#34
La 15 cm diagonală, te chiorăşti rău de tot la 1024x768  O:-)
The soul of computer technology

LNT

Quote from: nicolin on 16 December 2007, 11:12
Sa inteleg ca ti-ai luat si tu o jucarioara d'aiasta? :D
Ma refeream sa-l butonez pe cel din MG. Din pacate n-am mai ajuns pe acolo... :(
These are the days of our lives.

tcalexander

Cred că există telefoane care au rezoluție mai bună (raportat la suprafață). Mai bine să fie acolo și să n-o folosești decât să vezi pixelu' cum dă din coadă.
Would you like to ride on your own ass?

Chipicao

Corect, nu te chiorăşti dacă se folosesc fonturi şi icoane mai mari.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

Păi da, da' atunci îţi afişează şi mai puţină informaţie utilă :).
The soul of computer technology

Chipicao

:huh:?
800x600 cu fonturi si icoane mici e cam acelasi lucru cu 1024x768 si fonturi&icoane mari. Ideal ar fi ca sistemul de operare sa faca o scalare (or smthn) la tot. Parca era ceva cu Linux...

Ideea nu e neaparat sa castigi spatiu de lucru, ci sa ai o calitate mai buna a imaginii.
μή μου τούς κύκλους τάραττε