Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 108
Total: 108

ICS prin Wireless LAN

Started by IceCub, 08 November 2007, 13:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IceCub

Salutare,

Am urmatoarea problema:

1 conexiune internet
1 calculator desktop care foloseste respectiva conexiunea la internet
1 notebook cu wireless lan

Vreau ca cumpar o placa de retea wireless PCI pentru desktop pentru a face ICS astfel incat sa pot sa ma conectez la net (si) de pe notebook.
Intrebarea mea este: exista posibilitatea de a configura placa de retea PCI wireless astfel incat sa se comporte ca un router - adica sa nu butonez de fiecare data ambele calculatoare pentru a face o conexiune ad-hoc? In cazul acesta voi putea folosi WPA + passkey?

Multumesc.

P.S. Stiu ca cea mai "comoda" rezolvare e folosirea unui router wireless, dar din varii motive nu vreau sa apelez la aceasta varianta.

tcalexander

Chiar dimineața asta amicul myx de pe cheap avea aceeași problemă. Între Asus WL-138G Encore și Abit AirPace Wi-Fi a ales Abitul. Placa știe să meargă ca AP, dar nu te aștepta la performanțe fabuloase pe partea asta. E pe PCI-E 1x, așa verifică dacă ai unde sa o pui - la el slotul 1x era prea înghesuit de coolerul plăcii video și a trebuit să o pună pe al doilea slot 16x.
Would you like to ride on your own ass?

IceCub

Bun, deci ideea este ca placa de retea wireless prin care se va face ICS sa stie sa functioneaza in modul AP. Corect?
De performante nu am nevoie din moment ce notebook-ul va fi folosit exclusiv pentru browsing - restul treburilor se fac pe desktop.
Multumesc pentru raspuns.

IceCub

Pana la urma am optat pentru o placa Asus WL-138G V2, care suporta functionarea in modul AP. Din pacate utilitarul care asigura functionarea in modul AP nu functioneaza sub Vista, asa ca am ramas la solutia retelei ad-hoc + ICS realizate direct din sistemul de operare (macar beneficiez de WPA2).

~Empathy~

ICS suge. Nu folosi ICS. Ai in windows serviciul Routing & Remote access care face routare adevarata.
We dance, and the music dies...

tcalexander

De ce sux ICS? Nu că n-aș fi de acord, dar eu am ajuns empiric la concluzia asta. Ce face în plus R & RA?
De activat am găsit cum, e suficient sau mai trebuie ceva făcut?
Would you like to ride on your own ass?

IceCub

Quote from: tcalexander on 09 November 2007, 11:04
De ce sux ICS? Nu că n-aș fi de acord, dar eu am ajuns empiric la concluzia asta. Ce face în plus R & RA?

Pai si de ce ICS sux? Eu l-am folosit de pe vremea lui Win 98, de cand a fost introdus prima data si nu am avut probleme.  :unsure:

tcalexander

E rudimentar, limitat și cu "accesibilitatea" tipică MS. :fight: Sigur, în general te descurci cu el, dar asta nu înseamnă că e soluția optimă.
Would you like to ride on your own ass?

IceCub

Quote from: tcalexander on 09 November 2007, 20:02
E rudimentar, limitat și cu "accesibilitatea" tipică MS. :fight: Sigur, în general te descurci cu el, dar asta nu înseamnă că e soluția optimă.

Depinde de situatie. Pentru necesitatile mele (navigare pe net din pat cu craptopul pe burta) este suficient.