Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 155
Total: 155

Must have gadgets and accessories for laptops

Started by nicolin, 08 November 2007, 10:48

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nicolin

Ma gandeam ca ar fi interesant un topic legat de gadget-uri sau accesorii pentru laptop pe care ni le-am dori.

Incep cu 2 chestii:
1. Tastatura (din pacate) cu fir, insa care dispune si de un touchpad, de la IBM.
Doar un lucru ii mai lipseste (cel putin d.p.m.d.v), si anume un backlight.
Ar fi foarte utila celor care doresc sa tina laptop-ul la o oarecare distanta, pe un anumit suport, dar persoana sa poata sta intr-o pozitie mai comoda, fara a fi nevoit sa tina laptop-ul in poale.

2. Suport pentru laptop. Imi place ca, via acest suport, poti practic sa-ti folosesti laptopul oriunde in camera, chiar si in pat, fara a fi sacait de eventuala caldura degajata de laptop.

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

R3NZoR

Din cauza hdd-urilor mici,pentru laptop eu zic ca niste accesorii importante ar fi memory stick-urile.
Hop,am sărit groapa.

ozzy

Al meu e de 160 si nu il consider chiar "mic" :D
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Sharky

probabil se referea mici ca rotatii pe minut
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

R3NZoR

Nu,ma refeream la mic ca spatiu de stocare.Si al meu are 160gb dar pentru mine e cam putin,mai am pe langa el si 2 memory stick-uri de 8gb.
Hop,am sărit groapa.

nicolin


ozzy

Tu imi dai idei mai :P Si ar merge bine pe noul meu Inspiron 1520  :gigea:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

IceCub

Sa fim seriosi... nu e destul de greu craptopul? Sa mai cari si jucaria aia cu tine? Nu mai pun la socoteala faptul ca probabil consuma din bateria craptopului.
Si decat sa o folosesti acasa... mai bine conectezi notebook-ul la un sistem audio.

nicolin

IceCub, nu stiu cat de greu este.
Insa NU cred ca are 1 KG, tinand cont de faptul ca scoate numai 2W.
Este bun pentru deplasari, cand te afli in camera, laptop-ul fiind cuplat la priza.
Cand esti pe baterie folosesti casti, nu? ;)
Singurul inconvenient este ca laptop-ul ar trebui sa aiba iesire separata pentru sub (aka 5.1)

LNT

These are the days of our lives.

icsfails

Si uite asa mai adaugi juma' de kil la "portabil"  ;;)
The two basic principles of Windows system administration:

* For minor problems, reboot
* For major problems, reinstall

ozzy

Err si cum naibii se potriveste mufa de la chestiunea aia la DELL-ul meu!? Se alimenteaza pe USB :D ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

#14
Quote from: icsfails on 20 November 2007, 10:32
Si uite asa mai adaugi juma' de kil la "portabil"  ;;)
Ce sa zic...pe langa kilogramele de bere sau vin te mai pui la juma' de kil de baterie...  :P
QuoteIt features two USB ports and a single AC outlet which will let you power just about anything. This particular gadget will power a laptop for up to two hours, a cell phone for 18 hours (that's talk time) or an MP3 player for up to 96 hours of play time.
Deci e un fel de ups portabil. Cred ca era mai economic sa-i puna iesire directa pentru laptop, poate mai adaugau jumate de ora.
These are the days of our lives.

nicolin

#15
SteamPunk Laptp
Imi place la nebunieeee.

Wifi pentru camere foto
Jucarie buna si pentru un laptop fara WiFi, ca cu cititor de card-uri SD.
Asta daca se poate programa cardul ca atare.
Oricum e chiar interesanta jucaria.

The ultimate gaming... portable computer?
:pray:

Let's all now groo... ermm.. SNAKE to the beat! :D

The future of laptops?
Awsome.

LNT

These are the days of our lives.

alecs1

Mi-a plăaut foarte primul laptop, în afară de faptul că zona pentru touchpad seamănă cu o trusă de machiaj.
Cardul ce rulează software probabil că e o imagine la ce o să fie în viitor.

Restul..., gadget-uri, ce pot spune, se poate trăi foarte bine şi fără ele. Ca succes comercial mai degrabă pun pariu pe laptopul ăla mic, care nu excelează la nimic dar e mic, ieftin şi face de toate, decât pe chestiile cool şi exotice.

nicolin

#18
Sunet portabil via Altec Lansing Orbit.
Unii zic ca e chiar misto.
Si s-ar gasi si in Romania.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Am dat comanda de un adaptor USB-Sata/Ata, la anu' o sa vina si un hdd de 500Gb sata2. Nu e chiar gadget, mai mult un accesoriu  :D, dar mi se pare foarte practic.
These are the days of our lives.

Chipicao

Am vazut azi in Cora ceva interesant:
BLUETOOTH USB ADAPTER
Product Ref : 570181

Maximum distance : 10 meters. Standard Bluetooth 1.2, Class 2. Interface USB 1.1, compatible USB 2.0. Plug & Play. Compliant with Windows 98SE/Me/2000/XP/Vista
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

#22
Nu stiu daca e "must have" dar imi place ideea de a mentine cafeaua calda toata ziua: Plita USB sau aparat pentru racit/incalzit bauturi - si culmea nici nu sunt scumpe.

LNT

Le-ai luat sau ai rămas doar cu ideea?  :P
These are the days of our lives.

nicolin

Apropos de chestii USB, avem si un magazin dedicat, aici in RO, cu asemenea jucarii.

LNT

These are the days of our lives.

IceCub

Am cumparat de la ei jucaria aia de incalzit/racit lichide - era un cadou pentru cineva. Functioneaza ok si in momentul de fata.

nicolin

De aprox. 2 luni mi-am luat un set de boxe X-Mini.
In afara de faptul ca, la volum mic, este sesizabil un mic brum/zgomot de fond cand sunt alimentate de la un port USB (chestia NU se intampla cand merg pe acumulatorul din dotare), nu pot spune ca sunt dezamagit.

Chipicao

Arata foarte bine, dar nu sunt cam scumpe? Membrana aia are un rol anume (pt. basi spre exemplu) sau e doar de forma?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Membrana este pentru basi.
Poare ca pare scump insa, daca il raportezi la marime (deci portabilitate) si la cat zgomot poate produce, este chiar OK.

nicolin

Kit extern gen ecran tactil.

Chiar pare interesanta jucarioara, singura posibila problema, zi eu, fiind legata de zgarierea accidentala a ecranului cu acel 'pix'.