Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 570
Total: 570

IEFTIN

Started by ozzy, 23 October 2007, 14:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ozzy

Vreau asa. Mb sa suporte DDR2, SATA (nu stiu daca am nevoie de sata 2 pt raptor) pci-expres si core 2 duo / quad.
proc core 2 duo cat mai ieftin.
ram 1 GB ddr2 - ieeeftin
hard raptor 36 GB sau cam asa.. ieftin nu se gaseste :( sau orice la 10000 RPM
video 256MB DDR2 - ieeeftin

so, incerc sa scot un sistem ieeeeftin dar upgradabil. adica sa pot schimba proc din core 2 duo in quad, ram din 1 GB sa mai pun, video sa mai upgradez cand mai e loc..

cine imi da si mie niste sugestii?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Sharky

ce suma ai disponibila? pt ca nu e chiar usor sa gasesti cel mai ieftin fara sa ia un buget
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Foxter

Dar stiu ca ai dat o suma destul de redusa pt o configuratie Intel upgradabila.



Probabil cu o scadere la HDD iti permiti si o unitate optica.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

ozzy

nu renunt la raptor :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

raptor ca il fac server de joace. de 36 e destul ca il tin doar pt os si pt softu de server
128 la video cu ddr2 ajunge, true. nu prea vreau sa ma joc, ci sa se joace altii..
mb cam scump. caut ceva ieftin sa suporte core2duo, quad core, ddr2, sata 2 si 4 module de ram. ah, si sa fie overcloackabila. era un asrock parca, de facea toate, la juma de pret..
procu mi-as lua core2duo la 2
video e ok
dvd no need
sursa scuuumpa.. am vazut si la 500 de mii, 500w,2 ventilatoare
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Foxter

Ozzy am recomandat o placa de baza mai scumpa pentru ca iti recomand calitate si suport pentru viitoarele procesoare. Cat despre sursa de 500 de mii si 500W citeste a doua parte din semnatura mea te rog. Are un rost acea parte a semnaturii.

Dar daca chiar vrei cea mai ieftina sursa decenta atunci iti recomand Spire Jewel SP-ATX-380WB. Intamplator e o promotie cu ea azi la PcGarage asa ca daca te grabesti o iei ceva mai ieftin.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

OK, renunţi la DVD.
Cu sursa eu zic că faci o greşeală, dar fie. Spire, în niciun caz jaful ăla pe care l-ai văzut. Gândeşte-te că Antec e un HP iar ce ai văzut tu e Medion. ;) La placa de bază nu poţi să renunţi, mai ales dacă vrei OC.

Aşadar, cu Sursa Spire Jewel SP-ATX-380WB - 86,99 RON şi fără unitate optică iei un Procesor Intel Core2 Duo E4300 1.80 GHz Box - 384,24 RON, totalul ajungând la 1.396,74 RON.

Încă o dată nu văd la ce îţi foloseşte Raptoru'. Înţeleg că va fi server, dar gandeşte-te ce aport de performanţă îţi aduce el faţă de un procesor mai puternic sau mai multă memorie.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Pai se vor accesa enorm de multe date si foarte repede. Hardu' ala ramane, pe cand restul componentelor le voi upgrada.
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu