Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 512
Total: 512

Cine are curajul sa mai abordeze subiecte "tabu"...

Started by SoNic, 20 October 2007, 06:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Sharky

Mai putin inteligenti clar nu.(Colin Powel, tipul care a inventat aparatul de aer conditionat etc)
Mai putin educati da. Defapt... sunt prea putin educati(aici daca stai sa te gandesti ajungem la subiecte din alea cu "cartieru" sau alte porcarii dar adevarul asta e, guvernul american nu prea se deranjeaza cu educarea minoritatilor).
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

~Empathy~

Diferente intre rase exista -- sunt atleti mai buni, au scula mai mare... asta e clar. E la fel de clar ca exista si diferente care ii pun intr-o postura negativa. Cred insa ca acesti citat lumineaza totul:

"He says that you should not discriminate on the basis of colour, because "there are many people of colour who are very talented, but don't promote them when they haven't succeeded at the lower level".".

Ce spui tu Sharky nu se aplica, aici vorbim in general, nu despre extreme.
We dance, and the music dies...

alecs1

Aia cu scula e legendă, sunt sigur, google it.

Pe tonul serios, da, cred că sunt atleţi mai buni. Iar diferenţele de inteligenţă (dacă există) sunt suficient de mici încât să fie eclipsate de diferenţele de educaţie.
Şi l-aş fi crezut pe om, dacă nu dădea un motiv atât de tâmp, că angajatorii sunt mai puţin satisfăcuţi de negri. Păi motive sunt, şi mari de tot, încât să cred că viitoarele studii or să arate o diferenţă neglijabilă statistic:
-angajatorii au, mai puţin conştient, mai puţină simpatie faţă de negri
-negrii provin, statistic, din familii mai puţin educate.
Nu cred că metodele lui de a măsura inteligenţa sunt demne de un cercetător. Să studieze înainte să deschidă gura,

Probabil că "negru" ar fi mai bine înlocuit cu "afro-american", dar cuvântul "negru" nu mi se pare jignitor, cum nici "alb" nu e.

LNT

Quote from: ~Empathy~ on 20 October 2007, 11:57
...au scula mai mare...
De unde stii?  :P
Quote from: ~Empathy~ on 20 October 2007, 11:57
sunt atleti mai buni
Eu sunt destul de sceptic in privinta asta si tind sa cred ca nu rasa ii avantajeaza ci zona geografica si clima locala. Negri sunt peste tot dar dintre ei am remarcat in special etiopienii, kenienii si nigerienii pe podiumuri la atletism.

Revenind la subiect, pana si savantii dau in senilitate pana la urma, asa e conditia umana. Faptul ca o persoana de renume international face discriminare dupa rasa ridica multe voci suparate, desi ea se produce clipa de clipa pana si in tarile cele mai avansate (democrate).
These are the days of our lives.

Sharky

Quote from: lapcat on 20 October 2007, 14:49
Quote from: ~Empathy~ on 20 October 2007, 11:57
...au scula mai mare...
De unde stii?  :P
Quote from: ~Empathy~ on 20 October 2007, 11:57
sunt atleti mai buni
Eu sunt destul de sceptic in privinta asta si tind sa cred ca nu rasa ii avantajeaza ci zona geografica si clima locala. Negri sunt peste tot dar dintre ei am remarcat in special etiopienii, kenienii si nigerienii pe podiumuri la atletism.

Revenind la subiect, pana si savantii dau in senilitate pana la urma, asa e conditia umana. Faptul ca o persoana de renume international face discriminare dupa rasa ridica multe voci suparate, desi ea se produce clipa de clipa pana si in tarile cele mai avansate (democrate).

La partea cu scula mai mare eu stiu de 2 ipoteze:
1)nu e adevarata
2)uitaziva si la afro-americane cand vine vorba de studiul asta(si ele sunt "mai adanci" decat restul)

@Empathy, aia sunt mai buni altleti pentru ca toata viatat au fugit dupa o coaja de paine. normal ca daca vad un piept de pui/curcan sau mai stiu eu ce la finalul cursei ies primii.(va dati seama ca glumesc)
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

SoNic

Voi vorbiti din "exeprienta" ce v-a fost furnizata de propaganda mass media. Eu vorbec din experianta a sase ani de locuit intr-o zona cu 50% populatie de culoare si cu "afirmative action" extrem de proeminenta in slujbele guvernametale. Nu este vorba despre inteligenta in general ci despre aplicatii ale ei - dedicatia pentru munca, dorinta de a creea, de a inova.
Cine zice ca este altfel - uitati-va la Africa neagra (nu Egipt). Ce a produs ea (pana la apartia colonistilor albi) ca tehnologie, inovatii, cultura?
De ce este ok sa admitem diferente genetice in privinta performantelor fizice (pozitive), dar cand vine vorba despre creier sa sarim in sus ca este "discriminare".
Este ok sa admitem numai diferentele pozitive? Am ajuns din nou la discriminarea pozitiva...

PS: Diferente genetice in acest aspect exista si intre albi ca atare - tipul nordic, germanic si cel sudic, latin sunt doua exemple perfecte.
Unsigned integer

LNT

Nu exista discriminare pozitiva si negativa, doar discriminare. Iar dezvoltarea unei tari fata de alta tine si de resurse, localizare geografica, conjunctura istorica etc., nu numai de...creier. O tara cu subsol bogat in diamante nu are nevoie de ingineri ci doar de forta de munca necalificata.
These are the days of our lives.

SoNic

BA exista. Se numeste oficial "affirmative action".
Despre faptul ca aveau diamante si nu au stiut ce sa faca cu ale timp de cateva milenii bune pana au venit albii pe acolo... este tot vina disciminarii???
Unsigned integer

Chipicao

#9
Eu cred că în ziua de azi, cel puţin în America se exagerează cu "egalitatea raselor", dar asta o spun din păcate doar din ce am văzut în mass media.

Mi se pare ridicol să fii considerat rasist pentru că numeşti un afro-american "negru". Intenţia contează, şi tot mass media mi-a arătat că şi negrii pot să spună "alb" cu tot atâta răutate. Lor de ce nu li se interzice? Asta e discriminare!
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Sharky

Quote from: SoNic on 21 October 2007, 00:59
BA exista. Se numeste oficial "affirmative action".
Despre faptul ca aveau diamante si nu au stiut ce sa faca cu ale timp de cateva milenii bune pana au venit albii pe acolo... este tot vina disciminarii???

pana au venit albii pe acolo si... spune toata povestea :) ... si i-au japcarit si i-au folosit pe post de forta de munca gratis etc. etc etc.

Tu daca vezi un OZN acum si vine si te ia si te duce in japolanda si te pune la munca ce zici? nu e discriminare ca e vina mea ca nu am OZN?
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

LNT

Quote from: SoNic on 21 October 2007, 00:59
Despre faptul ca aveau diamante si nu au stiut ce sa faca cu ale timp de cateva milenii bune pana au venit albii pe acolo... este tot vina disciminarii???
La fel cum am spus mai sus nu e vorba numai de ce ai sau nu la mansarda. Avand in vedere ca Africa a fost impartita si exploatata sute de ani de altii...cum voiai sa evolueze? Sclavii nu vor evolua niciodata, tot sclavi vor ramane. Nu ai de unde sa stii ce ar fi fost daca era altfel, daca africanii s-ar fi unit intr-un stat federal asemanator SUA, de exemplu.

Comparatie intre rase nu poti face decat daca le separi si le plasezi in medii identice pentru o perioada de timp. Altfel evolutia e doar in functie de circumstante.
N-am auzit sa fie cobaii albi mai destepti decat cei negri, doar e tot rasa, nu?
These are the days of our lives.

alecs1

Un plus pentru lapcat, că face din nou apel la ştiinţă. Da, dacă are cineva studii serioase, care ţin cont de circumstanţe să spună, şi nici atunci nu ar fi perfect studiul.
Şi apoi, ce semnificaţie ar avea faptul că sunt puţin inteligenţi? Probabil duce la discriminare din partea celor care sunt suficient de informaţi să audă de studiu şi suficient de proşti ca să generalizeze şi să nu acorde şanse. Alte implicaţii nu are, că oricum nu la centrala nucleară nu eşti primit decât dacă s-au convins şefii că nu eşti un pericol.

SoNic

Quote from: lapcat on 21 October 2007, 08:03
La fel cum am spus mai sus nu e vorba numai de ce ai sau nu la mansarda. Avand in vedere ca Africa a fost impartita si exploatata sute de ani de altii...cum voiai sa evolueze? Sclavii nu vor evolua niciodata, tot sclavi vor ramane. Nu ai de unde sa stii ce ar fi fost daca era altfel, daca africanii s-ar fi unit intr-un stat federal asemanator SUA, de exemplu.
Nu, doar ma intrebam ce s-a intamplat in restul de milioane de ani INAINTE de a fi "exploatati" de "omul alb".
Atentie, nu sustin ca ar trebui discriminati din acest motiv ci doar sa se admita adevarul. De ce automat daca zici despre africani ca ar fi mai putin capabili intr-un domeniu (fie el inventivitate si creativitate tehnica) automat inseamna ca esti rasist, dar este perfect OK sa afirmi superioritatea lor fata de "indoeuropeni" in alte domenii...
Unsigned integer

LNT

E o sensibilitate dezvoltata, o rana care nu s-a inchis. Avand in vedere ca acum vreo 40 de ani in sua existau locuri special destinate in autobuz pentru negri si pentru albi, iasa alba nu a fost discriminata niciodata din cate stiu. Plus ca mai e si o moda cu apelul la discriminare atunci cand nu-ti convine ceva.
These are the days of our lives.

akenathon

Si acum exageram ca se le oferim compensatii (morale)?  :unsure:

MLADEN

Dacă spun "negrii lor sunt ca ţiganii noştrii" fac discriminare? Dacă da, pe cine discriminez?  ;;)

LNT

These are the days of our lives.

tcalexander

Discriminarea o poti invata oriunde, aplicarea ei, doar pe tigani!
Would you like to ride on your own ass?

ozzy

Hai sa fim seriosi. Aplicarea ei, fara a fi provocat direct sau pus in pericol e barbarism pur! :(
Mi-ar placea sa vad la Mall sapun de tigan, da' totusi sunt si ei niste fiinte, nu?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

peizan

Quote from: ozzy on 01 November 2007, 11:37
da' totusi sunt si ei niste fiinte, nu?

Si furnicile sunt fiinte. Si nu fac atata rau ca tiganii. SI pana acum ai omorat sute de furnici si nu s-a suparat nimeni.
ozzy, afirmatia ta imi da idei :d

alecs1

Nu ştiu exact ce idei ai tu citind postul lui ozzy, dar poate cineva are o idee asemănătoare citind postul tău.  ;;)

LNT

Quote from: ozzy on 01 November 2007, 11:37
sapun de tigan
Mi se pare mie sau asta e un fel de contradictie?
Sau voiai sa spui şmirghel?  :rotfl:

Quote from: ozzy on 01 November 2007, 11:37
Mi-ar placea sa vad la Mall sapun de tigan, da' totusi sunt si ei niste fiinte, nu?
Nu. Fiintele sunt fiinte si tiganii sunt tigani. Si ca sa argumentez (sa nu fiu considerat rasist 100%, poate doar 99%): orice fiinta de pe pamantul asta are drepturi si obligatii. Tiganii nu intra in categoria fiinte pentru ca au doar drepturi.
These are the days of our lives.

Sharky

doamne fereste.... sapun de tigan... iti dai seama ce parfum belea ar avea? :nervos:

mai bine pantofi din ei... cred ca ar avea o culoare draguta ;;)
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

alecs1

Nu ştiu exact cât glumiţi şi cât nu, dar mai bine haideţi la culcare, că după standardele mele nu e amuzant deloc ce citesc în ultimele posturi.

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

akenathon

Quote from: ozzy on 01 November 2007, 11:37
...
Mi-ar placea sa vad la Mall sapun de tigan...
Da' ai cumpara asa ceva? Sa te speli cu el prin partile esentiale...  :fum:

ozzy

N-am zis ca as folosi, da' mi-ar face ziua mai buna :D
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

peizan

Eu chiar as cumpara sapun de tigan. Nu pentru a folosi neaparat, ci pentru a incuraja producatorii de profil :P

Chipicao

Una peste alta, mi se par idioţi ăia care zic "nu spune black, spune afro-american", "nu spuen ţigan, spune rrom".
Politicaly correct... BS! Pot să spun rrom cu tot atâta răutate cu câtă spun ţigan!
μή μου τούς κύκλους τάραττε

akenathon

Quote from: Chipicao on 03 November 2007, 13:04
... "nu spuen ţigan, spune rrom"...
Asta e o mare prostie. Atat timp cat toata Europa ii numeste tigani (Germania - tzigauner, Italia - ziganni, Franta - gitanes, Anglia - gipsy, Spania - gitanes  -hitanes-)nu vad de ce facem noi nota discordanta... Suntem mai catolici decat papa... :confused:


LNT

Noi tot tigani le spunem. Ei vor sa li se spuna romi, sau rromi (n-am inteles care-i faza cu r-ul dublu). La tv sau radio li se spune romi cand se face referire la etnie.
These are the days of our lives.

SoNic

Ca sa fie si ei "urmasii romei". rom sau roman pentru cineva din afara este tot una si confuzia le prieste probabil...
Natiunea lor se cheama Roma: http://www.romanothan.ro/romana/cadrujuridic/rrom/wrn.htm

Eu nu am nimic cu ei, sunt oameni liberi ca si mine si ca si oricare altul de pe acest forum. Problema este cand exercitarea libertatii lor incalca libertatea altora - respectiv incalca legile societatii in care se afla.
Unsigned integer

Chipicao

Ideea e ca pentru problema discriminării se aplică o soliţie greşită.
Degeaba sunt oamenii obligaţi să nu mai spună negru sau ţigan, contează intenţia până la urmă.
Sunt unii care nu o spun cu răutate sau cu intenţia de a descrimina, dar cei care o fac, am zis, nu contează ce cuvinte folosesc.

Culmea ipocriziei e acolo-n America, unde să spui "black" e aproape o crima iar "nigger" deja te duce la scaunul electric. Dar ei ce fac (afro-americanii)? Toată ziua nigger în sus, nigger în jos.
Asta tot din ce am văzut prin mass-media, corectează-ma SoNic dacă greşesc.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

A fost recent un mare scandal aici cand un comantator alb a zis despre niste jucatoare de basket ca arata ca niste "napy headed hoes" - l-au dat afara si firme mari au anulat contractele publicitare cu compania radio care il platea.
Majortatea mass-media s-a aratat revoltata de comantariul lui (impreuna cu niste activisti de culoare). Cativa comenatori au avut curajul sa puna aceeasi intrebare despre rap-eri si versurile cantecelor lor. Stii ce li s-a raspuns? Ca patronii caselor de discuri sunt albi si ei promoveza astfel de cantece pentru a discredita negrii!!!
Unsigned integer

Chipicao

Nappy-head înseamnă cu părul creţ specific afro-americanilor?
Stai puţin, comentatorii i-au întrebat pe rap-eri? Sau pe cine?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Eu nu discriminez pe nimeni -- I hate everyone.

Nu, serios acum. Sunt complet neutru cu orice fiinta umana. In schimb, fsck toti ratatii negri analfabeti si toti tiganii nespalati si care vor sa fie tratati altfel. Asta ca si etnie. Repet -- nu am nimic personal cu nimeni.

/edit --

La urma urmei tiganii cu manelele si negri cu rapul sunt acelasi lucru.
We dance, and the music dies...

LNT

Tigani care asculta manele a vazut toata lumea, dar care asculta rap?
These are the days of our lives.

LNT

These are the days of our lives.