Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 552
Total: 552

Ofiice cu cartela prepaid

Started by LNT, 18 October 2007, 20:28

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LNT

QuoteMicrosoft a anuntat ca ofera persoanelor fizice si micilor intreprinzatori computere cu programul Microsoft Office original preinstalat pentru care pot plati printr-un sistem de credit, cu o cartela preplatita. Este vorba de un sistem asemanator cartelelor de telefoane mobile, cu care poti vorbi un anumit numar de minute, in functie de valoarea cartelei. La fel si in cazul Microsoft. Cumperi o cartela cu care poti folosi programul Office 2007 pe o anumita perioada, dupa care se poate cumpara o noua cartela.
Sursa
Interesanta chestie, ramane de vazut cat de bine o sa prinda.
Totusi...
QuoteSistemul este destinat in principal studentilor, profesorilor sau micilor intreprinzatori care utilizeaza ocazional programul Office. Pretul final recomandat de Microsoft este 79 RON inclusiv TVA pentru o cartelă preplătită, care asigură dreptul de utilizare pentru o perioadă de trei luni.
Eu ca student nu-s dispus sa dau ~27 lei pe luna, mai bine ma chinui cu OpenOffice. Ca profesor poate, ca intreprinzator cu siguranta nu e scump, insa ca student/elev e mult. Cel putin asa mi se pare.
These are the days of our lives.

Chipicao

E mult, cel puţin pentru România. Să facă o ofertă asemănătoare dar perioade mult mai mici, pentru că eu folosesc office din joi în paşti.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alecs1

Există mai motive pentru preţurile mari din România.
-dacă preţurile dintr-o ţară sunt cu mult mai mici decât cele din altă ţară, cumpărătorul va depune efortul de a cumpăra de unde este mai ieftin. Altfel ar trebui să interzici prin lege folosirea în altă parte, şi tot nu convine lumii diferenţa de preţ.
-Microsoft trebuie să ţină produsele scumpe pentru că:
  -are în continuare planuri de creştere a veniturilor din software, acţionarii vor creştere cu orice preţ
  -trebuie să plătească o grămadă mare de oameni bine plătiţi (programatori grozavi care altfel ar pleca, manageri) (vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Diseconomies_of_scale)

Chestia asta se face prin oferirea de produse la un preţ mai mare decât al celor din versiunea anterioară (şi a unor versiuni incomplete pentru aceleaşi preţuri) , prin determinarea (obligarea) clienţilor să treacă la versiunile noi ale programelor, prin oferirea de planuri de taxare precum ăsta cu închirierea care creşte baza de cumpărători şi face ca un produs să aducă mai multe venituri pe aceeaşi perioadă de timp (300 lei/an pe licenţa închiriată, versus o licenţă completă, dar cumpărată o dată la 5 ani).

Chipicao

Înainte să intrăm în UE, produsele Microsoft (Windows-ul cel puţin) erau mai ieftine la noi cu 20-30%. Nobody knew, nobody cared.;)
De ce? Pentru că România era considerată o ţară săraca. Şi acum este, doar că nu mai e considerată.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Se pare ca pretul final existent nu corespunde cu pretul final recomandat, in sensul bun. In oferta de la UP (ultra prosti  :D) am gasit "MICROSOFT OFFICE 2007 PREPAID 6 LUNI OEM la pretul de 815.000 (sau 81.5 lei). Asta ar insemna cam 136.000/luna, ceva mai accesibil totusi. Per total insa cred ca e destul de mare perioada (si suma de platit "gramada"), eu as fi de acord sa dau 15 lei pe o luna.

PS: Oferta din care am luat pretul e cea imprimata, pe site nici nu ma obosesc sa caut deoarece preturile nu corespund cu cele din magazin, sunt ceva mai mici (probabil sunt destinate achizitionarii on-line).
These are the days of our lives.

Foxter

Am impresia ca Micromoale considera ca la noi studentii sunt bogati. Cat timp exista Open Ofiice si nu cine stie ce chestie superspecializata care merge doar cu Office de la ei nu prea cred ca merita banii astia.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Mi se pare normal ca pentru 6 luni costul per lună sa fie mai mic decât în cazul unei cartele de 3 luni. Aşa se întâmplă cu orice produs.
Şi eu aş fi de acord să dau 15 lei pe lună (aş fi de acord să dau şi mai puţin :D), dar numai pentru o lună.
μή μου τούς κύκλους τάραττε