Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 142
Total: 142

Ce laptopuri aveti si ce pareri aveti despre ele?

Started by ozzy, 02 November 2006, 16:06

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Chipicao

Quote from: shapk on 16 April 2007, 16:48Problema e ca si semnalul extern il am foarte slab si asta trebuie rezolvat.

Adică atunci când conectezi boxe externe?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

shapk

Quote from: Chipicao on 16 April 2007, 20:21
Adică atunci când conectezi boxe externe?

DA. E foarte slab semnalul pe care-l da extern.

Chipicao

Nasol. :( Sigur nu e de la boxe sau conector (poate nu e înfipt bine)...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Vezi ca mai exista si solutii externe, pe USB, la un pret mai micut (Hercules Pocket Muse LT, de ex.). Oricum, del mai bine ar fi sa testezi o asemenea solutie inainte de a o achizitiona.

shapk

Raman la Audigy pt ca eu si desktop-ul si laptopul pt sunet le am mai mult. Lucrez cu sunet si imi trebuie placi bune. Pt desktop vreau sa achizitionez un M-audio.

IceCub

Eu m-am pricopsit de cateva zile cu un Fujitsu Siemens Lifebook E8310 - calculatoru de scarbiciu. Unul din principalele motive ale agelerii a fost prezenta porturilor Serial + Paralel indispensabile pentru desfasurarea activitatii.

Configuratia e mai mult decat ok:

CPU: Intel Mobile Core2Duo T7300 - 2GHz (Merom)
Chipset: Intel GM965
Memory: 1GB DDR2 533MHz
HDD: 120GB, 5400RPM SATA Seagate
Display: 1400 x 1050 (ciudata rezolutie)
Others: Infrared, Bluetooth, LAN, WLAN, DVDRW, Card Reader, ExpressCard
SO: Windows Vista Business

La o asa configuratie il pot folosi cu succes ca desktop replacement.  Singura chestie care nu am instalat-o pe el este un antivirus.
Ramane sa vedem cum va sta la capitolul fiabilitate.


nicolin

Quote from: IceCub on 07 November 2007, 00:06La o asa configuratie il pot folosi cu succes ca desktop replacement.
De acord, cu mentiunea ca poate desktop-ul in cauza este de tip office.
Sa-l stapanesti sanatos!

LNT

De ce ar fi office? Pentru memoria video shared? Ca si pret depaseste cu foarte mult un sistem desktop, fie el si mobil.
These are the days of our lives.

ozzy

Mi l-am luat de la compania la care lucrez, vineri :D

DELL Inspiron 1520
15.4" WXGA | Core 2 Duo T7250  | 160GB | 1024MB | DVD+/-RW
Modem+LAN+WLAN+BT | FreeDOS

      Procesor Intel Core 2 Duo T7250(2.00GHz, 2M L2 Cache, 800MHz FSB), chipset Intel GM965; TouchPad; 1 slot Express Card (34 & 54 mm); porturi: S-video, 4 USB 2.0, VGA, mini-PCI tip IIIA, RJ-45, RJ-11, audio, SD/IO, 8 in 1 card reader; Smart LiIon (6 celule) 56WHr; 3.00Kg;
   1024MB DDRAM (2x512MB) 667MHz DDR2, max. 2GB (2 sloturi);
   HDD 160GB 5400 rpm SATA;
   8x DVD+/-RW drive;
   Controler audio AC97 integrated, difuzoare stereo;
   Modem 56Kbps V.92, internal;
   LAN interface 10/100, integrated;
   Wireless LAN – Dell Wireless 1390 802.11b/g;
   Integrated Bluetooth Dell 355;
   Display 15.4" WXGA (1280 x 800dpi) with TrueLife, interfata video NVIDIA GeForce Go 8400M GS with 128M DDR2 Dedicated graphics memory;
   2.0M integrated webcam;
   Sistem de operare: FreeDOS;
   Garantie 3 ani;
   Livrare in 3 saptamani;
   Culori disponibile: Alpine White, Bubblegum Pink, Rubby Red, Midnight Blue, Sunshine Yellow, Expresso Brown, Spring Green.
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

These are the days of our lives.

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Sharky

Eu sunt mandrul posesor al unui Dell Inspiron 1521.

Procesor: Turion64X2 1,8 ghz
Ram: 2048 Mb(FSB 667 mhz)
Hdd: 120 gb, 5400 rpm SATA
Video: ATI Radeon Xpress 1270(up to 256 mb)

Restul configuratiei e identica cu al lui ozzy.

Culoare: Negru Mat
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

nicolin

Quote from: lapcat on 07 November 2007, 14:15
De ce ar fi office? Pentru memoria video shared?
Ma refeream la tot subsistemul grafic: chip grafic intel + memorie video shared.

Quote from: lapcat on 07 November 2007, 14:15Ca si pret depaseste cu foarte mult un sistem desktop, fie el si mobil.
Desktop mobil? Cum vine asta?

LE:
Quote from: ozzy on 07 November 2007, 17:34
Yellow, 28 mil in rate pe 1 an.
Foarte bun pretul!

IceCub

Quote from: ozzy on 07 November 2007, 17:34
Yellow, 28 mil in rate pe 1 an.

In cazul meu, cum am mai spus, a primat existenta porturilor serial + paralel.

R3NZoR

Ieri am primit din Canada un Dell Inspiron XPS M1710.
Procesor:Intel Core 2 Duo,T7400,2160MHz
Ram:2048(2x1024)
Hard:120GB
Video:NVIDIA GeForce Go 7950 GTX,512DDR3
Ce pot sa spun,merge foarte bine,nu-mi place fiindca se incaleste foarte tare in comparatie cu Toshiba tatalui meu,iar bateria tine foarte putin.Ca performante pentru desktop replacement zic ca e ok.Greutatea lui este de 4kg.
Hop,am sărit groapa.

nicolin

Frumoasa jucarie, R3NZoR.
S-o stapanesti sanatos. :)

R3NZoR

Multumesc :).Am uitat sa precizez sunetul stock nu prea ma satisface.Si pentru ca eu chiar il folosesc in locul vechiului Pc imi puteti recomanda niste boxe bune,portabile?
Hop,am sărit groapa.

ozzy

Chiar, sunetul stock de la Inspiron 1520 asta e muuult mai stralucit decat ce am pe HP NX6110 :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Quote from: nicolin on 07 November 2007, 21:45
Desktop mobil? Cum vine asta?
Exprimarea mea lasa de dorit. Pretul mi se pare mare, chiar si pentru un laptop.
These are the days of our lives.

nicolin

Quote from: R3NZoR on 08 November 2007, 11:43
Multumesc :).Am uitat sa precizez sunetul stock nu prea ma satisface.Si pentru ca eu chiar il folosesc in locul vechiului Pc imi puteti recomanda niste boxe bune,portabile?
Depinde de buget, de nr. de iesiri pe care ti le ofera laptop-ul (2.0, 2.1, 4.1, 5.1, etc.), de spatiul pe care vrei sa-l ocupe sistemul pe birou si de puterea dorita.

R3NZoR

Gata m-am plictisit de jucat Crysis si Prostreet si l-am vandut  :fum: pe 45.Ma intorc la Pc dar cu bani in buzunar.
Dar tot vreau niste boxe portabile si am cam ocolit subiectul asta,vreau sa fie cat mai portabile(mici),buget zic eu ca este fiindca le iau din Canada,si nu vreau sa-l folosesc pe birou!
Imi trebuie pentru escapadele la mare,munte,etc. cand vreau sa-mi pun muzica cand beau un paharel,evident nu manele.
:sal:
Hop,am sărit groapa.

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu