Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 303
Total: 303

Homosexualitatea,moft sau boala psihica?

Started by laleika, 08 October 2007, 21:23

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Josephine

Consider ca area mult mai elegant sa ma banati, pentru "diferente de opinie si impulsuri imorale" decit sa aud aberatii si jogniri la greu cu "bolnava psihic" (WTF!), "frustrari sexuale" (wtf, chiar arat ca eu as avea nevoie de frustrari?), abuzuri in copilarie (mda, mi-a luat un verisor jucaria favorita si nu m-a lasat sa ma joc la HC-ul lui), visele umede ale lui peizan cu o blonda si mai sunt si in denial.

=D> Excelent my dear Watsoni. Acuma realizati cit de ridicoli si caraghiosi sunteti?  Never mind, nivelul de testosteron aici e un pic mai mult decit pot sa handle eu. See ya (or better not).
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

Chipi, nu trebuie mustrati sonic si peizan :D ? Pe bune :(, pe alocuri s-a cam sarit calul!!

Josephine, jucarelele mama? Ne caram imediat ce baietii rai fac glume proaste? M-asteptam macar sa stai sa le dai peste nas :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Mustraţi? Nu ştiu, prefer să rămân imparţial :P
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Eu nu am facut glume proaste... mi-am spus parerea mea in mod civilizat si fara atac la persoana. Josephine s-a implicat personal fara sa fie rugata, discutia era la nivel de generalitati. Daca s-a suparat... imi pare rau. O respect ca persoana, am mentionat ca nu am absolut nimic contra ei ci doar a propagandei homosexuale din massmedia - este parerea mea si pot sa am o parere diferita de a ei sau altcuiva.
Unsigned integer

peizan

Quote from: Chipicao on 15 October 2007, 22:10
Am bănuit de la primele sale posturi că peizan nu e obiectiv, şi acum a demonstrat-o. Problemele personale cu alţi forumuşti se pot rezolva în altă parte...

Ai banuit prost. Nu am absolut nimic cu nimeni. Pe Josephine nu o cunosc personal, am vazut-o doar o data. Iar pe tine tot la fel....

Ovservand ca discutia nu duce nicaieri, cu tot efortul diplomatic al lui SoNic, toata inversunarea mea impotriva fenomenului s-au lovit de zidul de indiferenta al unora. Nu mai zic de argumentele PRO ale Josephinei care sunt justificate (din punctul ei de vedere). Asa ca in utimile doua posturi m-am hotarat sa schimb putin placa si sa o dau pe caterinca... Imi pare rau daca v-am ofensat in vre-un fel si imi cer scuze mai ales Josephinei.

PS: Iar mi se pare ciudat cum niste glume (nevinovate) deranjeaza mai mult decat dezgustatorul fenomen in sine.
PS2: De la care posturi ai tras tu asa concluzie, Chipi ?

Foxter

Daca cumva te refereai si la mine stai linistit stiu foarte bine sa fac diferenta dintre ideea de a tolera o categorie  si aceea de a o incuraja. 

Vad ca Josephine nu prea agreaza ideea de o contrazice cineva dar chiar si un (team) leader impetuos are uneori nevoie sa mai asculte si parerile altora. Observ la Josephine o atitudine mai dominatoare + chip on her shoulder in general dar e totusi  exagerat sa o considerati pe  "invers" in altceva decat o gluma.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Sharky

topicul asta a degenerat intr-o cearta aiurita rau de tot in care fiecare parte si-a exprimat pareri un pic extreme si am ajuns sa ne facem ba ciobani, ba necivilizati, ba bisexuali etc... e problema ei ce concepte are si ce preferinte sexuale, la fel cum e treaba fiecaruia cand vine vorba de asta, dar... aici nu s-a mai tinut cont de asta, am ajuns sa ne facem ca purcelusii cu toata diplomatia cu tot si fara "atacurile la persoana".

Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

nicolin


ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

Quote from: Sharky on 16 October 2007, 11:03
topicul asta a degenerat intr-o cearta aiurita rau de tot in care fiecare parte si-a exprimat pareri un pic extreme si am ajuns sa ne facem ba ciobani, ba necivilizati, ba bisexuali etc... e problema ei ce concepte are si ce preferinte sexuale, la fel cum e treaba fiecaruia cand vine vorba de asta, dar... aici nu s-a mai tinut cont de asta, am ajuns sa ne facem ca purcelusii cu toata diplomatia cu tot si fara "atacurile la persoana".
E destul de dificil sa discuti in contradictoriu cu o persoana care nu accepta alte idei decat cele personale. Nu spunem numele, persoana importanta.  :P Spun asta pentru ca aproximativ la fel eram si eu cand am inceput sa activez pe forum-uri. De atunci m-am mai calmat...sper.  :D

Totusi o acceptare generalizata si o toleranta mult mai puternica pentru gay in alte tari decat aici poate duce la un fel de extremism. Daca vecinii mai apropiati sau mai indepartati noua accepta intr-o anumita masura casatoria cuplurilor gay, aici, in Romanica, abia ne obisnuim cu ideea. Va trebui sa asteptam sa treaca generatiile care au fost marcate de moda veche si abia apoi sa vedem incotro merge viata.
These are the days of our lives.

peizan

Eu recunosc, cand vine vorba de homosexualitate sunt o persoana incuiata. In rest sunt destul de deschis la nou si la subiecte noi...

Chipicao

Îmi pare rău că n-am văzut gluma ta. :( Deh, uneori cred că sunt prea serios.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

peizan


Foxter

Retrezesc topicul asta la viata (s-ar putea sa retrezesc monstrul flameului la viata dar sper sa nu) cu  un articol de pe un blog.

Pe scurt articolul se refera la afisele aparute in metrou, o versiune modificata a avertimentelor aparute la TV dupa reclame in care se lupta impotriva homofobiei tradusa in afis prin ura fata de homosexualitate.

Consider ca ar trebui sa se faca o diferenta intre o persoana homosexuala si homosexualitate per total.

Daca homosexualitatea e o boala (din cauze psihologice sau genetice) mi se pare normal sa se caute eliminarea ei asa cum se cauta eliminarea cancerului de exemplu.

Daca sunt cancerofob (ura fata de cancer confom afisului) si as dori disparitia acestei boli, totusi nu am decat mila pentru cei care sufera de aceasta cumplita boala.

Imi pare rau ca exista o parte a populatiei afectata de homosexulitate (sunt bolnavi si nu exista inca leac pt aceasta problema) dar asta nu inseamna ca trebuie sa tolerez ca o stare anormala de boala sa fie considerata una normala. 

Toleranti sa fim, dar nici ei sa nu exagereze cu pretentiile.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

A dovedit cineva până acum că homosexualitatea e o boală? Eu nu ştiu de aşa ceva.

Ce mi se pare a fi o idioţenie sunt paradele gay. Nu faptul că se organizează aşa ceva ci modalitatea de expunere. Şi mie îmi provoacă repulsie deşi nu sunt anti-gay.
These are the days of our lives.

Foxter

Au fost studii care au aratat ca abuzul psihic si fizic de natura sexuala pot cauza homosexualitatea. Am citit mai demult si de ceva legat de probleme in genele umane ce poate duce la aceasta problema.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.


LNT

Quote from: Foxter on 20 May 2009, 16:51
Au fost studii...
Studii şi rapoarte pe tema asta cred că găseşti în orice facultate de psihologie/psihiatrie, dar fapte dovedite ştiinţific mă îndoiesc. Comparaţia cu cancerul nu mi se pare rezonabilă, cancerul e o boală a celulelor pe când homosexualitatea, dacă e boală, e a psihicului.
These are the days of our lives.

Foxter

Quote from: mihaela chiribau on 20 May 2009, 18:00
Abia astept Pride Parade. Si nu, nu sunt gay.

http://www.brightonpride.org/festival-parade.php



Deh, ce sa faci, daca circul trece asa rar prin oras, speculezi orice ocazie aparuta.

@lapcat
Amandoua sunt boli si mi se pare ca atitudinea mea e chiar moderata (mila) fata de homosexualitate comparativ cu unii ce ar prefera "solutia finala".
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Eu nu cred ca e o boala, de niciun fel.

E in natura omului sa fie curios, sa vrea sa incerce, sa faca lucruri noi. Ca sa nu mai spun ca unii instinctual ar face orice ca sa iasa din turma.
Multi oameni au placeri excentrice de toate felurile.

Ce v-ar da peste cap mai mult, un homosexual (chiar unul care se inbraca ca o paparuda la "parade") sau asa ceva - rog pe cei cu inima slaba sa citeasca doar denumirea linkului.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

That's just plain sick. Avertismentul lui chipicao e foarte valid.

Doar pentru ca exista mari probleme, asta nu inseamna ca trebuie sa le ignoram pe cele mici.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

Eu n-am avut curaj să mă uit acolo...am dat click pe link şi a început să se încarce poza aia şi am închis-o...nici nu vreau să ştiu ce-i acolo.  :climb:
Totuşi, de ce a fi homosexual e o boală şi altele, călugăria, sunt considerate altceva (virtuţi?). Mie acei oameni mi se par mai degrabă bolnavi (bine, fără a comenta ce se întâmplă în realitate, doar ideea în sine).
These are the days of our lives.

Chipicao

Tocmai, nu e o boala. Toti oamenii sunt diferiti, unici. Unii sunt cu mult mai diferiti decat altii.
Unora nu doar li se pare sa se calugareasca, ci considera ca e singurul lucru bun. Altii omoara fara resentimente, altii mint, fura, altii se simt atrasi de persoane de acelasi sex, etc. Si mai sunt oameni carora le palce sa se imbrace excentric si sa se afiseze in parade pe strazi (gayfest-eri sau loveparade-eri, nu conteaza).

Diferenta intre cei pe care i-am enumerat mai sus este felul in care ii afecteaza pe cei din jurul lor. Poti sa te calugaresti, sa te razi in cap si sa nu te mai uiti la TV toata viata, eu te sustin daca asta te face fericit. Poti sa iubesti o persoana de acelasi sex, si poti sa te si casatoresti daca vrei, este fix problema ta. Dar in momentul in care furi, minti sau te afisezi asa in fata mea, eu nu cred ca ar trebui sa facem parte din aceeasi societate.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

Sa zicem ca le toleram "particularitatile" unor membrii ai omenirii dar sa nu ceara sa fie considerate normale aceste "particularitati".

Daca nu ies in evidenta prin "particularitati" si cereri de drepturi speciale pt categoria lor nu cred ca lumea o sa ii mai priveasca ostil.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Inteleg ideea ta, dar cred ca e putin gresit spus "drepturi speciale". Ei de fapt vor drepturi normale (ex. casatoria) pentru conditii speciale (homosexualitatea). Si eu cred ca ar putea sa traiasca linistiti ca niste oameni "normali" daca nu ar mai sta sa strige despre homosexualitatea ori de cate ori au ocazia sau daca nu ar mai sustine parade ofensatoare.

Ei se simt persecutati pentru ca avem noi ceva impotriva afisarii lor in public in costum de baie, cu peruca si cu un bat in cur. Asta e un caz extrem, insa situatia e valabila si pentru alte "doleante", precum afectiuni publice pronuntate.

Adevarul e ca oamenii sunt ofensati de un astfel de comportament indiferent de preferintele sexuale ale celui/celor acuzati. Se intampla deseori ca oameni mai in varsta sa strige prin parc sau in RATB dupa tineri (baiat+fata) care se saruta mai infocat.

Faptul ca ei pe deasupra au parteneri de acelasi sex e inca o chestie diferita de care ceilalti se vor lega.
Exemplu concret in care o persoana va tine cont de aspecte care nu au legatura cu problema. In intersectie iti taie o masina calea. Daca e barbat vei striga "dobitocule", pentru o tipa vei spune "femei proasta" iar daca la volan e o blonda te vei adresa specificand culoarea parului asociata cu sutele de bancuri.

Binenteles ca femeile si blondele se simt persecutate, insa solutia cea mai buna ar fi sa conduca mai bine. :D
Revenind la discuta noastra, solutia cea mai buna pentru homosexuali ar fi sa nu se mai afiseze ostentativ, si atunci lumea nu ar mai avea de ce sa strige dupa ei "faggot". Eu cred ca in lipsa paradelor si miscarilor exagerate, societatea ar putea sa treaca usor peste cuplul vecin format din 2 barbati.

Binenteles ca exista si o parte din homosexuali care nu doar vor drepturi egale, ci si sa se afiseze in public cu un bat in cur fara ca lumea sa strige dupa ei "faggot". Sunt curios cum ar vrea sa strige. E o ipocrizie din punctul meu de vedere, ei practic vor sa li se permita greselile pe care le fac altii care nu sunt homo.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Quote from: Foxter on 22 May 2009, 12:36Sa zicem ca le toleram "particularitatile" unor membrii ai omenirii dar sa nu ceara sa fie considerate normale aceste "particularitati".

Ce te face să crezi că tu eşti cel normal?  :nino:


Quote from: Chipicao on 22 May 2009, 14:02In intersectie iti taie o masina calea. Daca e barbat vei striga "dobitocule", pentru o tipa vei spune "femei proasta" iar daca la volan e o blonda te vei adresa specificand culoarea parului asociata cu sutele de bancuri.

Binenteles ca femeile si blondele se simt persecutate, insa solutia cea mai buna ar fi sa conduca mai bine. :D

De fiecare dată când văd câte o maşină care încurcă traficul primul lucru care îmi vine în minte este "femeie la volan". Dacă mai e şi blondă mă liniştesc, e clară treaba, atâta poate sărăcuţa.  ;;) Bine, s-au mai întâmplat şi cazuri când m-am înşelat şi la volan erau bărbaţi, dar astea sunt rarităţi.  :fum:

Şi revenind, abia aştept momentul când se vor legaliza la noi căsătoriile pentru homosexuali. La fel şi prostituţia. Să vezi atunci câţi călugări vor renunţa la meserie.
These are the days of our lives.

Foxter

Quote
Ce te face să crezi că tu eşti cel normal?  :nino:

Simplu, eu urmez regulile naturale ale biosferei, nu exceptiile.


PS: De prostitutie nu vom scapa niciodata, singurele metode eficiente de a o tine sub control sunt cele extreme (impuscam clientii si prostituatele) sau o reglementam, reducem raspandirea bolilor venerice si mai facem si rost de bani din impozite. Daca ma gandesc bine o taxa de vizita la bordel chiar s-ar potrivi de minune cu idea de "taxa de viciu".  ;;)
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

mihaela chiribau

Quote from: lapcat on 22 May 2009, 15:16De fiecare dată când văd câte o maşină care încurcă traficul primul lucru care îmi vine în minte este "femeie la volan". Dacă mai e şi blondă mă liniştesc, e clară treaba, atâta poate sărăcuţa.

Cand ma plimbam cu Dacia pe bulevard, tu bateai cu lingura-n geam si tipai: ''Mamaaa, tanti Mihaela se da cu bibiu' ...''

LNT

Deci recunoşti că tot n-ai învăţat să conduci.  :P
These are the days of our lives.

IceCub

Pe mine ma deranjeaza toata prostia asta cu homosexualitatea si drepturile lor. Nu ma intereseaza cine/unde/cum/cand/cu cine si-o trage, dar ei insista sa faca din toata chestia asta un show mediatic. Si sa nu-mi spuna ei mie ca sunt normali la cap: natura prin milioane de ani de evolutie a creat doua sexe, cine sunt ei sa se ia la tranta cu evolutia? Raspunsul: Freaks of nature!

Si sa nu dea naiba sa-mi iasa unul din asta in cale ca sigur ajung la stirile de la ora 5. :nervos:

adilehanceanu

Tu parcă eşti constănţean, nu? Atunci ai răbdare să înceapă sezonu', s-ar putea să vezi o grămadă vînturîndu-se prin Mamaia ;;)
The soul of computer technology

IceCub

Quote from: adilehanceanu on 25 May 2009, 09:02
Tu parcă eşti constănţean, nu? Atunci ai răbdare să înceapă sezonu', s-ar putea să vezi o grămadă vînturîndu-se prin Mamaia ;;)

Pana acum nu am vazut astfel de manifestari in public...

alecs1

Felicitările mele, s-a oprit repejor discuţia :)
Topicurile astea cu religie sau homosexuali sunt de obicei foarte prolifice  :fk: