Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 289
Total: 289

Cluburi, puburi, baruri si alte localuri.

Started by Foxter, 06 October 2007, 14:32

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foxter

Initiez acest thread pentru a discuta despre astfel de localuri pentru a petrece timpul liber.

O sa incep eu cu o experienta mea din Kristal Glam club cu ocazia redeschiderii lui. Se ia o un depozit mare se aranjeaza cat de cat ca sa se ascunda destinatia originala a constructiei. Acest club are la intrare un mic hol pentru crowd control unde platesti (nu putin) si iti iei un bilet dupa ce esti analizat un pic din ochi de bodyguarzii clubului. Dupa te asteapta un soi de anticamera in care te mai poti odihni daca ai dansat prea mult sau ai dorinta sa asculti house la un nivel ce sa nu necesite dopuri de urechi. Dupa aceast soi de anticamera e sala in sine. La marginea salii sunt plasate niste canapele pe care te poti odihni (un nr destul de limitat). In centrul salii e ringul de dans. Pe pereti sunt plasate niste ecrane plasma sau LCD mari pe care poti privi destule reclame de la sponsori. La intrarea in sala se pare ca este un barulet sau masa DJ-ului nu prea am apucat sa analizez situatia prea bine deoarece riscam sa ma pierd de grupul cu care venisem. In privinta nr de oameni din acest club si a distantei dintre ei o comparatie cu un autobuz care are mari probleme cu inchiderea usilor din cauza nr de calatori e potrivita.
Nu te poti plage ca au boxe prea mici dar dupa 5 minute am executat o retragere strategica de dragul urechilor mele.

La intrare am dat de organizarea "deosebit de buna". O ora asteptare in fata, 10-15 minute de strecurat prin lumea ce iesea si revenea in sala de dans si eu am stat cam 15 minute (din care 5 au fost necesare pt strecurarea din anticamera catre ringul de dans si 5 pentru iesirea din discoteca). Ca o nota comica la iesire un bodyguard m-a oprit si m-a atentionat  ca daca ies nu mai pot intra inapoi in discoteca. Probabil privirea "daca mai intru in acest club in viata asta o sa fie prea devreme" l-a facut sa isi dea seama ca eu chiar nu ma mai intorc si a zis "aa dumneavoastra chiar plecati".

Ca preturi la intrare am platit 50 RON (depasisem ora 12 pana la care era tariful 30 RON asteptand de la 11:20 la 12:20 sa pot sa intru).

PS: daca inainte eram nesigur in privinta interesului meu pt muzica house acum sunt sigur: nu imi place. :D
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

adi_bmf

Office Predeal: Scump, taranie totala din partea chelnerilor (3 sticle de Jack, zeci de cutii de pepsi, vreo 15 B52, iar ei aduc cocteilurile in pahare fara umbrelute), muzica relativ buna, dar multa taranime in club (camasi cu italian gigolo, pantofi cu varf, camasi mulate, ochelari de soare).

Nota mea: 6
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

Rabbit

Foxter, mie mi se pare aberant doar faptul să dai 50 RON la intrarea într-un local. :)

vaio


cRacanel

Krystal'ul e pentru amatori nu pentru plebe. Silver Club ruleaza, ca am eu masa free mereu  :yahoo:

mishu56

Week-end-ul asta am fost in Miercurea Ciuc la o plimbare (eu stau in Brasov). Am fost cu prietena mea si cu inca o prietena comuna. La un moment dat ni s-a facut foame si am intrat la intamplare intr-un restaurant. Se cheama Bandidos si pot sa zic ca este unul din cele mai bune localuri in care am fost. Aspect exterior si interior extrem de atractiv, stil retro masiv. Mese din lemn masiv slefuit, bancile sunt la fel. Exista si cateva separeuri. Mancarea excelenta, cu specific mexican dar nu numai. Diversitate destul de mare 12-14 specialitati mexicane, cateva tipuri de paste si peste 20 de tipuri de pizza. Am ramas foarte surprins ce ieftin era la cum arata. Ca referinta pot sa zic ca o bere Holsten era 3 lei, iar un Stella era 4.50.

Nota 9/10.

IceCub

Quote from: Rabbit on 16 November 2007, 18:38
Foxter, mie mi se pare aberant doar faptul să dai 50 RON la intrarea într-un local. :)

Lasand la o parte "consumatia obligatorie", am avut o experienta neplacuta weekendul trecut cand am decis sa merg intr-un club (Megalos - Constanta) cu niste prieteni: ne punem la masa, comandam 2 beri + 2 coctailuri la care ospatarita:
- Daca doriti sa stati la masa trebuie sa consumati obligatoriu whisky iar consumatia minima la masa trebuie sa fie de 200 RON (adica o sticla de whisky si 2-3 Red Bull)  :blink:
WTF?  :nervos:
- Domnisoara, chiar nu am chef de whisky, e vre-o problema daca consumam bere+altele, va asigur ca pana la sfarsitul serii depasim lejer 200 RON?
- Asta este regula, daca doriti sa stati la masa, trebuie sa consumati whisky...
...
In momentul urmator ne-am ridicat si am plecat sa cautam un alt club.  :confused:
In locatia urmatoare (Mopht - Constanta), am constatat ca povestea e repeta, noroc ca una una din fetele care era cu noi il conostea pe seful de sala si astfel sa putut face o exceptie de la regula stupida.

Nu am mai iesit de mult prin cluburi, dar nici nu am simtit ca am pierdut ceva:
- bauturile extraordinar de scumpe, berea vine la sticle de 0.33l
- muzica bubuie mai sa-ti sparga timpanele cand se putea opta lejer pentru un nivel al volumului mai... "confortabil" astfel incat sa nu iesi ragusit dupa o discutie cu cel de alaturi
- foarte mult fum, de te ustura ochii iar hainele trebuie aruncate la spalat - spun asta cu toate ca sunt fumator

Probabil ca data viitoare nici ca mai calc prin vre-un club.  :drink:

Foxter

Am fost acum 2 saptamani la Stuf-Vama Veche. Intrarea e 20RON pt baieti si gratuit pt fete. In cei 20RON e inclusa si posibilitatea de a comanda ceva de baut, lucru foarte util daca esti cu o domnisoara. Despre muzica: de la ora 11 la ora 2:30  (aproximativ) melodiile sunt cam 40% clasice si 60% house (dar nu minimalist). Dupa ora 2:30 majoritatea melodiilor sunt hituri clasice (straine si romanesti) un pic mixate pt dans. E un loc placut unde sa te duci cu prietenii. Pot sa zic ca am gasit si eu un club la care sa imi placa muzica. Nu imi cereti sa spun ce bauturi au acolo, eu am comandat un Santal si am vazut ca multi au comandat beri.

Sunt totusi cateva chestiuni de care trebuie sa tii cont:

1-Muzica e la un volum prea mare pt cineva care nu e client fidel al cluburilor. Mie mi-au tiuit urechile cam 5 zile dupa o noapte petrecuta acolo. Daca mai vizitez cluburi aduc si dopuri de urechi.

2-Atmosfera placuta dar nu ai spatiu sa te desfasori  fara sa lovesti pe cineva datorita inghesuielii (posibil sa fie doar in anumite zile dar sambata cand am fost eu era foarte ocupat clubul).
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

cRacanel

Aha, deci Foxter trece de la "no way" la "ok". O iesire la 3-4 saptamani nu strica nimanui.

Foxter

#9
Nu am trecut de la no way la ok.
Nu vrea sa mai aud de Kristal Glam nici macar daca e pe gratis (intamplator ieri seara chiar puteam sa merg pe gratis). Si tot nu pot sa inghit houseul.

In cazul meu, odata la 10 ani  ma duc singur in cluburi. De fapt daca ma gandesc bine nu m-am dus niciodata singur in cluburi ci numai la insistentele altora.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

tcalexander

Mergi odată la o bodegă de rockeri? :fum:
Would you like to ride on your own ass?

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

Quote from: tcalexander on 26 March 2008, 23:16
Mergi odată la o bodegă de rockeri? :fum:

Doar daca gasesti una ce pune doar balade rock la un volum civilizat. Dar ajunge cu chatingul asta, topicul asta nu e Pidgin.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.