Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 314
Total: 314

Monitor LCD axat pe claritate si culori naturale

Started by Foxter, 09 November 2007, 10:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Foxter

Cum monitorul meu Mag 15" 570FD incepe sa dea semne de oboseala (iar s-a oxidat ceva in el si a scazut luminozitatea) si eu m-am saturat sa fac exercitii fizice pana la Maguay cu el in brate si sa platesc curatarea odata la 3-6 luni (are peste 5 ani) m-am decis sa il schimb cu un monitor LCD. Cu o mica sponsorizare aparuta recent cred ca pot sa imi schimb monitorul.

Insa sunt un pic mai ciudat la pretentile mele:

1-Rezolutia si marimea monitorului prezinta importanta secundara (rezolutii ca 1024x768 sau 1280x1024 sunt ultrasuficiente) asa ca monitoare gen 20-22" nu ma tenteaza. Daca trebuie sa scad diagonala monitorului pentru un pret mai bun in situatia in care restul de conditii sunt implinite then so be it.

2-Timp de raspuns gen 2 milisecunde nu ma impresioneaza deoarece nu folosesc sistemul pt jocuri. Probabil un eventual film de actiune va fi cel ce va solicita la maxim timpul de raspuns al monitorului.

Si acum sa trec la ce trebuie sa aiba monitorul:

1-Claritate-contrast, culori cat mai reale dar si luminozitate. Totusi luminozitatea sa nu fie prezenta prea mult ca sa imi distruga contrastul si claritatea.

2-Garantia cat mai consistenta (idealul ar fi sa il schimbe chiar daca am un subpixel blocat sau mort).

3-Unghirile de vedere nu ma prea afecteaza dar asta nu insemna ca voi tolera  chiar orice.

Din ce am inteles monitoarele bazate pe TN sunt ideale pt jocuri dar cam slabe la calitatea imaginii.

Nu am precizat un pret limita pentru ca nu stiu daca chiar exista monitoare ca cele descrise de mine. Probabil un minim-maxim ar fi 6 milioane-12 milioane.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Foxter

Am cumparat un Eizo L985 refurbished la 15 bulioane (cam scump ketchup nu ? :D)  L-am luat de la aici. Am putut testa toate monitoarele modelul asta din stoc.

E un monitor bun si sunt multumit de el. Acum o sa dureze un pic pana ma obisnuiesc cu o rezolutie mai mare. Defaultul este 1600 x 1200 dar eu sunt obisnuit cu 1024 x 768 x 32 @ 85Hz. O sa vad si cum se descurca in linux (nu am avut inca timp sa il testez decat in win).

Poate o sa imi iau o placa video cu conexiune DVI. Sa vad ce gasesc pe PCI Ex la bani putini, calitate a imaginii buna si racire pasiva.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

alecs1

F***g cool man.
Nu dai calitatea imaginii pe timpul de răspuns (îmi aduc aminte de Philips-ul meu refurbished, de 60 ms, pe care nu l-aş fi dat pe majoritatea chestiilor din magazin), unghiuri foarte bune, pivot în toate direcţiile.
Garanţia e cam mică însă.

Foxter

Multumesc.

Am un an  la firma de la care am cumparat si 2 ani dupa pe baza de Serial Number la importatorul Eizo in Romania.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.