Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 225
Total: 225

Un Best Buy for small budgets

Started by laf, 13 September 2007, 13:48

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

laf

       M-a rugat o prietena sa ii fac o configuratie. Va folosi PC pt filme si browsing asa incat nu vrea sa dea bani multi, si drept vorbind nici nu are rost.
       Ce am ales eu:

  Placa de baza Gigabyte GA-M61PM-S2*** 
  184.01 RON
  Procesor AMD Athlon64 X2 3800+ dual core Windsor BOX,Socket AM2*** 
  203.67 RON
  Memorie Kingmax DDR2/800 512MB PC6400 FBGA Mars 
  2*55.8 = 115.26 RON  (for Dual Channel).
  Hdd 250 GB Western Digital KS, SATA II 
  214.04 RON
  Carcasa KME CX2056*** 
  58.81 RON

        Posibil sa fie ceva probleme cu stocul. Dar ma intereseaza ca idee, mai ales platforma. Video e incorporat, iar ca magazin am ales Tronix pentru preturile mici. Ce s-ar mai putea imbunatati?
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

IceCub

Este o configuratie decenta avand in vedere scopul pentru care va fi utilizat calculatorul.
Dar unitatea optica unde e?  :unsure:

laf

mersi.
unitate optica o sa ii donez eu un dvd rom.
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

alecs1

Superb, nu m-am mai uitat de mult la preţurile hardware-ului. Am un Sempron 2400 şi 512 ram şi merge totul foarte bine (în afară de compilări şi jocuri). Cu 1500 de lei noi cred că îmi fac rachetă :rock:.

Cred că la viitoarele cumpărături mă voi uita mai mult la calitatea hardware-ului şi mai puţin la a obţine maximul de performanţă cu minimum de bani cum am făcut data trecută din păcate.

adilehanceanu

Sursa... ăia n-au ceva mai decent decît KME-ul ăla? Măcar aşa, ceva peste 100 RON, vreo carcasă Foxconn...

LE: Nu-mi dau seama dacă RaidMax au şi sursă; am văzut o sursă de la ei şi aparent e mult mai de încredere decît un KME.
The soul of computer technology

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.