Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 563
Total: 563

Isi merita banii laptopul asta?

Started by Sharky, 10 September 2007, 17:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sharky

vreau sa imi iau un laptop care sa nu sara de 2900 RON. Am gasit la emag un Toshiba Satellite:http://emag.ro/notebook/notebook-toshiba-satellite-a200-14d-t2350-186ghz-1gb-ddr2-667mhz-120gb--pPSAECE-004006G3

Vreau si eu pareri.
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

Chipicao

Nu, pentru că vine cu Vista preinstalat. Mă miram eu de ce e aşa scump. Orientează-te mai bine către HP.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Sharky

Da Radu, are vista preinstalat dar la banii astia nu prea mai gasesc ceva cu 2 gb ram, placa video dedicata si un procesor decent. Plus ca imi dau si un rucsac pentru laptop cadou.

HP mi se par cam butucanoase.
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

Chipicao

Adevarat, ANDREI (:P), chiar nu vei gasi la banii ăştia ceva cu 2GB RAM. Chiar şi modelul ales de tine are 1GB.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Sa vezi tu ce bune sunt HP-urile alea butucanoase.. Folosesc cam cel mai bun plastic vazut la oricare din craptopuri..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Sharky

Daca citeai mai atent vedeai ca ofera si 1 gb cadoul  :P ;)

ozzy, sincer nu mi-a placut niciodata HP(chiar nu stiu de ce). M-am gandit si la HP dar nu prea gasesc ceva sa imi placa. 
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Pai m-am gândit la asta, dar nu am văzut pe nicăieri. Mă mai uit o dată.
Din păcate nu cred că vei găsi HP cu video dedicat aşa ieftin.

L.E. Aha, ai dreptate. frumos cadou :nino:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Sharky

Da, cadou de la mine pentru mine. Yey! :crazy:  :cpt:

L.E. As mai avea si alte optiuni dar ca procesor au Turion 64X2 pe ele. Din cate stiu eu Core Duo e peste Turion dar... poate nu sunt prea bine informat. Voi ce parere aveti?
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

adilehanceanu

Laptop-ul de care zici tu e cu Core Duo nu cu Core2 Duo (procesorul ăla este Pentium M dual core, nu-i Conroe ci Yonah) iar un Turion X2 e mai tare decît el (nu cu mult, da' oricum).
The soul of computer technology

Sharky

Quote from: Sharky on 12 September 2007, 14:30
Da, cadou de la mine pentru mine. Yey! :crazy:  :cpt:

L.E. As mai avea si alte optiuni dar ca procesor au Turion 64X2 pe ele. Din cate stiu eu Core Duo e peste Turion dar...

Citeste mai atent adi. Am scris Core Duo.

Oricum... acum sunt indecis... oscilez intre Toshiba A200-14D si Dell Inspiron 1520(varianta cu procesor Core 2 Duo T7100)http://emag.ro/notebook/notebook-dell-inspiron-1520-intel-core2-duo-t7100-180ghz-1gb-ddr2-120gb-roz--pDell-1520PI-01
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

ozzy

Ca brand...asa.. ce iti zice Toshiba pe langa Dell :) ? Jiizas :P
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

adilehanceanu

Quote from: Sharky on 13 September 2007, 17:43
Quote from: Sharky on 12 September 2007, 14:30
Da, cadou de la mine pentru mine. Yey! :crazy:  :cpt:

L.E. As mai avea si alte optiuni dar ca procesor au Turion 64X2 pe ele. Din cate stiu eu Core Duo e peste Turion dar...

Citeste mai atent adi. Am scris Core Duo.

Oricum... acum sunt indecis... oscilez intre Toshiba A200-14D si Dell Inspiron 1520(varianta cu procesor Core 2 Duo T7100)http://emag.ro/notebook/notebook-dell-inspiron-1520-intel-core2-duo-t7100-180ghz-1gb-ddr2-120gb-roz--pDell-1520PI-01
Ştiu, am văzut, da' nu-s chiar aşa sigur că nu confunzi Yonah (Core Duo) cu Conroe/Merom (Core2 Duo) :)
The soul of computer technology

Chipicao

Sharky, asculta ce zice adi, ca are draptate.
Legat de performante, cred ca depinde de model. Am avut si eu nelamurera asta: http://sayit.ro/index.php/topic,1028.0.html

Tu chiar ai nevoie de un laptop cu 2GB RAM si placa video dedicata? Din ce spuneai acum ceva timp (cand vroiai Mac) nu cred ca te vor ajuta prea mult.
Eu iti garantez ca un HP o sa te tina mult si bine dupa ce ii trece garantia, si daca totusi ai probleme sunt o groaza de service-uri. De ex. ozzy lucreaza pe bere sau apa vie :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Eu faq si Hp Si Dell si.. tocmai am implinit un an in service-ul asta :D Need a hand? Gimme a call ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Sharky

Stiu si eu ca Yohan nu e acelasi lucru cu Merom :P poate sunt eu mai in urma cu progresele hardware dar nu sunt nici cazut din pom :crazy:

Mai ideea e urmatoarea... intr-un fel as bate mai mult spre Dell. E o investitie pe viitor oarecum(adica daca mi se pune pata ii fac upgrade la ram si mai duce o perioada), la toshiba nu mai am la ce sa fac upgrade, Yohan o sa dispara in curand de pe piata deci nu e o afacere prea buna.

Apropo ozzy, uitasem ca lucrezi in service, lasa-mi si mie pe pm un id de mess sau ceva sa te intreb niste chestii despre dell.

@Chipi, vreau 2 gb de ram pt ca mi s-a pus pata ca niciodata n-am avut ram suficient si acum daca tot am ocazia vreau sa iau mai mult decat imi trebuie  :devil:, si placa dedicata vreau tocmai din cauza la ram(nu vreau shared ca sa ii dau din ram-ul calc-ului, in concluzie sunt zgarcit la ram).

P.S. Laptopul asta o sa fie folosit mai mult pentru office si aplicatii de gen(browsing, office 2007, chat, muzica, filme etc.) Nu vreau neaparat unul din astea doua, dar altceva nu prea gasesc sa ma incante configuratia. A, si ca sa evitam de acum posturi in care ma intrebati de ce vreau o config ca asta pentru un laptop office... raspunsul e simplu :) vreau sa il tin si eu cativa ani buni.

P.S.2. Ar mai fi varianta Inspiron 1520 T7300 care mometan e vreo 3400 Ron la eMag. E cam peste bugetul meu dar configuratia aia pare sa merite:
http://www.emag.ro/notebook/notebook-dell-inspiron-1520-intel-core2-duo-t7300-200ghz-2gb-ddr2-160gb-negru--pDell-1520BK-02
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

~Empathy~

Dell... Asta am, asta recomand. De ce? Bateria -- tine mult. TARE mult. E drept, am 9 cell etc. Probabil depinde de model dar din experienta mea (LIMITATA) Dell-urile par cele mai solide (am scapat pe jos si nu are nimic), ieftine, si configurabile.

/edit -- A da, nu se pune problema sa cumperi din Romania si sa dai cu 40% mai mult si sa nu ti-l poti customiza. www.dell.com e magazinul.
We dance, and the music dies...

Chipicao

#17
1) FCK EMAG! http://www.emag.ro/notebook/notebook-dell-inspiron-1520-intel-core2-duo-t5450-166ghz-1gb-160gb-alb--pWYT541G16WNN84T3BW Vezi cu cât e mai scump faţă de ce îţi arăt eu mai jos, şi cîte are în minus.
2) Mă, tu ai ceva cu rucsacul? Dă-l naibii că îţi iei tu dacă vrei neapărat. Dar NU cred că ai nevoie de 8600GT cu 256MB RAM :fight:

Am încercat să configurez ceva asemănător cu ăsta pe dell.com. În primul rând sunt obligat să îl cumpăr împreună cu Vista. :nervos:
În al doilea rînd nu mi se pare cu mult mai ieftin.

PROCESSOR Intel® Core™ 2 Duo T5450 (1.66GHz/667Mhz FSB/2MB cache)
OPERATING SYSTEM Genuine Windows Vista® Home Premium ion
SYSTEM COLOR Jet Black
DISPLAY Glossy, widescreen 15.4 inch display (1280x800)
VIDEO CARD 128MB NVIDIA® GeForce® 8400M GS
MEMORY 1GB Shared Dual Channel DDR2 at 667MHz
HARD DRIVE Size: 160GB SATA Hard Drive (5400RPM)
OPTICAL DRIVE CD / DVD writer (DVD+/-RW Drive)
WIRELESS NETWORK CARDS Dell Wireless 1390 802.11g Mini-Card
INTEGRATED WEBCAM Integrated 2.0M Pixel Webcam
BATTERY OPTIONS 85Whr Lithium Ion Battery (9 cell)
SOUND OPTIONS High Definition Audio 2.0

Nu am ales software adiţional, dar am ales garanţie 3 ani, aşa cum este oferit la noi în magazine.

Preţul ajunge la $1,354, adică 3249 RON. Cât să facă Vista? (R: 392,19 RON separat) Şi cât mai costa transportul? Sper că nu greşesc pe undeva... :unsure:

Sharky, uite 3 opţiuni până în 3000 RON cu memorie video dedicată, dar cu 1GB RAM:
DELL Inspiron 1520 N-Series
Intel Core 2 Duo T5250 1.5GHz, GeForce Go 8400M GS 128MB DDR2, şi ai geantă cadou :P

DELL Inspiron 1520 Var1
Are Camera Web 2.0 MP integrata, dar cred că lipseşte Bluetooth

DELL Inspiron 1520 Var2
160GB şi baterie 9 celule 85WHr Li-Ion! Întreabă-l pe Empathy ce autonomie ar avea cu bateria asta ;)

L.E. Se poate şi mai bine: http://www.onsite.ro/categories%7CdisplayDetails?productID=8982
Core 2 Duo T7100, 2GB, 8400M GS, Bluetooth, camera 2MP, baterie standard = 3,161.93 RON

Sau mai ieftin: http://www.onsite.ro/categories%7CdisplayDetails?productID=8980
Identic cu Var2 de la PCGarage doar că are bluetooth şi preţioasa geantă cadou la numai 2,793.89 RON
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Sharky

 :rotfl: omule, nu am nimic cu geanta, mi se rupe daca imi da sau nu, oricum amaratul ala de rucsac de la emag nu e bun de nimic. Astia care l-au primit se plang ca nu intra laptopul in el asa ca nu dupa ala ma uit eu.

intre timp am gasit asta: http://www.novashop.ro/dell-inspiron-1520-p3-fd-core-2-duo-t7100-black-geanta-dell-p3144.html

N-am lucrat niciodata cu ei, nici macar nu am auzit de ei defapt. Stiu Chipi... are geanta, dar am vazut abia cand am adaugat produsul in cos :)
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

Chipicao

E exact acelaşi laptop pe care ţi l-am recomandat la onsite.ro.
... şi e super, numai să nu depăşească bugetul tău.
M-am gândit mai bine, dacă iei acum cu 1GB, va fi dual channel deci când vrei să faci upgrade la 2 GB va tebui să schimbi cu totul memoria.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Se dau 2 modele de laptop, unul dintre ele va fi fericitul castigator peste vreo 2 saptamani.

http://www.upshop.ro/produs-2544-Laptop_Acer_AS5520G-502G25Mi.html

http://www.upshop.ro/produs-2700-Laptop_Acer_Aspire_7520G-402G16Mi.html

Cu referire strict la display versus placa video, ce compromis sa fac?
->Display de 15" si o placa video puternica (care ar duce ProStreet cu toate detaliile la maxim)
  SAU
->Display de 17" si o placa video despre care nu stiu absolut nimic, decat detalii tehnice, dar nici o parere a cuiva care a vazut ce poate.
These are the days of our lives.

Sharky

lapcat, eu sincer nu-ti recomand acer, poate e buna configuratia, dar calitatea materialelor lasa mult de dorit fata de alte marci. La 32 de mil iti iei un 1520 cu C2D T7250, video dedicat Nvidia 8400 sau 8600 si 2 gb de RAM.  Cauta la novashop.ro
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

LNT

Nu gasesc nicaieri 8600 dedicata. Sau vine cu 1Gb ram...
These are the days of our lives.

Sharky

atunci inseamna ca era 8400 si nu mai stiam eu. oricum, eu zic ca e mai profitabil decat un acer.
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

LNT

Pana la urma m-am hotarat pe display de 15.4". Am gasit oferta la Dell, are cam tot ce cautam, plus ca vine si cu 3 ani de garantie.

Ce culori sunt indicate, cele deschise sau cele inchise? Eu ma gandesc la negru, dar cineva mi-a spus ca o culoare ceva mai deschisa ascunde mai bine eventualele zgarieturi.  :unsure:
These are the days of our lives.

Chipicao

La o culoare deschisă o zgârietură se umple imediat cu jeg. ;;)
Eu zic să iei culoarea care iţi place mai mult şi să ai grijă de el (geantă neapărat).
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Foxter

Nu mai deschid un alt topic deoarece bugetul disponibil pentru laptopul de care intreb este de 30 milioane.

O colega de servici vrea sa isi ia un laptop in suma de mai sus. Il va folosi pentru browsing, IM si Office si vazut filme/ascultat muzica. A precizat clar ca nu e vorba de jocuri. Tinand cont de faptul ca placa video nu va consuma mult din bugetul laptopului cred ca acea suma poate fi redistribuita spre procesor, ram, calitatea ecranului si eventual hard. Daca placa video onboard nu permite accelerare HD la filme priocesorul trebuie sa fie destul de puternic ca sa le decodeze el. Colega nu a precizat o preferinta anume pentru filme HD dar just in case...

Tinand cont de nivelul de experienta cu instalarea sistemelor de operare pe laptopuri ale colegei (0) cred ca un sistem de operare uzual (XP sau in cel mai rau caz Vista) ar trebui sa vina cu laptopul.

Cineva i-a inoculat ideea ca Dellurile sunt de evitat si ca Asusurile sunt foarte bune. Am dubii ca e adevarata treaba asta.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

ozzy

Da, DELLurile sunt de evitat daca vrei un raport pret/calitate foarte bun, daca vrei service de calitate, daca vrei un produs robust care sa-si faca banii, daca vrei cele mai bune produse de pe piata, FUGI DE DELL CA DE DRACU' !!  :slap:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

Mie mi-a venit dell-ul asta de cateva zile si sunt foarte multumit de el (cu mentiunea ca placa video are 512Mb si nu 256 cum scrie acolo  :yahoo: ). Atat doar ca de pe cele 3 cd-uri care l-au insotit n-am gasit nici un driver bun, dar se gasesc pe site-ul producatorului.

FS-ul pentru care caut driver pentru placa video a venit cu vista iar pe cd-urile cu drivere nu are drivere pentru xp. Pe site-ul producatorului nu se gasesc decat drivere de vista, deci ar trebui sa faca un pic de research inainte sa-l ia, in caz ca vrea sa-si puna xp sau alt so.
These are the days of our lives.

alecs1

Ca o întrebare pe alături:
Cât de mari sunt diferenţele între Vista şi XP? Nu reuşeşte cineva mai dedicat să le modifice să meargă pe XP? (evdent, presupun că pentru producător ar fi floare la ureche să facă driver de XP, dar nu o face că e naşpa).
Server 2003 e urmaşul lui XP şi merge cu drivere de XP perfect, peste tot pe unde am încercat. Vista e un avorton de 2003, deci pot bănui că diferenţele nu sunt uriaşe.

By the way, probabil sunt deja celebru pentru ce spun acuma, de ce ar folosi cineva un XP crăcuit când poate crăcui un 2003? Mai pun din când în când mâna pe un XP pe compuri mai puternice decât al meu, şi mă înfior. (Ca linuxist am (aveam) o imagine foarte bună despre Windows, dar pare-se că era creată de Windows 2003)

adilehanceanu

Quote from: lapcat on 19 December 2007, 14:15
...
FS-ul pentru care caut driver pentru placa video a venit cu vista iar pe cd-urile cu drivere nu are drivere pentru xp. Pe site-ul producatorului nu se gasesc decat drivere de vista, deci ar trebui sa faca un pic de research inainte sa-l ia, in caz ca vrea sa-si puna xp sau alt so.
Dacă te uiţi în Device Manager vezi ce ai în el şi cauţi drivere la producătorul componentei respective, nu la Fujitsu-Siemens  ;). Chestia am făcut-o cu un Packard Bell care venise şi el Vista only da' am găsit la ATi ce nu ştia XP-ul :).
The soul of computer technology

LNT

Am scos pana acum vreo 6-7 versiuni de driver si nu merge nici una. Nici de la ati, nici de la alti producatori, desi modelul de placa video e acelasi.
In device manager afiseaza chestii de genul video adapter sau network adapter si nu-ti spune exact ce tre' sa cauti. Pentru asta am folosit Everest.
These are the days of our lives.

Foxter

Ozzy am auzit unele lucruri urate legate de seria value (Inspiron) de la Dell. Mi s-a recomandat seria Latitude de la ei dar la ce cost are... Eu ma gandeam la asta.

Daca seria Satelite se apropie de seria Tecra din punct de vedere al calitatii, laptopul asta suna bine.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

ozzy

Fox, daca tu in loc de cel mai jaf dell alegi cel mai "tare" toshiba, inseamna ca mai bine te feresti de domeniul hardware :D Eu n-as face-o ;)

LE: iar 1520 e departe de "jaf" - scula mai buna la pretu ala nu gasesti.. asta e, nu stiti cat conteaza brandu', o faceti pe pielea voastra. decat puscarii gen toshiba mai bine imi fac singur desk, plecand de la asrock :) ROTFL
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Foxter

Ordinea prioritatilor la mine:

1-Fiabilitate.
2-Performanta.

Nu am pretins vreodata ca sunt priceput la laptopuri (nu imi plac iar upgradabilitatea si versatilitatea lor e de speriat). Nu am inghitit niciodata procesoarele cu pastila descoperita si sistemele de racire ce merg la limita. Ma gandesc cu groaza ce o sa fac cand laptopul tatalui meu va avea filtrul prea plin de praf. Probabil o sa il duc la garatie sa il curete ei.

Am deja puscarie Toshiba Tecra A8 si se descurca destul de bine multumesc. Daca recomand Dell si pateste ceva te alerg cu un tomahawk (daca nu il repari bine si gratis). :D
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

ozzy

Imi cunosc colegii de service si n-o sa gasesti 1 angajat service toshiba in .ro cu experienta si gradul asta de profesionalism ;) Eu nu te sfatuiesc de rau. Plus ca am avut un HP inainte, care e tot brand, da' DELLu asta a sters pe jos cu toate notebookurile care le-am mai avut..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Foxter

OK, m-ai convins dar recomanda-mi modelul cel mai bun de 1520 pana in 30 de milioane.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

adilehanceanu

Quote from: lapcat on 20 December 2007, 12:14
...
In device manager afiseaza chestii de genul video adapter sau network adapter si nu-ti spune exact ce tre' sa cauti.
...
Asta în Vista sau în XP?
The soul of computer technology

LNT

Pai in XP, ca in Vista nu ma intereseaza ce scrie acolo, are drivere.  ;;)
These are the days of our lives.