Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 155
Total: 155

Problema soft webcam

Started by nicolin, 15 August 2007, 18:06

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nicolin

Chestie mai mult decat ciudata!
Incerc sa instalez soft-ul si driver-ul.
Totul OK.
Cuplez webcam-ul, Windows XP Profi imi instaleaza ce (cred ca) trebuie, dupa care primesc urmatorul mesaj:

Precizez ca incerc sa instalez respectivul webcam pe un laptop (BenQ P52, daca conteaza).
Culmea culmilor este ca respectivul webcam se instaleaza si functioneaza perfect pe un alt laptop (Acer, dotat cu cu WIn XP Home Edition)!
What's the deal?

LNT

Driverul de pe CD sau din kit?

Daca il instaleaza automat opreste-l sau dezinstaleaza-l dupa care instaleaza-i driverul de pe CD (sau cauta unul pe net).
These are the days of our lives.

nicolin

lapcat, este vorba de driver-ul de pe CD-ul dispozitivului.
Problema este ca ACELASI webcam se instaleaza si ruleaza perfect pe un alt calculator folosind ACELASI driver/CD de instalare!

Prima data m-am gandit si eu ca ar fi de vina CD_ul insa experimentul de mai sus infirma o problema cu kit-ul/CD-ul.
Sau?

Asa cum am mentionat instalarea da eroarea de mai sus pe un XP Profi insa merge perfect pe un XP Home.

adilehanceanu

Încearcă pe alt port USB, dacă ai...
The soul of computer technology

LNT

O fi versiunea de Win.  :confused:
These are the days of our lives.

nicolin

Problema s-a rezolvat!
Chestiunea este ca eu dezactivasem portul Firewire din considerente de consum mai mic in situatia in care folosesc bateria.
Eu oricum nu foloseam laptop-ul ptr. salvarea filmelor de pe camera video.
Imediat ce am activat portul Firewire am purces la re-instalarea webcam-ului.
Works like a charm. :)
Nu ma intrebati ce anume are port-ul Firewire cu (presupun) driver-ul webcam-ului.
Culmea este ca alte dispozitive USB functioneaza perfect pe portul USB folosit de webcam.

adilehanceanu

Poate dezactivarea FireWire limita şi curentul disponibil pe USB şi poate camera consumă mai mult decît un memory stick...
The soul of computer technology