Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 371
Total: 371

Nesimţirea magazinelor IT sau ipocrizia redactorilor?

Started by Chipicao, 27 July 2007, 18:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Chipicao

Sau ambele?

Azi imi spune cineva că a văzut într-o revistă un calculator la 28 de milioane fără TVA (cam 33 cu TVA). Persoana în cauză nu e foarte pricepută, dar şi-a dat seama că preţul e foarte bun pentru ce are calculatorul.
Imediat am simţit un miros ciudat, am scos BS-o-meterul şi am cautat varianta online a articolului. Îl puteţi citi aici, iar pentru orice eventualitate pun şi un screenshot.



Să fie clar, nu e greşeală de tipar! Asta mi-au spus cei de la magazin când i-am sunat şi habar n-aveau de acest sistem. UltraPro nu e la prima abatere, anul trecut au făcut o chestie asemănătoare cu un laptop. Dar ce pot sa zic? Nesimţire, nesimţire.. asta e. Probabil că metoda funcţionează, şi probabil că mulţi ar face-o în locul lor.

Dar redactorul? Acest mic sâmbure de informaţie ce stă între lumea IT şi cititori...
Să presupunem că revista n-a fost plătită de către UltraPro pentru acest articol, şi să presupunem că redactorul n-a fost constrâns în nici un fel. Chiar nu a găsit şi el suspect acest preţ?
Un E6700 costă cam 980 de LEI, deşi ar trebui să scadă sub 630 datorită apariţiei noilor procesoare, iar plăcile video fac împreună cam 1800 LEI. Memoriile nu par cine ştie ce, deci voi considera un preţ de 250 LEI. Placa de bază nu poate fi decât Striker Extreme după forma radiatoarelor, iar preţul sau sare de 850 LEI. Cele patru hard disk-uri care apar în poză, unităţie optice şi carcasa din oţel nici nu mă mai interesează, întrucât am sărit deja de 3800 de LEI! Mi-e teamă că poate am jignit pe cineva încercând să demonstrez valoarea adevărată a unui astfel de sistem. E clar de la prima vedere că acel preţ de 33 de milioane e mult prea mic.

Ce pot să zic... hai să-i acord în continuare prezumpţia de nevinovăţie. I s-a părut suspect, doar e redactor la o revistă IT şi se pricepe. Ce face el? Îi contactează pe cei de la UltraPro, iar aceştia, evident, îi spun că nu e nici o greşeală, acela este "preţul informativ". Asta e, n-are încotro şi face articolul. L-aş fi înţeles perfect.

Dar în momentul în care a scris, şi citez
QuoteDeşi preţul de achiziţie al unui astfel de sistem este destul de piperat, este bine de ştiut, pentru cei cu cerinţe extravagante, că un astfel de PC este realizabil.
...păi dute-n ceapa căprii, domnule Victor Pocriş!

Nu, UltraPro nu are nicio vina. Aşa e marketingul peste tot. Nesimţiţi sunt redactorii!

Dacă totuşi greşesc, iar acel redactor a fost obligat de cineva, îmi cer mii de scuze, dar nu îl iert. Eu n-aş fi făcut aşa ceva.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Bun dar totusi ce inseamna pret informativ? Inteleg sa varieze cu cel mult 200 lei din cauza instabilitatii leu/euro sau leu/dolar dar mai mult de atat de rea intentie. Ai incercat sa dai de redactor sa vezi ce spune? Cu siguranta ar fi interesanta scuza.

Ai vazut ce scrie in josul pozei? "Spune-ti parerea"  ;)
These are the days of our lives.

Chipicao

N-am încercat să dau de redactor, şi nici nu cred că are rost. Plus că am expus mai sus cam ce s-ar fi putut întampla. Un redactor nu poate să se contrazică cu firmele, dacă aşa i se spune, trebui s-o ia ca atare. Dar dacă pe deasupra mai şi scrie
QuoteDeşi preţul de achiziţie al unui astfel de sistem este destul de piperat, este bine de ştiut, pentru cei cu cerinţe extravagante, că un astfel de PC este realizabil.
...ce să mai cred?

Cum spuneam, am mai păţit-o cu un laptop de la UltraPro, dar atunci a fost cu totul altceva. Am vorbit cu redactorul respectiv (era de la Chip). Binenţeles că îl minţiseră cei de la UP. El verificase preţul suspect de mai multe ori, dar diferenţa era doar de 5 milioane, aşa că nu părea imposibil.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

korby

Mai are rost să discutăm despre UltraSh!t, Flamingou, Depozitu' de Ca... lculatoare şi altele care sunt aici de pe vremea romanilor?
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

LNT

Eu zic ca redactorul a facut-o cu buna stiinta. Nu poate folosi numele oricarei firme (mai ales UP) ca se trezeste cu niste procese de nu se vede. O fi si o chestie de marketing, te duci cu banii in buzunar la ei sa-ti iei calculatoru' si fiindca nu il au iei altceva tot de la ei. Eu m-as mira sa gasesc ceva mai ieftin la ei, dupa Flamingo au cele mai mari preturi din Iasi.
These are the days of our lives.

Chipicao

Quote from: lapcat on 27 July 2007, 19:10
O fi si o chestie de marketing, te duci cu banii in buzunar la ei sa-ti iei calculatoru' si fiindca nu il au iei altceva tot de la ei.
Exact asta spuneam! Marketing! Şi când vor avea pe raft acest Paladin XV cu preţul de rigoare, probabil se aşteaptă să cedezi şi să iei ceva mai ieftin, sau, de ce nu, să îl cumperi deşi e de două ori mai scump decât credeai.

Ghici ce s-a întâmplat când am sunat la unul din magazine. Aşa cum am mai zis nu auziseră de sistem, dar mi s-a spus că dacă în revista în care l-am văzut apar componentele, să vin la magazin şi vedem ce se poate face. Când i-am spus şi preţul din revistă s-a dat înapoi motivând că "e o greşeală de tipar".

P.S. Da, korby, e veche problema dar nu cred că ştiu toţi cum stă treaba. :(
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

Trebuie sa recunoasc ca aceasta escrocherie e una mai neobisnuita. Probabil ca lumea a inceput sa se prinda ca sistemele superoferta sunt de fapt umflate la pret si ca nu e nici un avantaj serios in a le lua si au incercat versiunea inversa. E un soi de 99,99 in loc de 100. Daca omul a venit la magazin cu banii pregatiti pentru un sistem macar am reusit sa il facem sa vina si ii bagam pe gat ori un sistem la banii pe care ii are (mai scapam si noi de stocurile care strang praful in depozit) ori il convingem ca sistemul in cauza e asa de bun incat merita sa dea un pret dublu.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.