Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 538
Total: 538

Scuter...dar stau la bloc...

Started by kquizak, 28 May 2007, 07:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kquizak

Ma bate gandul sa imi iau scuter, dar stau la bloc...si mie ca in prima seara imi dispare cu tot cu eventualul gard :D...
Aveti vreo parere care sa ma contrazica?
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

LNT

Nu, nu te contrazic deloc. Poate nu "pleaca" in prima seara dar tot ramai fara el.
Poti oricand sa-ti iei un mini moped care incape si sub pat.  :fum:
These are the days of our lives.

tcalexander

Îţi confecţionezi o cuşcă fixată solid de bloc şi luminată permanent. Cu ceva OB Ø10, un pumn de dibluri şi şuruburi, puţin ciment, un lacăt, un cablu electric şi nişte becuri ai rezolvat problema.
Would you like to ride on your own ass?

LNT

Iti trebuie autorizatie de la primarie, trebuie sa platesti impozit pe ea...e mai coplicata treaba decat pare.
These are the days of our lives.

tcalexander

Ete fleoşc. Te înţelegi cu vecinu' de la parter şi gata.
Would you like to ride on your own ass?

LNT

Acum vreo 10 ani nu te intreba nimeni nimic nici macar pentru un garaj auto. Parintii mei au facut un garaj de tabla si vreo 2 ani a fost ok. Apoi au venit cei de la primarie cu un fel de preaviz ca trebuie sa faci acte pe garaj, deci sa platesti impozit pe el, altfel vin si il niveleaza cu buldozerul. Cei de la primarie au dat autorizatie de constructie pe garajul gata facut si ai mei au inceput sa plateasca impozit. Aceeasi chestie si pentru un spatiu de ~50cm intre doua garaje unde tatal unui prieten isi adapostea motocicleta. El nu facuse decat o poarta si un fel de acoperis sa se scurga apa in spate, bineinteles vorbise intai cu proprietarii celor doua garaje. Si la el aceeasi treaba, autorizatie de constructie+impozit. Ce autorizatie iti trebuie pentru un acoperis si o portita intre 2 garaje, nu stiu insa a trebuit sa mearga la primarie sa rezolve.  :confused:
These are the days of our lives.

LNT

Dintre cei care aveti scuter sau macar ati mai "pipait" unul, stiti cumva de ce isi pierde motorul puterea? Plus ca se aude si un fel de zanganit. Benzina e aceeasi, ulei are si e acelasi doar ca a fost la cineva care l-a cam brutalizat (cazaturi, cules de oglinzi de la masinile din parcare etc.)
These are the days of our lives.

kquizak

posibila cauza: pierderea raportului de compresie...in romana sau cam tocit segmentii si pierzi din presiune...La asta ma duce gandul daca zici ca a fost forjat, imi imaginez ca ungerea se realizeaza prin amestec ulei/benzina, ci nu printr-un circuit separat al uleiului ca la motoarele mai mari , nu sunt un expert in scutere , dar mai mult ca sigur asa e...
Chestia e ca o astfel de ungere e complet neeficienta ... de aici si uzura mai rapida.
O alta cauza ar fi sistemul de transmisie...Discurile de ambreiaj nu isi mai fac treaba bine. Asta numai tu poti sa iti dai seama, printr-o comparatie intre modul in care pleca de pe loc inainte si modul cum pleaca acum (ma refer la maneta sau pedala... la ce distanta cupla ambreiajul)
Mai mult ca sigur trebuie sa schimbi segmentii...
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

LNT

Are rezervor separat de ulei, nu e ca trabantul sau warburgul. Azi am aflat ca s-a mers cu el fara ulei...ce oameni.  :slap:
Cred ca ai dreptate, e de la segmenti, scoate si mai mult fum decat inainte. Mi-a mai spus cineva acelasi lucru.
Multumesc pentru reply.  :sal:
These are the days of our lives.

kquizak

Mult fum: in functie de culoare ori ardere incompleta (lipsa de putere) ori arde ulei( ceea ce inseamna ca uleiul patrunde in camera de ardere...de la segmenti)
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

LNT

Culoarea e aceeasi doar ca e mai mult si nu mai are acelasi demaraj (e slab si se simte).
These are the days of our lives.

kquizak

fum albastrui: arde ulei
fum negricios: ardere incompeta
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

Shyne

 O gramada de copii si nu numai pe scutere?! De unde o fi moda asta? Nu mai ai loc de ei pe strada:) De aia ii claxonez si eu pana le sar castile din cap, aia care au, astia care nu...de:)

  Am citit ca stai la bloc si iti e frica sa nu ti-l fure, nu poti sa-l bagi in scara? Sau daca cunosti vreun vecin cu garaj, dispus sa te lase sa-l bagi inauntru pentru o bere sau doua?
"Audacia et devotio"-Motto pompieri militari ( ai mei :) )

"Semper Fidelis" Motto USMC

kquizak

dap... stau la bloc, dar pe unde stau eu nu prea e 'moda' garajelor. Inca nu mi-am luat pt ca nu pot sa-l asigur... In principal il vroiam sa merg si sa vin de la lucru (lucrez in centru si e cam greu cu parcarea si e cam greu sa vin cu masina).Ideea ta e foarte buna,dar nu pot sa o aplic:(
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

Chipicao

Idee: doi stâlpi înfipţi adânc şi bine în pământ. Nu cred că îţi cere nimeni autorizaţie şi impozit pentru asta.
Scuterul îl legi cu două lanţuri rezistente, şi îl acoperi cu un celofan ieftin, că ăsta se fură. :D
Asta în eventualitatea că îţi vei lua în viitor...
μή μου τούς κύκλους τάραττε