Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 587
Total: 587

Canon MP160

Started by korby, 14 March 2007, 23:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

korby

Astăzi am intrat în posesia unui multifuncţional Canon MP160. Deşi iniţial am fost destul de rezervat pentru că trecutul meu cu imprimantele Canon nu este foarte plăcut, fac aici referire în special la Canon S200, şi dorind iniţial să iau HP DeskJet PSC 1510 sau HP Photosmart C3180. O mare influenţă a avut-o wizard, căruia vreau să-i mulţumesc pentru insistenţe.

În mare nu pot fi spuse foarte multe pentru că nu am prea avut interacţiuni cu multe imprimante, dar comparând imprimarea cu vechiul S200 rezultatele sunt clare: mult mai rapidă, calitate mai mare, sunet mai mare. Da, din păcate este destul de zgomotoasă. Calitatea imprimării este foarte bună, imposibil de observat vreo diferenţă cu ochiul liber, fie că e vorba de imprimare draft sau high. ;) Viteza, la fel, este foarte bună, indiferent de calitatea aleasă. Ca să nu mai spun că la vechiul S200 stăteam şi 10 minute să scot o pagină text la calitate maximă.
Copierea este bună, fără pierderi de calitate seminficative ca în cazul Xerox-urilor. :lol: Scanarea pot spune că este şi ea mai mult decât bună, aici putându-se observa diferenţele între printările draft, standard şi high. Am ataşat mai jos câteva mostre:


Printare calitate "High":



Printare calitate "Standard":



Copy după "Standard":




Scanările tuturor printărilor pot fi downloadate de aici. Sunt incluse (după cum se va putea observa şi după nume) imagini BMP la rezoluţie standard: printări text Custom (calitatea setată manual spre cel mai mic nivel), Fast (draft), Standard, dar şi scanări la 300, 400 şi 600 DPI pentru printările la calitatea High. Mai sunt şi două poze printate în Standard, respectiv High.
Per total sunt foarte mulţumit de cei 250 lei (cu tot cu prelungitorul USB) şi rămâne de văzut cum se va comporta în timp, cât de fiabilă este, dar mai ales cât de fiabile vor fi cartuşele în cazul refill-ului.
It's all on ROClockers:fum:
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A