Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 461
Total: 461

recomandare imprimanta

Started by RobbFlynn, 05 November 2006, 08:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

RobbFlynn

Salut !

Mi-ati putea cumva recomanda o imprimanta laser & color care sa aiba posibilitatea de a printa si pe carton/hartie mai groasa(sa zicem pana-n grosimea hartiei fotografice) ?
Ar urma sa fie folosita periodic pt printarea unor brosuri, pliante, ecusoane, small stuff(nici vorba sa fie folosita la nivel "industrial").

Merci

Flaviu

Din cate am vazut eu cam toate imprimatele sunt capabile sa printeze pe hartie cartonata. NU o sa iti dau sfaturi in privinta unui anume model, insa o sa iti recomand ca inainte de a achizitiona sa vezi cam ce preturi au consumabilele pentru ea - de multe ori ce pare ieftin la inceput s-ar putea sa te coste mai mult mai tarziu.

Din cate am inteles vrei sa printezi brosuri, pliante and stuff, ei bine pt asta sunt tipografiile, nu imprimanta de home-user, dar avand in vedere ca ai precizat ca nu va fi folosita la nivel industrial probabil ca te vei descurca cu o imprimanta laser color.
aka eflaviu


adilehanceanu

Problema nu-i de imprimantă, ci să găseşti hîrtie pentru ea, aia glossy pentru inkjet nu merge în laser. Eu nici măcar d-aia foto mată n-aş băga în ea, nu ştiu cum se comportă coating-ul la temperaturile dintr-o imprimantă laser.
The soul of computer technology

RobbFlynn

Quote from: adilehanceanu on 05 November 2006, 17:58
...nu ştiu cum se comportă coating-ul la temperaturile dintr-o imprimantă laser.

hm, good point, merci ca mi-ai atras atentia
si merci amandurora pentru info :)

adilehanceanu

Cartonul simplu pentru cărţile de vizită cred că e foarte bun, ţinînd cont că pe o hîrtie normală, d-aia de 80g/mp, o imprimantă laser scoate mult mai bine decît un inkjet (cel puţin în cazul HP-ului pe care am scos nişte pagini color).
The soul of computer technology

laf

Observ o raspandire tot mai mare a imprimantelor laser alb/negru... era interesant ca cei care au sa posteze, ce modele au, si cat ii costa o pagina !
      Eu am un HP 5n, care il am luat sh de peste 1 an... am scos cam vreo 3500 pag.. si nu stiu cat o sa mai am cartus, si nici cat o sa ma coste, per total a fost o investitie, care mi-a adus bani in buzunar...
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

laf

ca update la ce am scris mai sus....
mi a printat cineva nu mai mult decat 40 pagini toate full black, adica echivalent la vreo 2000 pag normale... si am fost nevoit sa fac un refill ...
am dat 500k la o firma f ok,, care vrea recomandari sa ma caute (ca s nu fiu acuzat ca fac prea multa publicitate pe forum) si mi au zis ca o sa am garantat intre 4500-5000 pagini.... acum socotiti si voi daca se merita :)
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!