Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 573
Total: 573

Politia Romana cere interzicerea detectoarelor de radar

Started by IceCub, 11 June 2007, 20:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IceCub

Quote from: GandulDetectoarele de radar vor fi interzise prin lege, dacă setul de propuneri legislative realizat de Poliţia Română va fi adoptat. Şeful Inspectoratului General al Poliţiei Române, chestorul principal Dan Valentin Fătuloiu, a declarat vineri, într-o conferinţă de presă susţinută la Mamaia, că Poliţia Română a elaborat un set de propuneri de modificare a legislaţiei rutiere, în sensul interzicerii folosirii detectoarelor de radar pe autovehicule. ,,Folosirea acestora este sancţionată în toată Europa. Urmează să vedem dacă propunerile noastre vor fi şi adoptate", a precizat Fătuloiu.
Sursa

Exact cand fenomenul a inceput sa ia amploare, adica au inceput sa apara din ce in ce mai multe astfel de dispozitive pe piata, la preturi "onorabile", Politia Romana se gandeste sa-i puna capac. Probabil au scazut incasarile din amenzile de circulatie...  :confused:

LNT

Probabil ca au scazut numarul amenzilor, ca acuma te opresc pentru orice chichiţă...chiar azi noapte mi-am luat-o.  :(
These are the days of our lives.

akenathon


adilehanceanu

Ceea ce mi se pare foarte corect, vrei s-o calci peste limita legală, dai banu'... ce nu înţeleg eu e de ce au dat voie cu d-astea. Toată lumea se plînge c-o fi, c-o păţi, da' cînd trece graniţa, numa' cu 50/90 merg toţi; de ce dincolo respectă toţi limitele şi aici nu?
The soul of computer technology

SoNic

Daca limitele de viteza ar fi realist puse ar fi OK, dar sunt lasate la discretia unor fomisti de bani care indiferent de conditiile de trafic locale, sunt interesati numai de incasarile la buget - criteriu de evaluare a pozitiei lor in schema si justificarea unor joburi caldute.

De ce trebuie ca TOATA lumea sa aiba aceeasi limita de viteza? De ce un mos de 70 de ani are voie sa merga cu aceeasi viteaza ca si mine care nu am avut nici un accident de circulatie in 20 de ani de condus? De ce pustanul care are carnat de 1 an de zile si are probabil 500km la bord are aceeasi limita de viteza ca si mine?
De ce statisticile care arata ca limitarea de viteza excesiva sporeste numarul accidentelor datorita congestionarii traficului sunt ascunse cu extrem de mare grija?
Unsigned integer

Chipicao

Aşa da! Ar fi bine cum spui tu, dar ştii cum sunt oamenii... îşi vor însuşii toţi limita cea mai mare în lipsa unor controale stricte.
Ar fi nevoie de o bază de date cu vârsta şoferului corespunzătoare numărului de înmatriculare. Şi nici atunci nu prea merge, pentru că poţi împrumuta o maşină, sau poate fi condusă de mai mulţi oameni. Poate când vom avea toţi microcipuri implantate se poate face ceva.

Există vreun articol legat de statisticile alea? Suna foarte interesant.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

N-ai cum sa numeri kilometrii facuti de fiecare in parte...sunt care au permis de cel putin 10 ani si nu au depasit 2000km, sunt care in primul an de permis fac mai mult de 10.000. O educare mai buna a pietonţilor, o vizibilitate mai buna in zona trecerilor de pietoni si aici intra atat indicatoarele cat si inconstiientii care-si lasa masina langa trecere blocandu-mi toata vizibilitatea duc la o mai buna fluidizare a traficului. Si daca limita de viteza ar fi pusa intr-adevar corespunzator drumului ar fi bine; sunt poduri cu restrictii de 5km/h, unde si carutele merg cu 10km/h  :ninja:
These are the days of our lives.

adi_bmf

Si scuterele ar trebui scoase in afara legii...
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

IceCub


korby

Quote from: adi_bmf on 13 June 2007, 15:27
Si scuterele ar trebui scoase in afara legii...

De acord. Şi să se ieftinească bicicletele.  :fum: :fum: :yahoo: :yahoo:
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

SoNic

Quote from: adi_bmf on 13 June 2007, 15:27
Si scuterele ar trebui scoase in afara legii...
De fapt scoase numai in afara partii de strada dedicata masinilor :)
Despre opozitia la limita de viteza:
http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_limit#Opposition
sau un site US:
http://www.motorists.org/speedlimits/
QuoteAccording to an Institute of Transportation Engineers Study, those driving 10 mph slower than the prevailing speed are six times as likely to be involved in an accident. That means that if the average speed on an interstate is 70 mph, the person traveling at 60 mph is far more likely to be involved in an accident than someone going 70 or even 80 mph.
...Speed alone is rarely the cause of accidents. Differences in speed are the main problem. Reasonable speed limits help traffic to flow at a safer, more uniform pace.
...According to a speed-limit brochure published in conjunction with the Michigan State Patrol, inappropriately established speed limits cause drivers to take all traffic signals less seriously. The brochure also points out that unrealistic speed limits create two groups of drivers. Those that try to obey the limit and those that drive at a speed they feel is safe and reasonable. This causes dangerous differences in speed.
Despre camerele radar:
QuotePhoto radar encourages artificially low speed limits.
In areas where proper speed limits have been set according to the 85th percentile (the speed at or below which 85 percent of traffic is flowing), cameras could only make money if their tolerance threshold was very low, such as one or two miles per hour over the speed limit. Politically, this is not acceptable, nor will the courts support this kind of enforcement. The only option is to put the photo radar on roads with unreasonably low speed limits, and then make sure the limits stay low.
Unsigned integer

adi_bmf

De ce sa fie scoase??

Pentru ca sunt conduse, in 80% din cazuri, de idioti care nu stiu sa lege 2 cuvinte, de "jmecheri" de cartier care-si plimba fufele sau "tovarasii" lor. Si pentru ca merg ca distrusii sa vada lumea ce teribilisti sunt ei, pentru ca nu respecta nici cel mai mic semn de circulatie, pentru ca se baga in depasiri si te obliga sa pui frana si sa tragi de volan ca sa-i feresti pe ei... si mai ales pentru ca merg cu viteza pe strazi adiacente si nu se asigura si imi intra mie in masina si ma obliga sa tin masina in service... la morga cu ei!!!
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

IceCub

E adevarat ceea ce spui tu acolo, dar nu e un motiv sufucient. In categoria descrisa de tine intra si cei cu ATV-urile. Din pacate in Romania scuterul a prins doar la pustanii teribilisti. In Europa "civilizata" scuterul e folosit in mod curent de o categorie mult mai larga a populatiei, pentru a evita aglomeratia din oras si pentru a scapa de problema locurilor de parcare.

SoNic, e foarte interesant citatul dat de tine. Adevarul este ca in momentul in care mergi cu o viteza mai mica decat "viteza traficului", esti obligat sa urmaresti constant ceea ce se petrece in spate tau iar asta probabil iti distrage foarte mult atentia.

Personal, sunt de parere ca si cei mai inflacarati adepti ai respectarii limitei de viteza incalca de multe ori regula. Pentru deplasarile in interiorul localitatii ma incadrez si eu in limita de 50 km/h - pentru ca este "sigura" si suficienta - sunt destui bezmetici in oras. Cand vine vorba de deplasari in afara localitatii sau in general deplasari mai lungi, iar drumul o permite (trafic degajat, drum drept, fara gropi) mai trag si cu 130-140 km/h. Iar cum in Romania orice deplasare mai lunga implica o gramada de mici localitati, respectivele le tranzitez cu ~ 60 km/h, bazandu-ma pe faptul ca politia rutiera va tolera depasirile de viteza < 10 km/h.

Chipicao

Quote from: adi_bmf on 14 June 2007, 09:35
Pentru ca sunt conduse, in 80% din cazuri, de idioti care nu stiu sa lege 2 cuvinte, de "jmecheri" de cartier care-si plimba fufele sau "tovarasii" lor... la morga cu ei!!!
Susţin, şi adaug pe listă "coloraţii".

Din păcate nu prea e corect pentru cei 20%. E adevărat şi ce spune IceCub, în Grecia spre exemplu am văzut mai multe scutere şi motociclete decât maşini, însă nu pot spune dacă cei care le conduc sunt la fel ca la noi...
μή μου τούς κύκλους τάραττε