Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 141
Total: 141

Fail to load dll:MpDBlf.dll

Started by YESMAN, 23 May 2007, 21:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

YESMAN

Eroarea de mai jos apare atunci cand dau dublu-click pe MyComputer, înloc sa imi arate continutul.
********************************
Fail to load dll:MpDBlf.dll
-----------------------------------------
The specified module colud not be found
********************************
Problema pleca de la instalarea defectuasa, zic eu, a unei imprimante Cannon MPC190.
Nu este instalat nici un program gen registry repair.
Ceva sfaturi ?
Precizez ca google nu a gasit un raspuns satisfacator la problema.

Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Chipicao

#1
Ciudat, mie Google îmi arată cel puţin două pagini cu aceeaşi problemă (Canon+MpDBlf.dll). :crazy:
http://www.annoyances.org/exec/forum/winme/1074013929
μή μου τούς κύκλους τάραττε

YESMAN

Nu am zis ca nu am vazut, am zis ca nu ma ajuta. Mai precis nu sunt sigur ca aia este singura solutie.
Oricum, o sa incerc, dar asteptam si alte variante.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Chipicao

Aha. Cel mai bine încearcă. Mai ales că tipul ăla zice că soluţia vine de la Canon tech support. Dacă nu merge trimite-le şi tu un email. ;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

YESMAN

Am incercat, dar tot nu merge. Mi-a mai ramas o codita de care nu pot scapa. Intradevar, acum imi deschide continutul My Computer, dar tot imi apare mesajul, plus ca am o iconita pe ecran care nu se lasa stearsa sub nici o forma. Nici macar dupa ce am folosit programul de curatarea registrilor.
De fapt cand am vazut ca programul nu da rezultate, am incercat singur sa sterg cheia din registri cu privire la canon si nu ma lasa sa o sterg nici macar in safe mode sau debug mode.
Ma umplut de nervi si nici nu am rabdare sa scriu mail la cei de la canon.
Nu imi place sa spun dar cred ca de nervi voi formata toata partitia si voi pune winxp din nou.
Tare mi-e teama sa nu imi faca din nou necazuri.
-----
Totul a plecat de o instalare proasta a imprimantei,pentru ca nu vedea portul usb, chipurile din cauza driverelor. M-am interesat ce drivere trebuie, le-am instalat (de fapt nici nu era nevoie, trebuia doar sa pun SP2, pentru ca lipsea) dupa care am reinstalat imprimanta, si la scurt timp m-am trezit cu problema descrisa mai sus.
----
Bine ca nu este calc. meu personal, dar totusi trebuie sa-l rezolv fara sa ma umplu de nervi. Deci veniti si voi cu solutii.
Acum intrebarea ar fi daca se merita sa dau curs nervilor si sa-l formatez sau sa mai incerc si altceva ?
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Chipicao

Nasol dacă nu avea SP2. Instalarea SP2 peste un XP "normal" nu prea e bună, un kitt cu SP2 e cel mai indicat. Nu aş recomanda însă reinstalarea, e ultima soluţie. Dar dacă nu reuşeşti să scapi de suita aia MultiPASS... şi dacă tot nu e calculatorul tau... :fum: Reţine însă că e posibil să păţeşti la fel şi cu un SO proaspăt instalat.
μή μου τούς κύκλους τάραττε