Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 391
Total: 391

Review Asus DRW-1814BLT

Started by Chipicao, 20 February 2007, 02:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Chipicao

De ceva timp am tot căutat să cumpăr un DVD writer. Reviewurile şi părerile utilizatorilor nu prea m-au convins, aşa că am tot amânat achiziţia. Iată însă că a venit momentul mult aşteptat. Cu ocazia asta, am zis ca n-ar fi rău să renunţ definitiv la cablurile IDE. Nu că SATA ar avea un spor de vitză, ci doar pentru comoditate, pentru un airflow mai bun în carcasă. Singurele modele disponibile la noi pe care le-am găsit au fost ASUS DRW-1814BLT şi Samsung SH-S183A.

Am ales ASUS datorită modelelor 1608P şi 1608P2 lăudate de posesorii lor, precum şi faptului că se vinde în cutie (retail). Samsung se vinde fără cutie (bulk), dar este şi mai ieftin.

Preţuri: 140,17RON PC-Garage   138,08 RON ShopIT
Garanţie: 24 luni


Specificaţiile tehnice (de pe pagina producăturului):



Viteze scriereDVD-R:18X,16X, 14X,12X, 8X, 6X, 4X, 2X
DVD-RW:6X, 4X, 2X, 1X
DVD+R:18X, 16X,14X,12X, 8X, 6X, 4X
DVD+RW:8X, 6X, 4X, 2.4X
DVD+R(DL):8X,6X, 4X, 2.4X
DVD-R (DL):8X,6X, 4X, 2X
CD-R:48X,40X, 32X, 16X, 10X, 4X
CD-RW:32X,24X, 20X, 16X, 10X, 4X
DVD-RAM:14X
Viteze citireDVD-ROM (Single):16X max. (CAV)
DVD-ROM (Dual):8X max. (CAV)
CD-ROM:48X max. (CAV)
DVD-RAM:12X
DVD+R (DL):8X
DVD-R(DL):8X
CD-RW:40X
Timp de accesDVD: 140 ms
CD: 150 ms
Mod de scriereDVD-R & DVD-R (DL): DAO, Incremental Recording (Multi-Border Recording)
DVD-RW: Restricted Overwriting, DAO, Incremental Recording (Multi-Border Recording)
DVD+R & DVD+R (DL): Sequential Recording (Multi-Session Recording)
DVD+RW: Random Recording
CD-R/RW: DAO, TAO, SAO, Packet Recording (Multi-Session Recording)
Compatibilitate SOWindows XP/NT/2000
Vista compatible
InterfaţăSATA
Memorie tampon2 MB
Software inclusNero OEM Suite 2 (eu am primit v6.6.1.6f)
Formate suportateScriere: DVD+/-R, DVD+/-RW, CD-R, CD-RW ,DVD-RAM
Citire: DVD-ROM, DVD±R/RW, Photo CD, Video CD, CD-DA, CD-Extra, CD-Text, CD-R, CD-RW, DVD-RAM
Diametre suportate12 cm and 8 cm
MTBF (timp mediu între defectări)60,000 Power On Hours
Operating Duty Cycle (Read) 20% POH
Operating Duty Cycle (Write) 2% POH
Moduri de instalareVertical şi oritontal(+5° ~ -5°)
Dimensiuni148.5x42.6x173 mm
Greutate800 g
AlimentareDC +5V ± 5%, DC +12V ± 10%
TemperaturăFuncţionare: între 5°C şi 45°C
Depozitare: între -20°C şi 60°C
UmiditateFuncţionare: 5% ~ 85% (Non-condensing)
Depozitare: 5% ~ 90% (Non-condensing)
VibraţiiFuncţionare: 0.2 G peak (at 10~500 Hz)
Depozitare: 1.5 G peak (at 10~500 Hz)
AlteleLightscribe

Câteva fotografii:








Pentru testare am folosit medii Verbatim DVD-R MCC 03RG20 şi DVD+R MCC004, precum şi un DVD cu Windows Vista x86 beta nou-nouţ.
Am creat câte un disc de test +/-R folosind opţiunea "Create Data Disc" a programului Nero CD-DVD Speed. Rezultatele sunt următoarele:
   

Am trecut apoi la citirea celor trei discuri:
      

Se observă performanţele mai bune atinse de unitate la citirea DVD-ului Vista. Atât utilizarea procesorului cât şi timpii de acces au valori mai mici.
A urmat deteriorarea suprafeţelor celor trei discuri. Câteva (zeci) zgârieturi superficiale obţinute prin frecarea discurilor cu suprafeţe uşor abrazive, dar şi 4 zgârieturi mai serioase (dar nu exagerate) făcute cu un obiect ascuţit.

     

Unitatea s-a descurcat excelent la citirea discurilor zgâriate.


Am testat şi funcţia de etichetare Lightscribe, folosind unul din discurile incluse în pachet. Am utilizat tot un program din suita Nero, şi anume Cover Designer. A fost necesară însă instalarea softului Lightscribe Host.
  
Folosind cea mai bună setare de calitate, am obţinut rezultate interesante, nu excelente, dar nici nu cred că putem cere mai mult de la o asemenea tehnologie.

Va urma....
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alecs1

Excelent, avem şi reviewuri pe forum.
Writerele folosesc SATA, cu ocazia asta îmi amintesc că trebuie să cumpăr un dvd-rw (şi tot cu ocazia asta mă întreb dacă chiar îmi trebuie, având în vedere că am uitat :)) ).

Chipicao

Nu te grabi. Eu am aşteptat aproape doi ani până l-am luat pe acesta (timp în care nu am avut nici măcar CD-writer).
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

These are the days of our lives.

CQ

Şi eu aştept 2 pentru o unitate BD.  ;;)
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

SoNic

Quote from: CQ on 23 February 2007, 23:43
Şi eu aştept 2 pentru o unitate BD.  ;;)
Eu pentru una combo BD/HDDVD :)
Unsigned integer

ozzy

Ce de rabdare pe aici.. Eu as zice go for it.

off : misto poza cu lightscribe, cea din stanga ar fi buna de logo ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

laf

chipicao cum iti merge unitatea?... vrea sa imi iau si eu, dar oscilez datorita multor plangeri legate de citirea blankurilor si alte chestii neplacute; la www.pcgarage.ro la acest model cineva se plange ca a ajuns la a 3a unitate care i-o schimba...
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

Chipicao

Eu n-am avut probleme, dar recunosc că nici nu am folosit-o foarte mult, doar am scris ~30 DVD-uri de calitate bună.

Quote from: Chipicao on 12 February 2007, 18:13Am reuşit să citesc cu el nişte DVDuri foarte slabe (VDSPMSAB 002 - Clasa 4  :bleah:) scrise acum 2 ani cu o unitate aproape defectă. Nici măcar unitatea respectivă nu reuşea să le citească.

Văd că tipul de la pcgarage se plânge de ştergerea şi rescrierea DVD-urilor, ori eu aşa ceva nu am făcut. Mă joc acum cu un CD-RW, şi îţi spun dacă am probleme.

P.S. În curând testez şi DRW-1608P3S
μή μου τούς κύκλους τάραττε

laf

Primita de peste o luna, saptamana asta am montat si eu unitatea in cauza...
Am scris cam 10 dvd(Tdk Dvd+R), nu am avut probleme... dupa care am cumparat niste Memorex Dvd+R LightScribe....
Am constatat in prima faza ca nu mi apare nimic de lightscribe... si am downloadat de aici http://www.lightscribe.com/downloadSection/windows/index.aspx LIGHTSCRIBE SYSTEM SOFTWARE (LSS), si LIGHTSCRIBE SIMPLE LABELER ... pe ambele le-am instalat.... si am incercat sa scriu o poza pe un dvd...
folosesc Nero 7.5, dar cand ii dau print Lightscribe dureaza cam 10s si zice ca a terminat dar nu mi a facut absolut nimic....

Daca aveti idei...
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

Chipicao

Eu nu am instalat şi LIGHTSCRIBE SIMPLE LABELER (dacă tot folosesc nero...). Totuşi, cu el ai încercat?
Pe site-ul Nero e recomandat LightScribe Host Software versiunea 1.4.142.1. Cred că e aceiaşi chestie cu ce ai instalat tu, doar o versiune mai veche. Eu folosesc în continuare Nero 6.6.14, şi a mers perfect lightscribe.

Întreb, că nu se ştie niciodată... ai întors invers discul când ai încercat să scrii imaginea?
μή μου τούς κύκλους τάραττε